Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Fantocci » Pet srp 08, 2016 12:52 pm

Eh da, ćorav ja. Hvala
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la joe dalton » Pet srp 08, 2016 8:46 pm

Odziv kutije 49,3 L sa portom 6,8cm promjera i 13cm dužine sa SPH-170 simuliran u WinISD.

Monacor SPH-170 49L-1.jpg

To je nekakav optimum prema WinISD i ti si tu vrlo blizu sa svojom kutijom. Još kad se oduzmu gubici volumena zbog ukruta to je to.
Eventualno se možeš malo poigrati dužinom porta. Pusti da se drajveri usviraju (ako već nisu) pa izmjeri impedancijsku krivulju da vidiš koja ti je stvarna rezonantna frekvencja drajvera i kutije. Onda možeš kraćenjem porta malo podići rezonantnu frekvenciju kutije ako bude trebalo.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la vlado64 » Čet ruj 29, 2016 12:43 am

Razbolio sam se i ostao bez para za projekt. I naravno, sve je stalo. Kad se oporavim nastavljam.
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la vlado64 » Pon lis 30, 2017 2:12 am

Slika
Slika
Slika
Slika

Oteglo se. Konačno sam završio projekt. Bili su prijatelji pa smo pomicali zvučnike kako bismo pogodili najbolji položaj. Zvukom sam prezadovoljan. Također sam zadovoljan prvim ocjenama koje su dali prijatelji. Najzanimljivije su ocjene dvojice audiofila:

1. Svakako uspješno završen projekt ovog zvučnika sa dobro lakiranom i finiširanom kutijom. Obzirom na bas reflex koncept, razumljivo je da je zvuk u srednje-visokom području jasniji i precizniji nego u dubljim frekvencijama. Zvuk je jako čist, bistar zahvaljujući visoko-tonskom području koje zvuči prozračno, svježe, ali u isto vrijeme je i dobro uravnotežen sa dubokim sub tonovima, tako da pokriva širok zvučni spektar. Sve u svemu vrlo dobar zvučnik iz samogradnje. Vrijedi znatno više od uloženih sredstava. Uzevši u obzir da će Gego (to sam ja) uložiti još dosta vremena za eksperimentiranje u prostoru, za očekivati je još znatno bolji rezultat pri slušanju. (copy/paste sa facebooka)

2. Zvuk ima volumen i odličan timbar... (samo sam to zapamtio :mrgreen: )

Sada je na redu dotjerivanje akustike sobe kako bih izvukao još više. Po meni je soba još uvijek preječna. Na slici je trenutno, odnosno privremeno stanje. Slike koje su ispred na podu moram vratiti na desni zid. Valjda će biti više koristi nego štete jer sada na zidu nema ništa:
Slika

Na žalost, servis gdje sam stavljao slike više ne radi besplatno pa su sve prethodne slike na ovoj temi izgubljene. Za potsjetnik 3D model sobe mi izgleda ovako. Zvučnici su sada pomaknuti, u odnosu na poziciju na ovoj slici, 18cm prema mjestu za slušanje. To je zadnja "najbolja pozicija" :mrgreen:
Slika

Ovdje su dvije ideje kako riješiti prednji zid. Na slici br. 1 bi išli 10cm paneli ispunjeni mineralnom vunom. Odmaknuti od zida također za 10cm. Vidio sam često takvu verziju ali nisam imao prilike čuti.
Slika

Na slici br. 2 u kutove bi vjerojatno išli bass trap-ovi također ispunjeni mineralnom vunom. Mošda ne baš ovako previsoki. U sredini jedan panel kao na slici br. 1.
Slika

Na panele bih nešto nacrtao (u školi sam iz likovnog imao 5 :D ), a u pozadinu panela bih stavio led svijetleće trake kako bi to izgledalo estetski ljepše... Mada za sada žena strpljivo šuti i samo promatra što izvodim. 3D model joj se sviđa :)
Eto. Ako netko ima sugestiju neka kaže. Mada mi je kolega audiofil odmah rekao: "Slušaj mene, radi po svom" :mrgreen:

P.S. Mislio sam da nikada neću doći do ovakvog zvuka kakvog sada imam. Život je gurao druge prioritete, a za audio nikada nisam imao love. Zato kažu da je bolje biti sretan nego bogat :D
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la tom_hifi » Pon lis 30, 2017 8:40 am

Odlično, drago mi je da je projekt uspješan. Vidim da imaš odlične ideje. Još bih ti preporučio modifikaciju visokotonca Monacor DT-254 nakon čega radi još bolje i uglađenije.

Što se tiče panela, to ćeš morati isprobavati, a prije svega izmjeriti sobu, pa da vidiš kakav ti je otprilike odaziv i koje frekvencije uopće ciljati.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la SaWa » Pon lis 30, 2017 10:01 am

Bravo sused.. :clap:
Ljepo to izgleda,nema sta.. :handgestures-thumbupleft:
SaWa
 
Postovi: 1488
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon lis 30, 2017 10:56 am

lijepo zavrseni zvucnici , bravo i uzivaj :clap:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Fantocci » Pet stu 03, 2017 10:47 am

Nice... bijela je evergreen i paše uz svako pokućstvo (crna također).
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Prethodni

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron