Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Fantocci » Uto srp 05, 2016 10:32 pm

Možda bi se mogla oko zvučnika napraviti neka "komora" od recimo pokrivača, obješenih na užad. Mikrofon bi bio unutar te komore na 1m od zvučnika.
Komora bi mogla biti nepravilnog-trapeznog oblika, da se dodatno razbiju stojni valovi (ako bi uopće postojali).
Time bi se mjerni mikrofon i djelomično zvučno izolirao od okoline (vanjska buka).
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la yoke » Uto srp 05, 2016 10:46 pm

Ili da jednostavno iznese zvucnike na livadu i tamo ih izmjeri....

Samo polako...napravi jedno mjerenje
pa jedno u osi, drugo van osi...
Jedno na sredini prostorije
drugo na poziciji gdje bi ih slusao...

pa malo preklapaj i usporedjuj mjerenja

tek tako ces dobiti dojam sto se i zasto desava....zasto imas neku rupu...dali je do drajvera, kutije ili prostorije...
uglavnom laganini ;)
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la joe dalton » Uto srp 05, 2016 10:52 pm

vlado64 napisao:Molim nekoga da mi pročita nalaz. Kako bih izbjegao utjecaj sobe mic je bio na par centimetara ispred svakog od drajvera, kao i porta.



Znači snimao si svaki drajver sa skretnicom posebno na par cm?
1. Zašto tako i što očekuješ od takvog snimanja?
2. Da li si drugi drajver odspojio prilikom snimanja?
3. Što si želio postići snimanjem BR porta?
Ako je cilj mjerenja podešavanje skretnice onda treba snimati sva zajedno s mikrofonom na 1m udaljenosti
Tu ćeš dobiti snimku koja ti može reći imaš li rupu ili grbu na frekvenciji reza i da li trebaš pomaknuti rez jednog od drajvera (ili oba) na niže ili više i da li trebaš utišati ili smanjiti atenuaciju visokotonca.
Onda možeš ponoviti isto za svaki drajver posebno da vidiš ako nešto strši u odzivu samog drajvera i eventualno da li ti refleksije sobe jako brljaju snimke. Kako mi se sada čini takvih problema nemaš.
Ovo što si snimio ne govori baš puno osim da imaš rupu u odzivu visokotonca na oko 12kHz.
Ako želiš provjeriti tjuning kutije moraš snimiti impedancijsku krivulju. Od ovakve snimke porta nema baš puno koristi.
Plus korisno bi bilo snimati i fazu kad već snimaš odziv.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Fantocci » Uto srp 05, 2016 10:55 pm

yoke napisao:Ili da jednostavno iznese zvucnike na livadu i tamo ih izmjeri....


Zar nije lakše napraviti komoru nego tegliti svu tehniku do livade, a onda padne kiša kad počneš :)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la joe dalton » Uto srp 05, 2016 10:57 pm

Fantocci napisao:Možda bi se mogla oko zvučnika napraviti neka "komora" od recimo pokrivača, obješenih na užad. Mikrofon bi bio unutar te komore na 1m od zvučnika.
Komora bi mogla biti nepravilnog-trapeznog oblika, da se dodatno razbiju stojni valovi (ako bi uopće postojali).
Time bi se mjerni mikrofon i djelomično zvučno izolirao od okoline (vanjska buka).

Ja sam znao staviti jastuk na pod između zvučnika i mikrofona. Pomaže eliminirati refleksije od poda.
Inače za niže frekvencije pokrivači ne bi bili dovoljni, a visoke nisu toliko kritične za izmjeriti.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto srp 05, 2016 11:01 pm

Fantocci napisao:Možda bi se mogla oko zvučnika napraviti neka "komora" od recimo pokrivača, obješenih na užad. Mikrofon bi bio unutar te komore na 1m od zvučnika.Komora bi mogla biti nepravilnog-trapeznog oblika, da se dodatno razbiju stojni valovi (ako bi uopće postojali).Time bi se mjerni mikrofon i djelomično zvučno izolirao od okoline (vanjska buka).


napravis tipi i si miran :D sala mala.. nemoj se time previse zamaravat,mejri u sobi u kojoj mislis slusat kasinije kutije i ovako s njenim ces utjecajem morat jos dugo zivit i ako zvucnike radis za sebe mjeri i ustimavaj si bas u toj sobi

ko sto kaze yoke,radi vise proba iznesi ih ako mozes i na svjezi zrak da vidis sto razliku u odnosu na zatvorenu prostoriju i tako...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la Fantocci » Sri srp 06, 2016 6:06 am

joe dalton napisao:Inače za niže frekvencije pokrivači ne bi bili dovoljni, a visoke nisu toliko kritične za izmjeriti.


Za basove ne, a za situaciju oko rezne frekvencije da. I za stavljati promjene u skretnici, lakše je to praviti u sobi nego na livadi.
Za bas je po mom mišljenju najbolje ugađati u prostoriji, jer njen doprinos bi mogao biti i veći od samog porta.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la yoke » Sri srp 06, 2016 7:14 am

Vlado, slusaj daltona taj nesto i kuzi za razliku od mene ;)
Uglavnom mene ne slusati jed nemam pojma o nicemu ;)

Moje shvacanje...
ako mjeris visokotonce na udaljnosti od par cm nisi mjerio nista, odnosno mjerio si sam visokotonac ali nisi uhvatio i ono dobro ili lose sto ti unosi kutija.
tu ide ona prica oko udaljenosti drajvera od ruba kutije, simetrican,asimetrican polozaj drajvera, zaobljenost rubova...

Kad dobijes nekakava mjerenja postavi zagladjivanje na nekih 1/6 ili 1/12

Prvo snimi cjeli zvucnik s 1m , mikrofon u razini visokotonca...
i vidi kako ti to izgleda...
dali imas rupu na reznoj frekvencini ili uzdignuce

zatim snimi i pojedinacne drajvere (kad snimas visoke,bas mora biti otpojen i obrnuto)
Tad ces vidjeti sto ti koji od njih unosi

kad to "svladas" onda se pocni igrati...

izmjeri zvucnik na jednoj poziciji (recimo na poziciji slusanja)
zatim prebaci na drugu (recimo u sredinu sobe)
pa ces bolje sagledati sto ti je do zvucnika a sto do prostorije...sto ti je refleksija od bocnog zida, od poda, od straznjeg...
nazalost nitko ti prekografova nece moci puno pomoci oko tumacenja istih
jer rezultati najvise ovise o nacinu mjerenja
te prostoriji i onome sto ona unosi
zato prvo moras postati svjestan sto i kako ti utjece na rezultate mjerenja

Ja sam imao problema jer sam isto na forumu postavljao pitanja i trazio savjete oko tumacenja mjerenja i nazalost odgovori bi me cesto odveli u krivi smjer, ne zato sto ljudi nisu htjeli pomoci, nisu imali znanja vec zato sto nisu znali i imali sve potrebne podatke da bi mogli sagkedati sto sam ja u datom trenutku snimio...

a prilikom snimanja zvucnika i prdac leptira utjece na rezultat

samogradnja zvucnika je najjzahtjevniji dio audio samogradnje gdje sve i svasta utjece na rezultat...

zato polako...
moras se igrati, mjerkati i poceti razumjevati zasto se nesto desava...

Ili ako si zadovoljan zvukom, onda se ne opterecuj mjerenjima jer ces se samo spjazditi, fino se izvali i gustaj u muzici ;)
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la vlado64 » Čet srp 07, 2016 2:38 pm

Prvobitno sam mjerio par cm od zvučnika jer me zanimalo kako izgleda uz što manji utjecaj sobe... Sada evo nekih mjerenja u još uvijek akustički ne tretiranoj sobi (dosta jeke ima). Drugi i treći graf su snimljeni na mjestu slušanja.

Slika
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

Re: Monacor SPH-170 i Monacor DT-254

PostPostao/la vlado64 » Čet srp 07, 2016 3:03 pm

joe dalton napisao:Ovo što si snimio ne govori baš puno osim da imaš rupu u odzivu visokotonca na oko 12kHz.

Mislim da je ta rupa do mikrofona jer sam prije snimao neke druge zvučnike i rupa je uvijek bila na tom istom mjestu.
Avatar korisnika
vlado64
 
Postovi: 44
Pridružen: Čet ožu 17, 2016 3:41 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju