Der Schrank

Re: Der Schrank

PostPostao/la pamook » Ned stu 27, 2016 4:44 pm

to se strucno kaze "visokotonac"... sta ono viri tamo? Visokotonac.

fino je ovo ispalo, skroz :P
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Uto pro 13, 2022 4:12 pm

Posle 7 godina upotrebe došlo vrijeme za jedan upgrade.

Naime, cijelo vrijeme sam imao osjećaj da nisam baš pogodio izborom bas drivera Monacor SP202E.
Da podsjetim, odabrani koncept je zvučnički sistem tipa FAST što bi trebalo da znači nešto kao "Fullrange Assisted with Subwoofer Technology" ili tako nešto. Uglavnom, većinu zvuka stvara fullranger a kad mu dolje ponestaje daha pomažu mu sub. Pošto je FR skretnicom rasterećen najdubljih basova, to se veoma pozitivno odražava na čistoći njegove reprodukcije, koja je zbog toga veoma dobra i na većim glasnoćama. Rez je na nekih 200 Hz, ispod vokala koji idu na FR, skretnica serijska prvog reda.
Problem je bio u tome, da sam tokom projektiranja promijenio koncept iz dvostaznog sistema sa običnim visokotoncem na ovaj FAST, a bas driver imao već poručen pa ga onda nisam išao mijenjati. A taj poručeni i zatim ugrađeni Monacor je više midwoofer nego sub.
Ima ne baš nisku resonancu na 51 Hz ali zato veoma linearnu karakteristiku sve do nekih 2200Hz. Taj odaziv na srednjim za mene i nije tako bitan jer tamo preuzima več fullranger, koji nije iza vrata sa lamelama nego slobodan iznad njih). Sa Qts od 0.69 je inače veoma pogodan za kompresiju i dobar je par nekom kalotnom visokotoncu koji poteže iznad cca. 1700Hz. Ima i prilično visoku osjetljivost, što se obično dobija baš na račun bas ekstenzije.

Dakle meni bi bio pogodniji neki pravi sub driver sa što nižom fs, Qts neka bude barem osrednji jer mi je želja ostati na zatvorenoj kutiji (čišći bas) i mora dobro odraditi posao na nekih 32 litara, koliko mi je na raspolaganju.
Našao sam driver Caliber CW10 (25cm) koji mi ispunjava većinu zahtjeva, uz ne preveliku cijenu od nekih 60€ po driveru.
1.JPG


Radi se inače o auto subu ali ne vidim nijednog razloga, da ga ne bi upotrijebio u kući. Osnovni TS parametri su dostupni i uz njih se lako može odrediti tip kutije, koji mu paše.
2.jpg


WinISD je potvrdio osnovni koncept ugradnje u zatvorenu kutiju a kad ga usporedim sa postojećim driverom vidi se, da će raditi barem oktavu niže ali da će biti i tiši zbog manje osjetljivosti.
3-WinISD.jpg


Već se i po dimenzijama može zaključiti da se radi o puno snažnijem driveru sa većim motorom. Računao sam, da će snaga pojačala od 2x80W RMS ipak biti dovoljna da se on pokrene.
4.JPG


Glavni izazov kod promjene je bila baš veća dimenzija drivera od 10 cola umjesto prijašnjih 8 cola, pa je bilo potrebno i povećati rupu u prednjoj ploći. Znao sam, da će biti to prljav i nezgodan posao, pošto ploću nisam mogao razmontirati nego je bilo potrebno izrezati rupu na licu mjesta.
Da bi to lakše izveo odlučio sam dodati (nalijepiti) novu ploću preko postojeće i tome dobiti i snažnjiji oslonac debeline 36mm za montažu većeg, puno težeg i zahtjevnijeg sub drivera. Samim time je i kutija postala kruća što je uvijek dobrodošlo.
Znao sam da će biti puno prašine pa sam cijelu sobu prekrio onom tankom folijom što se koristi za zaštitu kod bojenja zidova. Na ruku mi je išao i ženin službeni put u Italiju pa sam elegantno izbjegao ona nezgodna pitanja čemu sad to, zar nemaš već dovoljno zvučnika i slično :)
5.JPG


Uspio sam nekako povećati onaj unutarnji otvor (ružno izgleda znam, ali bilo je jako teško manevrirati ubodnom pilom na tom skrućenom prostoru) i zatim preko zalijepiti novu ploču sa već pripremljenom rupom za desetku. Nema veze jer se neće vidjeti. Šarafi će tako ići kroz 36mm debljine materijala.
6.jpg


Nisam ponovio grešku iz prve montaže pa sam šarafe lijepo obojio u mat crnu da se ne ističu.
7.jpg


Krajnji izgled mi je baš sexy
8.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Uto pro 13, 2022 4:16 pm

Ima još nešto što mi se sviđa kod tih auto drivera: proizvođači se obično potrude i kod dizajna i završne obrade.
Recimo ovaj ima debelu gumenu elastičnu obrubu po cijelom obodu koja dobro dihta kad se pritegne i lijepo izgleda. Sa osam šarafa koji se sasvim sakriju u nju može se i tako težak driver dobro učvrstiti za podlogu.
Kod Monacora sa donje strane (tamo gdje naleže) nema ništa a na gornjoj ima neku ispresijecanu obrubu, koja ne izgleda baš dobro.

Kad sam završio posao još sam ga malo premjerio. Mjerenje je bilo tipa nearfield, sa mjernim mikrofonom (Dayton Audio imm-6) približio sam se membrani koliko sam se mogao, na nekih 3 cm.
9.jpg


Dobio sam taj odaziv (nema smoothinga, prikazano je ono što je izmjereno). Prikazan je obsjeg samo do 300Hz, pošto je na višim frekvencijama aktivan FR driver.
10-REW.jpg


Vidi se, da je na 40 Hz već u punoj snazi, donja granica -3dB je na 35Hz a kod 30 Hz opada za nekih 6 dB. Za zatvorenu kutiju je to veoma OK, rekao bih.


Zvuk je ne samo dubok već i veoma čist, basovi jasni i dobro definirani kao što priliči sealed sistemu. Nema mumljanja kao kod nekih loše izvedenih bass reflexa gdje se sva definicija gubi u opštoj tutnjavi basova.
Da kompenziram nešto manju osjetljivost sub drivera slušam sa uključenim loudness funkcijom, koji automatsko smanjuje nivo basova kako pojačavaš glasnoću. Takav zvuk mi baš paše i nema ništa lošeg u tome….
Obično se sluša negdje na trećini volume potenciometra, rijetko do polovine kad je sve već veoma glasno a loudness je tada već bez efekta.
Inače, ako su nekome zanimljivi Monacor SP202E driveri prodaju se po mislim pristupačnoj cijeni od 25 € po jedinici ili 45€ za par. Nemaju nikakvih oštećenja.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Master of disaster » Uto pro 13, 2022 5:08 pm

Odlično!!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Der Schrank

PostPostao/la grunf » Sri pro 14, 2022 11:34 pm

u moje doba kad sam se bavio auto akustikom najviše sam cijeno švedski DLS , istina nije bio jeftin , ali je zbilja vrijedio uloženog novca, mana im je bio dizajn i iskrenost u brojevima, izgledali su obično ali na dB drag natjecanjima su uvik bili top, danas rade sve vrste zvučnika i pokrivaju čitav asortiman a sve se više manje bazira na auto zvučnicima koji su ih i proslavili

tad su imali jedan moćan a ne preskup zvučnik, elipsu 7''x10'' van standardnih dimnezija 6''x9'', svaka jedinica je mislim mogla je trpiti 100W čiste snage šta je tad bio najjači coaxilani auto zvučnik ako gledamo prave brojeve a mislim da je i danas , na natjecanjima dvije te elipse su se vrednovale kao jedan sub i morale su biti isključene u određenim klasama

zanima me kako bi to zvučalo u kutiji ,doma :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Prethodni

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju

cron