Westra + Monacor + Dayton mini monitori

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 07, 2016 9:30 am

Driveri su bili na mjerenju. Od ilimzna sam uzeo dva ista modela drivera, no imali su neke sitne razlike u magnetu i membrani.

To je rezultiralo ovim mjerenjima:

Broj 1.jpg


Broj 2.jpg


Koliko je vidljivo sa slika mjerenja, sitne razlike u magnetu i membrani su "urodile" velikom razlikom između samih tih drivera. Broj 2 je winner. Uzet ću od Željka još jedan Broj 2, možda 2 ako ih ima, protufazno razraditi i izmjeriti impendacijsku krivulju drivera. Ako će se poklapati ili biti vrlo slična (s malom tolerancijom) ovoj gore izmjerenoj, onda imamo par.

Idemo hrabro naprijed.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Sub lis 08, 2016 9:10 am

Vrtim simulacije u WinIsd Pro Alpha programu.

Najbolje rezultate dobijem u 8L kutiji, sa 10-15g dodanim na masu pasivnog radijatora i 3-4g na masu midbassa. Tih 3-4g značajno popravi odaziv u basu, a ne vidim, prema simulaciji, da išta značajnije padne osjetljivost.

Bez dodane mase na midbassu
kutija.jpg


3 grama na midbassu
kutija 3g.jpg


E sad, tricky pitanje je kako povećati masu membrane za 3-4 grama, a da bude linearno raspoređena po membrani? :lol:

Za pasivni radijator 10-15g nije problem povećati, jer ima vijak iza, ali masu membrane ... Svaki konstruktivni savjet je dobrodošao!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub lis 08, 2016 9:15 am

Koliko sam pročitao zar nije Ilimzn sa nečim premazao membranu. Imaš njegov tekst na dnu stranice.

http://www.triodefestival.com/domace.ph ... id=1&bck=1
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5726
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Sub lis 08, 2016 10:05 am

Pitat ću i njega, bez brige. Gledam možda još tko ima iskustva s time, pa može pomoći. Neću žuriti s ovime, mora se to odraditi kako spada. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la Zmajz » Sub lis 08, 2016 10:15 am

Nadam se da si poveo računa da se dodavanjem mase na postoječu membranu zvučnika mijenjaju parametri: fs, Qms, Qes, Qts, i naravno Spl. To postaje sasvim drugi drajver, ne mijenja se samo Mms dodavanjem dodatne mase. Sa dodatna 3 grama na masu membrane (Mms =8,49g) ti gubiš cca 2,5db.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Sub lis 08, 2016 10:18 am

Zmajz napisao:Nadam se da si poveo računa da se dodavanjem mase na postoječu membranu zvučnika mijenjaju parametri: fs, Qms, Qes, Qts, i naravno Spl. To postaje sasvim drugi drajver, ne mijenja se samo Mms dodavanjem dodatne mase. Sa dodatna 3 grama na masu membrane (Mms =8,49g) ti gubiš cca 2,5db.


Znam za to, vodio sam računa i o tome. ;) Još ću simulirati malo, prodiskutirati sa ilimznom što je on odradio na svojim monitorima i napraviti tako.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Ned lis 09, 2016 10:03 am

Nabavio još 4 drivera, idu na razrađivanje pa mjerenje, vrlo vjerojatno drugi tjedan. Pokušat ću napraviti "kockicu" 2g blue tacka ili nečeg, pa pitati čovjeka kad izmjeri sva 4 drivera, pa napravi još jedno mjerenje sa dodatnih 2g na dust capu, da vidimo koliko će se promijeniti parametri.

Strpljen spašen. :whistle:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Sri lis 19, 2016 9:12 pm

Dodatna 4 drivera izmjerena. Ako pogledam rezultate mjerenja svih 6 drivera koji su ISTI model, a očito različita serija, mjerenja se dosta razlikuju. Ono što sam uspio pronaći je jedan par koji je skoro pa savršen, a to su driveri broj 3 i broj 4. Izvršit ću simulacije s istima, kao i simulacije istih tih drivera sa otežanom membranom.

Ukoliko otežam membranu sa dodatna 2 grama, rezonantna frekvencija pada za 5Hz, isto tako i osjetljivost za ~1.75dB.

Sada imam s čime simulirati, pa ću se baciti na posao sljedećih nekoliko dana koliko će mi vrijeme dozvoliti. :dance: Sve mora biti pic pic, nema zezancije.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la tom_hifi » Čet lis 20, 2016 5:54 pm

Kada sam malo bolje pogledao, ipak je jučer bilo kasno, i driveri broj 5 i 6 nisu loš par. Ponukan time, danas sam si ipak uzeo dovoljno vremena, pa sam usporedio broj 3 (3 i 4 su par) i broj 6 (5 i 6 su par) u kutiji s pasivnim radijatorom. Imamo na simulaciji 4 krivulje. Dvije su bez dodatna 2 grama na membrani, a dvije su sa dodatnim opterećenjem na membranu.

Samo da napomenem, ove simulacije ne bih mogao tako precizno napraviti da nisam imao izmjerene TS parametre drivera, sa i bez opterećenja na membranu. Veliko hvala Gilhooley. :dance:

Iz tih krivulja, jasno se vidi što se dobije. Gubitak u osjetljivosti je, kao što sam rekao, cca 1.75 - 2dB što smatram prihvatljivim.

Kutija na koju ciljam je cca 9-9.5L. Još ću raspraviti s Deanom oko detalja, ali ciljam na čim užu, a dublju kutiju. Prednja strana će biti blago ukošena, da se čim bolje fazno poklope midbass i visokotonac.

Znači, došli smo do kutije. Nakon nje slažem skretnicu, ali pošto bude prvog reda, osim par kompenacija (zobel i L-Pad), mislim da za početak ništa drugo neću dirati.

simulacija.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra + Monacor + Dayton mini monitori

PostPostao/la Master of disaster » Pet lis 21, 2016 4:33 pm

Zapravo je cijela ta spika sa malom kutijom i pasivnim radijatorom interesantna, iako su (Ilimzinovi) zvučno odlični, ovo je više po mom ukusu:

Watch on youtube.com


:mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju

cron