Morena HORNE

Morena HORNE

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto stu 22, 2016 7:29 pm

Radi se o jednom projektu horna s fullrange zvucnicnima FOSTEX FE126en http://www.fostex.jp/wp/wp-content/uplo ... E126En.pdf" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank s kojim a sam vec eksperimentirao i horne i TL. S transmisijama sam bio zadovoljan s hornom manje…

Sad se radi na novoj horni s kojom zelim pokusat neke stvari. Prvo horna ce bit rađena na jednostavan klasican nacin, koristit cu mediapan od 18mm a budu li horne dobro svirale dotjerat ce se i vanjski izgled.
Poskusat ( probat ) cu podignut pritisak na grlo horne kolko mogu s time da se nadam da necu kocit zvucnik u svom radu. Taj isti pritisak pokusat cemo zadrzat do samog kraja horne,znaci malo grlo i usta. Samim time dobit ce se kompaktna horna, sto za moje pojmove je nesto novo…
Kad smo kod usta horne njega sam smjestio s bocne strane, s time da na svakoj horni je usmjeren u suprotnom smjeru. Znaci usta horne ce bit usmjerena prema blizem zidu. Nije idealno da se razumjemo al to sam napravio u pokusaju da iz ovih zvucnika izvucem sto vise basa. Mjesto di inace drzim zvucnike kad slusam imaju dva kuta prostorije jako blizu kutija sto bi trebalo pomoci…
FE126 ima po meni jako korektni srednji i visoki dio,i da se uzivat s njime (kad se ga lijepo smjesti u prostoriji ) al u basu mu treba pomoc.. i u tom basu se znaju desavat naj vise i problema, lagana papirnata membrana nevoli dosta toga… od povratnih valova do rezonancija unutar tlacne komore tako da je izbjegnut neke pikove u donjem podrucju teze. S ovom hornom se i na to mislilo,prvi zavoj je dosta udaljen od komore i njega mislim lagano dampirat, a tlacna komora se pokusala napravit s sto manje paralelnih stranica. Njen volumen je oko 4,2 litre.
Grlo horne je smjesteno isto mozda na ne bas naj idealnijem mjestu al neki kompromis se uvijek mora napravit. Ali opet mogao bi biti i na gorem odnosno usmjeren prema membrani zvucnika recimo…
S ovim hornama zelim nesto kasnije i probat.. imam dva para ovih zvucnika pa mi se nesto vrti u glavi al otom potom. Za sada ( a vjerujem i kasnije ) bit ce predviđena da radi samo s jednim zvucnikom. Nesto sam experimentirao i sa po dva ovakva zvucnika po horni al mislim da ce ovo biti bolje. Bolje i zato sto kao glavno pojacalo koristim SE 2a3 koje puno bolje kontrolira samo po jedan zvucnik nego dva u paru… jednostavno dinamika je bolja
A i kod koristenja dva zvucnika u istoj komori ona nikad nece imat bas iste karakteristike ili jako tesko.. trebalo bi ih uparivat poput lampa !!
Za sada sam na pola gradnje, polako sređujem pregibe i mogu i brzo zatvorit hornu,kako se je radi je vidljivo sa slika.
Kod gradnje je naj bitnije da su sve daske koje dolaze u sredinu iste debljine u mom slucaju 144mm
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2205
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Master of disaster » Uto stu 22, 2016 10:52 pm

Zanimljiva geometrija i horne, i spojne komore i smještaja grla. Baš me zanima kako će ispast.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri stu 23, 2016 12:38 am

Master of disaster napisao:Zanimljiva geometrija i horne, i spojne komore i smještaja grla. Baš me zanima kako će ispast


Kod crtanja horne njenu geometriju i dimenzije je diktiralo ono sto se ima na raspolaganju i malog sto se zna. Visinu horne mi je diktirala dimenzija mediapana koja se kod nas nudi 105x280 cm i zvucnik mi sad taman dođe na visinu uha. Grlo horne sam htio napravit dosta usko 1/2 Sd odnosno povrsine membrane tako da mi horne nisu ni mogle doc pretjerano siroke. Usta horne sam napravio mala al opet ona su 7 puta veca od Sd i ako na njenom grlu bude dosta pritiska bit ce dovoljna da u prosjecnoj slusaoni 20-25 kvadrata stvori dobar ugođaj bass-a. Komora kako vidis nema straznju stranu paralelnu zvucniku ( dobro malo ima… al zanemarivu kad se stavi damping ) sto bi u teoriji trebalo smanjit stojne i povratne valove.
Gleado sam da smanjim sto je moguce broj pregiba i da se ih postavi na određenu udaljenost jednog od drugog. Sad radim na tome da ih zaoblim kolko je moguce i mislim da sam nasao dobar i jednostavan nacin al o tome isto uskoro. Sad mi hornu cine tri djela pravilnog rasta koja da se pretvore u okrugli presjek bili bi konusni. Sad ( ispravite me ako grijesim ) konusne horne za razliku od exponencialne ili tractix nemaju cut off frekvenciju,al to me manje brine…
Kod ovih horni bude li bilo bas potrebe za kakvim filterom mislim ga koristit. Za njega se cak ima mjesta u onom trokutu koj zjapi prazno ispod dna komore…

Sad malo o jednoj ideji koju hocu probat,o kojoj bi volio cuti par komentara i misljanja. Posto imam dva para ovih zvucnika volio bi cuti-probati kako bi radila horna s dva zvucnika u push pull-u.
Osim znatizelje razloga zasto probat ovu varijantu ima puno. Iako… boim se kolko bude bilo prednosti od ovog bit ce i nedostataka al treba probat.. dodatak sa zvucnicima ce se lako montirat i skidat bez da se osteti horna.
Kod FR zvucnika pogotovo papirnatih membrana problem je sto nemogu ostvarit vece pritiske bez izoblicenja,mali Qts . Jedna prednost push pull-a bi mogla bit i ta. Vas se isto upola smanjuje kod PP. Povrsina i oblik membrane koja djeluje prema slusatelju i ona koja gleda prema grlu bile bi jednake. A meni naj primamljiviji razlog je sto ovakav nacin rada dvaju zvucnika trebale bi smanjit utjecaj povratnih valova i same komore na odaziv. Ova komora izneđu zvucnika trebala bi se ponasat kao filter. Taj prostor između zvucnika trebao bi biti sto manji.

Ovakav tip kutija sa zvucnicima u PP se inace radi kod niskotonskih zvucnika di iz sto manjih dimenzija kutija se zeli izvuci najveci pritisak odnosno glasnoca. Tamo se koriste zvucnici nize osjetljivosti sa krutim i teskim membranama koje nisu tako sklone uvijanju koja kasnije se pretvara u smetnje. I frekvenciski raspon koje takve kutije daju je jako suzen sto mislim da i daje uspjesnost takvih kutija. Osobno kod mog slucaja di jedan zvucnik treba pokrit jakooo sirok spektar boijm se da ce se pojavit dosta problema… :mrgreen: al treba probat i nesto naucit za neke iduce projekte ;)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2205
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet stu 24, 2016 5:04 pm

Zadnja dva dana se zabavljm sa zavojima :auto-driving: . I prije kod izrade horna ovakvog tipa razmisljao sam se kako se zavoji mogu lijepse napravit nego inace odnosno s jednom daskom pod 45 stupnjeva. Nije ni to lose !! svakako bolje nego da nema nicega… kao sto se zna vidit kod dosta horna. Kockasti pregibi vjerujem da nisu dobri i radi strujanja valova koji se mjenjaju potujuci hornom,povratnih valova,unutarnjih rezonancija,vrtloga zraka i koje cega jos..
Kod zvucnika od kojih se zele da rade bez ikakve popratne elektronike,filtera i pomagala treba posvetit paznju na svaki detalj tako i zavoje. Probat cu to napravit da oni budu sto glađi i da se pravilan rast zadrzava u njima. Prvobitna ideja je bila radit kalupe i ulijevat u njih smjesu poliesterske smole i talka al sjetio sam se necega lakseg. Uzeo sam s posla jednu plocu stirodura od nekih 4cm debljine. Prvo sam isprobao s cime ga mogu lijepiti a da ne trebam kupovat onu kao pur pjenu ( ljepilo ) koja je bas za to.
Prvo sam probao s bostik ljepilom koj je odmah ispao iz igre posto topi stirodur. Probao sam i sa montaznim ljepilom koji cak i korektno drzi ali ima nesto jos i bolje. Jednostavno ljepilo za drvo drzi ko prokleto i stirodur međusobno i kad se ga zeljepi za mediapan.
Ali prvo ploce stirodura lagano prođem sa vibracionom brusilicon , da dođem do sloja koje bolje upija i da budu ravne tako bolje komadi legnu jedan na drugog.
Za odrezat komdaice prvo si napravim sablonu od kartona i onda rezem skalpelom,tako da mi kutevi budu sto idealniji. Kod lijepljenja ne stedit s ljepilom i netreba cak niti pretjerano pretiskati komd da se svejedno drugi dan odlicno drzi. Kasnije se neravnine izgladi malo grubljim smirgl papirom .
Stirodur je odlican materijal za odradit ovakve stvari a vjerujem pogotovo zavoje. On nije pretjerano krut i lagano je porozan sto bi moglo i prigusit povratne valove u zavojima. Ne iskljucujem mogucnost da u jednoj ne dalekoj buducnosti napravim i cjele horne od ovog materiala… ;) kasnije se je moze iz vana oblozit cim se hoce
Sad mi je preostalo samo zadnji zavoj napravit ( onaj na ustima ) i mozemo se onda bacit na dampiranje.

P.S.
na ovoj zanjoj slici u stirodur sam pozabijao cackalice ako ne s ljepilom bi bjezao na sve strane...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2205
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Schultz » Čet stu 24, 2016 5:45 pm

Iako ideja na prvu se čini dobra, meni je upitno koliko će stirodur u kantunima u stvarnosti dampirati sami zvuk...

Ali za probu, valja sve probati....

Samo hrabro....!
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet stu 24, 2016 7:04 pm

Schultz napisao:Iako ideja na prvu se čini dobra, meni je upitno koliko će stirodur u kantunima u stvarnosti dampirati sami zvuk...


istina da ce nesto pretjerano dampirat nece... glavno mi je da se kolko tolko zavoji lijepo s njim naprave. Onaj prvi na dnu i ovako sam planirao malo oblozit s tankim filcom,akOO ga neđem... u zadnje vrijeme se gube stvari na forumu tako i kod mene... znam da sam imao tankog filca od nekoliko mm al nikako ga nac.. :?
Prvi zavoj sam i malo povecao radi toga al ne opet tolko da mogu koristit onog debljeg koji ima 7-8 mm

onaj gornji pregib mozda i pređem da kitom za drvo da ga lijepo izgladim,ili se predomislim pa i njega polu dampiram :mrgreen: ma mislim da ipak necu.. :think: :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2205
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Dean » Čet stu 24, 2016 10:43 pm

A da si uzeo malo tvrđi karton i zaljepio ga?
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet stu 24, 2016 11:23 pm

da sam zelio mogao sam napravit i od mediapana... samo tako male komade tesko je rezat ubodnom ovo je puno lakse. Reze se sa skalpelom , dobro se ljepi , lagan je za obradu i super ce posluziti svrsi. Jedino vremenom ce se naucit preciznije rezat komade, vec kad sam zavrsio s obe horne krenulo mi je rezanje puno preciznije i brze nego kad sam poceo sto je normalno :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2205
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Morena HORNE

PostPostao/la joe dalton » Sub stu 26, 2016 1:13 am

A da si recimo savio mdf 4mm i rupu ispunio pur pjenom?
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Morena HORNE

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub stu 26, 2016 10:27 am

joe dalton napisao:A da si recimo savio mdf 4mm i rupu ispunio pur pjenom?


vjerujem da bi se i to moglo,a moglo bi se savit i nesto tanje.. bitno da zadrzi oblik. Mozda bi i lijepse ispalo.. samo bi trebalo prije probat kako de drzi pur pjena na mdf za svaki slucaj al vjerujem dobro.

Prvobitna ideja je bila i napravit nesto slicno,umjesto pur pjene sam mislio ulit nesto drugo al kasnije sam napravio onime cime sam imao.
Jedino tako kod ljevanja zadnji zavoj ( onaj kod usta ) bilo bi malo teze za napravit al napravio bi se
Pao Pepeo
 
Postovi: 2205
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju