samogradnja suba - projekt u izradi

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Pon tra 17, 2017 6:58 pm

davorin napisao:Izmjeri primarni induktivitet: ukoliko vrijednost bude u microH ili do par miliH, onda je jedan od sekundara u kratkom spoju!


Nemam gizmo za mjerenje induktiviteta ali znam tko ima...
Mogu li to izmjeriti da ne odspajam trafo nego samo da spojim primar na instrument?
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la joe dalton » Pon tra 17, 2017 9:19 pm

Probaj za početak izmjeriti otpore namota sekundara između izvoda i prema masi. To možeš unimerom.
Ako su sekundari malog napona i veće struje onda su omski otpori mali pa nećeš moći precizno izmjeriti niti nešto zaključiti. Ali ako mjeriš sekundar većeg nazivnog napona i manje struje, a mjeri mali omski otpor onda je vjerojatno u kratkom spoju.
Imaš li kakve podatke trafoa, fotke, bilo što?
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Pon tra 17, 2017 9:33 pm

joe dalton napisao:Probaj za početak izmjeriti otpore namota sekundara između izvoda i prema masi. To možeš unimerom.
Ako su sekundari malog napona i veće struje onda su omski otpori mali pa nećeš moći precizno izmjeriti niti nešto zaključiti. Ali ako mjeriš sekundar većeg nazivnog napona i manje struje, a mjeri mali omski otpor onda je vjerojatno u kratkom spoju.
Imaš li kakve podatke trafoa, fotke, bilo što?


Zapravo nemam niti jedne :D Na predhodnoj stranici je slika koju je Pamook slikao kad je mjerio napone pa se tu vide izvodi sekundara. Prva tri sa lijeve strane su 10-0-10 a zadnja tri s desne su 34-0-34. Problematična su tri izvoda u sredini a ako bolje pogledaš vidjet ćeš da su žice koje izlaze iz namota uvučene u dodatnu izolaciju. E tu smo obojica nešto čudno izmjerili (naravno, ne sjećamo se što). Koliko se sjećam jedan sekundar je pokazivao neki napon a drugi drugačiji, nisu bili isti. Sutra bi mogao rastaviti kutiju i izmjeriti napone na tom sekundaru a vjerujem da je upravo on problematičan.
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la davorin » Uto tra 18, 2017 6:46 am

flega napisao:
davorin napisao:Izmjeri primarni induktivitet: ukoliko vrijednost bude u microH ili do par miliH, onda je jedan od sekundara u kratkom spoju!


Nemam gizmo za mjerenje induktiviteta ali znam tko ima...
Mogu li to izmjeriti da ne odspajam trafo nego samo da spojim primar na instrument?

Ne, svi namotaji moraju biti odspojeni!

Pala mi je na pamet ideja da par izvoda koji pokazuju kratki spoj nisu namotaj već termički prekidač!?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Ned tra 23, 2017 6:29 pm

Ne vjerujem da je to termo osigurač, jer su ovi izvodi na strani sekundara. Uglavnom, nabavio sam novi trafo, toroid ali i taj zuji i to još jače od ovoga :shock:
Stvarno nemam sreće :cry: :cry:
No, vratimo se na prvi trafo...
Evo slike primara. Kad god spojim napon 238V na prvi i drugi ili treći izvod naponi sekundara su gotovo identični. Pamookov watmetar pokazuje da trafo troši 11.5W i da mu je cos fi 0,26 a struja 190mA. Dimenzije su mu 6x6x9cm. Gore spomenuti toroid troši 2.5W.
Slika

Ovo je strana sekundarnih izvoda. Ono što zbunjuje je sekundar označen plavom bojom kojemu su žice dodatno izolirane bužirom i koji ima otpor 8,3k a na njemu nema napona.
Slika

Zanimljivo je kako sada na stolu ne zuji, zujanje se čuje tek kada ga pričvrstim za kutiju ili lim. Toroid se pak čuje i na stolu (ali tiho) i osjeti se pod prstima vibriranje. Možda griješim u načinu montaže?
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la tubeman » Ned tra 23, 2017 7:10 pm

Neopterećeni trafo ne bi trebao vući značajniju struju (praktički ništa - naravno, ovisno o kvaliteti).
Sada mi nije jasno je li problem u zujanju ili u tome da ne isporučuje potrebne napone.
Ako postoji kakav kratki spoj među namotajima, trafo će se vrlo brzo ugrijati i povući dosta struje, a u najgoroj varijanti će kratkospojeni namotaj pregorjeti pa će opet sve biti u redu (? :evil: )
Problem bi mogao biti ozbiljniji kada bi u dodir došli različiti namotaji, ali to će biti puno manje vjerojatno.
Ako samo zuji, tada ga treba montirati na neke gumene podloške pa će to prestati.
Trafo se kao takav uvijek ponaša kao elektromagnet i neispravno montiran na željezni lim će sigurno više ili manje zujati jer će cijela šasija glumiti zujalicu. (to se ne bi trebalo događati s Al. Cu ili "pravim" inoksom.
Podloške su u svakom slučaju više nego poželjne.

Oni sumnjivi naponi ne trebaju Te brinuti.
To se često događa pa će između pojedinih, čak i ničim povezanih namotaja postojati nekakvi "čudni" naponi.
Oni nas ne trebaju brinuti. Pogotovo ako ih ne trebamo :)
Kada se namotaji nečim opterete, to će nestati.

Budući se radi o transformatoru iz nekakvog pojačala ili receivera, postoji još namotaja koji se koriste za pojedine elektroničke sklopove (kod novijih uređaja za procesore, DAC-ove i sl.).
Dakle, ako imamo potrebne napone, treba provjeriti ono gore napisano i vjerujem da će sve biti OK.
Imam dosta takvih transformatora koji su u pravilu ispravni i vrlo kvalitetni.

Predlažem da "hladni" trafo ostaviš neopterećen kakvih sat-dva vremena (bez priključenih ispravljača i sl.)
Tada treba izmjeriti napone a nakon nekog vremena će se vidjeti koliko se grije (smije se malo ugrijati - toplo), ali ne bi smio biti vruć.
Ako je tu sve OK, tada treba "grešku" tražiti u ispravljaču ili samom pojačalu.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: samogradnja suba - projekt u izradi

PostPostao/la flega » Sri tra 26, 2017 10:26 pm

Sori na neodgovaranju, tek sam sad uhvatio vremena...problem je u zujanju a ne u nedostatku napona.
Dakle, EI trafo se u nekom periodu od pola sata ugrije dosta, pa sam njega stavio na stranu...zauvijek ;)
Da bi smanjio zujanje toroida morao sam ga nekako odvojiti od podloge i uspio sam nakon nekoliko različitih vrsta montaže.
Ovo je krajnji rezultat:
Slika

Čep od piva ispod a
Slika

čep od soka iznad.
Zujanje se gotovo i ne čuje. I gotov AC dio:
Slika
Mali trafo je za napajanje predpojačala-Linkwitz transformera.
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Prethodni

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju