Truba sa manjim lavorom.

Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 2:57 pm

Eto da se ne kaze da nema nove rabote..
Vec duze vremena radim na ovim kutijetinama pa da malo nesto napisem o njima.
Za design su mi dosta bitni parametri bili da pobjegnem od klasicne kutije kao mali frizider i da pokusam napraviti nesto drugo. Proracun za bas driver je izgledao da treba kutija biti oko 60 litara ali praksa je pokazala nesto drugacije. Kao sto sam vec pokazao napravio sam probne kutije nesto vece litraze 105 l i 90 l pa sam volumen smanjivao sa pijeskom. Na kraju mi je akusticki najbolje ispalo 80l a i simulacija za tu litrazu je neloša.

Dakle ideja na osnovu volumena je bila napraviti po gabaritima poveliku kutiju i da horna bude kao dio kutije a ne da bude nataknuta samo odozgora kao truba na kanti smeca.

Zvucnik u biti izgleda kao open baffle ali ustvari to nije nego je klasicni BR sa dva auspuha.

Kao sto se vidi malo je nagnut unazad tako da se mogu osi od jednog i drugog drivera ukrstiti tocno kod slusatelja, u tu svrhu ce horna biti na posebnom nosacu da se moze regulirati nagib a i da se moze pomicati naprijed nazad zbog faznog pomaka membrana.

Materijal od cega su kutije napravljene je MDF 22mm srednje gustoce i sa tim bas i nisam sretan, zivo smece od medijapana.
Driveri su P.audio SD 750n 2" compresioni sa Tractrix hornom koju sam izracunao prema njihovoj tablici a napravio ju je ZNA SE TKO...
Driver vrti sve od negdje 500Hz do 16000Hz uz malo pada u frekvencijama kod tih kriticnih tocaka.
Najbitnije je da kod mene u donjem djelu idu do 1000Hz a horna je projektirana za odziv do 650Hz i to se pokazalo vrlo dobrim.

Bas driver je Sica 12 sr 3 cp, znači 12" driver koji je kao tenk napravljen i najbolje radi od nekih 42Hz - 2500Hz. Ja ga koristim do 1000Hz u BR kutiji od 80l.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 2:57 pm

Pocetna skica...

Osnovne konture su izrezane po narudzbi u trgovini...

Busenje za tiple od 8mm. Preferiram tiple bez vijaka jer mi se pokazalo najlakse a i dovoljno cvrsto. Kada iscrtam konture stranica gdje ce doci tiple pozabijam tanke čavle i odsjecem ih na 2-3 mm duzine. Tada otisnem drugu stranu ploce ili stranice da bi se rupe utisnule i oznacile gdje treba busiti. Tako mi je najtocnije jer tiple ne oprastaju gresku ili pomak rupe.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:07 pm

Nakon busenja rupa sa frezerom na unutarnjim pregradama za ukrutu osnovni dio kutije sam poljepio...
Busenje rupa je naravno sa CNC-om kao i sve ostalo... :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:08 pm

Zatim busenje ostalih velikih rupa na prednjoj strani i zaobljivanje rubova glodalicom koja ima mali lezaj na sebi kao vodilicu. Driver ce biti upusten oko 10 mm koliko je debel njegov okvir.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:11 pm

Prije busenja su bocne i gornja strana ploca zaobljene i obrusene po zacrtanoj krivulji. Znaci stranice nisu paralelne niti su ravne nego zaobljene...

Zaobljenje bocnih rubova je vrlo specificno i nije izvedivo frezerom,....zato ovdje uskace najjaci CNC stroj koji se upotrebljava od doba egipćana...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:12 pm

Kada je sve izresetano rupama i tiplama ide ljepljenje...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:14 pm

Sljedeca faza je malo kitanja. Posto je medijapan vrlo porozan sa bocne strane za pocetak preferiram premazivanje špric kitom svih bočnih strana ili ono sto je glodano, frezano i sl. Sa time zatvaram drvo i smanjujem upojnost.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:15 pm

Na zalost fazu špricanja nisam slikao jer sam imao pune ruke posla. Špric kit sam dva puta nanosio i brusio nakon par sati brusenja tako da sam dobio glatku povrsinu i spremnu za lakiranje.

Lakiranje sam ovaj puta radio sa sintetickom bojom koja se bolje razlijeva ali je i sklona curenju po kosinama i vertikalama tako da je zeznuto raditi sa njom. Lak sam nanosio 2 puta sa jednim finim brusenjem između dva lakiranja.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:16 pm

Ovako izgleda olakirano...prednja strana i bocne strane pravokutne kutije nisu lakirane osim rubova zbog ljepljenja posebne srebrne folije sa efektom poput tapeta.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Re: Truba sa manjim lavorom.

PostPostao/la Dacho » Sub tra 01, 2017 3:18 pm

Konacan rezultat....Kutije su vrlo masivne i rigidne. Apsolutno dominiraju u prostoru kako pojavam tako i zvukom.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Dacho
 
Postovi: 260
Pridružen: Sri lis 08, 2014 11:01 am

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju