3 inch tratrix FLH

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la gilhooley » Pon pro 11, 2017 7:19 pm

3D print držač i mala horna...

IMG_20171211_181617-800x600.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: gilhooley; Pon pro 11, 2017 7:21 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la gilhooley » Pon pro 11, 2017 7:21 pm

IMG_20171211_182010-800x600.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Schultz » Pon pro 11, 2017 8:17 pm

Pao Pepeo napisao:Ali tu je i pitanje koliko se komada zeli raditi...


Sto, dvjesto....?!?!
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Master of disaster » Pon pro 11, 2017 9:33 pm

gilhooley napisao:3D print držač i mala horna...

IMG_20171211_181617-800x600.jpg


Mislim, super je ispala :dance: ali, khm, to mala je problem. Ne smije to biti malo :hand: ne ne nikako maleno. :mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto pro 12, 2017 1:21 am

gilhooley napisao:3D print držač i mala horna...


gill odlicno je to !! vise nije niti tako sitna , cini mi se kao 2 inch zvucnik...
zapravo nije hrornica niti tolko bitna ... koliko je vazno da se uci ptojektirat i koristit 3d modeliranje i printanje tu ti malo zavidim :D
i pogotovo kad je sve to u audio svrhe

Schultz napisao:Sto, dvjesto....?!?!


ma i jedan , ali kako spada :D za 100 ili vise tu bi se trebalo vec ici na vakum , rucno ne bi imalo smisla...

danas se krenulo sa prvom rukom smole
al prvo sam oko 4 sata dao drugu ruku gelcota , 3-4 sata nakon dok je gelcot jos bio ljepljiv poceo sam nanositi smolu
pripremio sam si 1 kg smole i 1/2 kg vune koju sam rucno pocepao na male komadice. To ne volim radit skarama jer se vise poznaju preklapanja koja treba izbjegavati.
Dao sam dva sloja po cijeloj horni i treci od polovice prema grlu , prirubnica ima i 4 sloja. Treba se pazit da se u plastici ne dese baloncici zraka pa sam malo bogatije isao sam smolom koju sam potrosio cijeli kg a vune me je islo oko 350g
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la cappucino » Uto pro 12, 2017 1:01 pm

Master of disaster napisao:
gilhooley napisao:3D print držač i mala horna...

IMG_20171211_181617-800x600.jpg


Mislim, super je ispala :dance: ali, khm, to mala je problem. Ne smije to biti malo :hand: ne ne nikako maleno. :mrgreen:

Slažem se s tobom zbog izgleda, ali gledajući s tehničke strane, što je ispravnije?
Velika ili mala horna? Odnosno, što dobivamo malom a što velikom hornom?
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1617
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Master of disaster » Uto pro 12, 2017 3:57 pm

Nie to baš tako jednostavno, to jest neda se sve svesti u dva parametra. Ako se poprilično pojednostave stvari može se reć da duljina horne utječe na njezinu donju prijenosnu frekvenciju, dakle dulja horna će načelno moć svirati dublje frekvencije. Vrlo načelno, jer je bitan i omjer između grla horne i usta horne, a bitna je i površina membrane i volumen spojne komore, kao i model širenja horne (eksponencijalni, parabolični, stožasti itd) koji dosta utječu na odaziv, a tek smo zagrebali po površini.

U svakom slučaju ovako sam ja sebi protumačio osnove, ali ima na ovom forumu puno boljih znalaca...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto pro 12, 2017 6:04 pm

cappucino napisao:Slažem se s tobom zbog izgleda, ali gledajući s tehničke strane, što je ispravnije?
Velika ili mala horna? Odnosno, što dobivamo malom a što velikom hornom?


malo je Mod objasnio ali vjerujem da si i sam primjetio da sto se frekvencija zvucnika za koju je on predviđen povecava horne se smanjuju. Nekad davno se to moglo vidjeti samo u razglasnima ( sad se radi i za kucne primjene ) koji su bili sastavljeni sa vise drivera , svaki za svoje frekventno podrucje . Sto je bio zvucnik za visu frekvenciju kutije-horne su se smanjivale. Visoke frekve su također jako usmjerene tako da nema smisla radit siroke horne
Ova moja vjerujem da ce se također koristit u suradnji s jednim ili dva zvucnika , ovisno koliko bude siroko podrucje koje bude pojacavala i koliko.

Danas sam nastavio sa plastificiranjem , prvo sam si izdvojio 1.5 kg smole , 1 kg rovinga narezanog na male komadice i 1/2 kg vune.
Prije nanosenja novog sloja dobro je komad proci s grubim smirgl papirom , tako ako ima koja dlaka da viri da se ju makne . One znaju stvarati probleme u obliku balona jer nedaju smoli i vuni da lijepo legnu... kad se to radi OBAVEZNO STAVIT RUKAVICE !!! jer bi se lako gadno razrezalo ruku...
Hornu sam prosao sa dva sloja rovinga koji se sijeku pod kutem i jos jednim slojem od polovice prema grlu. Na kraju sam to sve pokrijo s jos jednim slojem vune i od pola prema grlu podebljo s jos jednim - dva sloja.
Potrosio sam 1.3 kg smole ,mrvicu vise od 1/2 kg rovinga i 300g vune.
Mislim da ce bit dosta... veceras ako bude dovoljno suho pokusat cu odvojit pa cu vidit
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Dean » Uto pro 12, 2017 9:51 pm

Koji šlamperaj ! :o Sve ti je rascufano !! :doh:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 3 inch tratrix FLH

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto pro 12, 2017 9:53 pm

pokusaj odvajanja prosao je uspjesno :D pomogao sam se s izvlakacem za nategnut komad . Ako se nema izvlakac moze se ga lako napravit... ne treba imat mogucnost podesavanja kao i ovaj... al puno ce vam pomoci
komad je ispao kako sam ocekivao.. moglo je i bolje ali i puno gore
trebati cu ga na nekim mjestima postukat ( jednako kao i kalup... ) ali bitno mi je daj je krivulja pravilna i da nema nekakvih zupa-stepenica vidljivih na oko

Dean napisao:Koji šlamperaj ! Sve ti je rascufano !!

joj... sta ces tek sad rec... :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost