fostex FE103 sol

fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Pon stu 13, 2017 6:24 pm

FE103 sol.jpg

ovaj mali fostex definitivno zaslužuje svoj topic.
nabavljen jer sam ga u više navrata slušao sa raznim cijevnim pojačalima i ful mi se sviđalo što čujem.
te kutije je radio zmajz i neka su vrsta horne. (ili se varam zmaju?) i malo su čudnog dizajna
WP_20171113_001-2.JPG

naravno, tu se nećete nauživati svetog basa za kojim traga yoke, ali ako vas je volja za laganijom glazbom, onda je super.
u papirima od drajvera dolaze i planovi za dvije kutije, BR i back loaded horn. Zmaj je napravio nacrt za MLTL, i još sam iskopao
u bespućima interneta par nacrta.
FE 103 SOL MLTL-2.JPG

buschhorn-Mk2-2.JPG

zigmahornet-plan-2.JPG

plan je isprobati više kutija složenih od kapafixa, a onda finalne od šperploče. sada ću probati prvo složiti MLTL.
kapafix je totalno oke za ovako male kutije, lako se reže skalpelom, lijepi vrućim silikonom i uz ubacivanje dodatnih ukruta biti će to oke za test.
pa se krenulo u slaganje prvih
WP_20171112_001-2.JPG

WP_20171112_002-2.JPG

WP_20171112_004-2.JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 13, 2017 7:02 pm

ako zelis neke horne radit mozda imam neke ideje pa ti skiciram da vidis... ako je i napravis znat cemo kako svira :mrgreen:
mislim da bi usta trebala biti s prednje strane , kod ove Buchhorne mislim da je povrsina grla pravilna i trebala bi se kretat oko 35cm kvadratna , usta nisu pretjerano velika sto isto pase jedino su na krivoj strani
ugl. koju god hornu odabres kolicina i dubina basa bit ce tu negdje pitanje je samo dal ce bit cist i prirodan
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Zmajz » Pon stu 13, 2017 7:23 pm

Zašto su usta na krivoj strani?
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Pon stu 13, 2017 7:28 pm

skiciraj, skiciraj, ima kapafixa pa nije problem.
jasno mi je da nemogu dobiti neku dubinu što se tiče basa.
radije bi da je čvrst i jasan nego na silu dubok i muljav.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 13, 2017 8:18 pm

Zmajz napisao:Zašto su usta na krivoj strani?


pa iz nekog skromnog iskustva koje sam imao s fe126 , napravio sam jedne orne s njom koje su imale usta po boku kutija ( Morene ima tema ) i jedne s ustima koja su gledala naprijed ( njih tu nema ) , grla , usta i duljina su bili jednaki , volumen komore malo razlicit i raspored zavoja takoder
duzina horne je bila veca nego sto se kod tako malih FR vidi
zvuk ovih s otvorom naprijed bio mi je ugodniji , nazalost njih nisam mogao dugo slusat...
moram tu nadodat da ja imam specifican prostor za smjestit zvucnike , jedan bocni zid jako blizu :? i straznji zid također...
ako se sa straznjim izlazom trazi veci bass , bolje poklapanje prednjeg i straznjeg vala za dobit prirodniji zvuk volio bi da se to moze postici i prednjim izlazom.
ja osim sto sam zaiteresiran za prednji smjestaj usta ,, volio bi i probati i horne s ustima od ispred al odmah ispod zvucnika. Dizanjem usta s poda smanjit ce se bass i dosta ali mozda :mrgreen: bi se dobio jos ugodniji zvuk..

za ovaj zvucnik ja bi radio hornu komore od oko 3 litre , sa 1.5 cm sa svake strane zvucnika i konusnog oblika . Tako bi smanjili povratne valove na membranu i same unutarnje rezonancije , Grlo od kojih 30 do 32 cm* smjesteno na sam kraj tog konusa , horna duljine 2,5 m minimum sa ustima koja bi bila izmedu 8 do 12 puta povrsine grla . Horna se mora naoravit s sto manje zavoja , moglo bi se sa prvim od 90 stupnjeva , pa dva od 180 i zanji opet 90
Moze se i prvi zavoj od 90 izbjeci ali bi volio da onaj prvi od 180 bude sto dalje od grla i komore
Zvucnici bi bili na visini od 90 cm od poda

ti zmajz slobodno pucaj s idejama za jega i mene zanima ;)

drazenK napisao:skiciraj, skiciraj, ima kapafixa pa nije problem.
jasno mi je da nemogu dobiti neku dubinu što se tiče basa.
radije bi da je čvrst i jasan nego na silu dubok i muljav.


prvo vidim da te bepo vuce na dobar put :D malo 103ce , malo kucna bira i jos samo da brokulu pocmes sadit bepo bi bio naj sretniji
salu na stranu 103ca mi se svidjela iz prve , super sto ti se da radit probne kutije to je dobro , kasnije kad ih napravis od pravilnog materijala moze bit samo bolje.
Za ovako male horne s ovim zvucnicima ulozeni novci i vrijeme ( ako se dobro odradi ) je ne srazmjerno s kvalitetom zvuka koju se dobije ;)
Ja također pa kao vecina ne voli neprirodan bas i rade se ga odricem nego da ga moram trpit , vjerujem da bi ga moglo bit dovoljno da covijek s njim uziva ali ako ti jednom tjedno pofali napravis si jos jednu aktivnu kutiju za donji dio. Za tih 5 min takve kombinacije znaju bit dobre
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 13, 2017 10:09 pm

Par skica za razmotrit , A , C pa B ako se mene pita :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Master of disaster » Pon stu 13, 2017 10:37 pm

Baš me zanima koja bi bila razlika između A i C zbog razlike između udaljenosti samog drivera i otvora usta horne, to jest kako ta udaljenost utječe na zbrajanja i poništavanja frekvencija. Po mojoj logici veća udaljenost bi trebala rezultirati ujednačenijim odazivom cijelog sistema, plus što mi se je do sada pokazalo da otvor osta horne kada se nalazi blizu (idealno na) podu koristi dio poda kao usta pa se usta na taj način fiktivno povečavaju. Što je dobro jer onda manje fali basa. :mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Bepone » Uto stu 14, 2017 12:17 am

super treba sad izmislit kutiju za 2 ili 4 komada da se dobije na snazi malo, ovo je ipak zv od samo 5w,
da su dva i da se more natuc 10w to bi bilo vec nesto , za sobe preko 20 kvadrata da se protjera malo taj zrak
ti mali super rade s manjim sobama, s vecim fali vec basa ali naci ce se rjesenje 8-)
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto stu 14, 2017 12:57 am

Master of disaster napisao:Baš me zanima koja bi bila razlika između A i C zbog razlike između udaljenosti samog drivera i otvora usta horne, to jest kako ta udaljenost utječe na zbrajanja i poništavanja frekvencija. Po mojoj logici veća udaljenost bi trebala rezultirati ujednačenijim odazivom cijelog sistema, plus što mi se je do sada pokazalo da otvor osta horne kada se nalazi blizu (idealno na) podu koristi dio poda kao usta pa se usta na taj način fiktivno povečavaju. Što je dobro jer onda manje fali basa.

i mene bas zanima :mrgreen: i nadam se da cu i jednog dana probati jer logika je dobra stvar al je praksa ipak bolja...
usta ako se spuste na pod bas se sigurno povecava ,, kad jos ima pomoc straznjeg zida onda duplo , a ako se utvor stavi u kut tri puta
Klipshorn-e su to radile jos i davno

Bepone napisao:super treba sad izmislit kutiju za 2 ili 4 komada da se dobije na snazi malo, ovo je ipak zv od samo 5w,
da su dva i da se more natuc 10w to bi bilo vec nesto , za sobe preko 20 kvadrata da se protjera malo taj zrak
ti mali super rade s manjim sobama, s vecim fali vec basa ali naci ce se rjesenje


za nase potrebe a i sire jedan driver u horni je i vise nego dosta
naj ekonomicnija , jednostavna izrada , horna malih dimenzija laka za smjestit , javerovatnijidobarishod :mrgreen:

prica o koristenju vise drivera u horni bila bi duga pa necu... ali ako je pitanje o glasnoci onda mozda ici na neki drugi driver koji bi bio ekonomicniji i prikladniji ( fe 103 i slicni bas i nisu za one koji vole glasnocu )
a ako bi se zeljela radit takva horna iz drugih razloga moglo bi se a i trebalo :mrgreen: ,, 2,4 pa i 8 drivera vertikalno u horni koja bi imala put slican kao sto radi tannoy u onim svojim ormarima
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Pet stu 17, 2017 10:40 pm

Pao Pepeo napisao:prvo vidim da te bepo vuce na dobar put :D malo 103ce , malo kucna bira i jos samo da brokulu pocmes sadit bepo bi bio naj sretniji..

103jke definitino, na finu biru sam prije ja njega navukao, a brokula... zelje ko zelje :)
daj ti malo nekih približnih mjera za A varijantu, jučer sam izrezao buschhorn pa da mi se nož ne ohladi..
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju