fostex FE103 sol

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la tom_hifi » Uto stu 21, 2017 10:39 pm

Odvoji si ih nekako od poda. Nemaš pojma koliko to znači ... Ne moraju biti šiljci, ali ono.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la sinisap » Uto stu 21, 2017 10:42 pm

To ti slika političara na ekranu kvari zvuk! :D
sinisap
 
Postovi: 255
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Uto stu 21, 2017 11:01 pm

zalijepiti ću za 4cm postolje od iverala. to je svakako plan jer nisu prestabilni ovako.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1346
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Zmajz » Uto stu 21, 2017 11:10 pm

Dražene, malo sam pogledao projekt i ispada da je horna/transmisija ipak predugačka, trebala bi biti kraća što se sad nemože ispraviti ali ju možemo bolje izbalansirati tako da otvor na dnu smanjiš u površini i povećaš duljinu. Najjednostavnije napravi sendvić od kapa ploče debeo 3 cm, širine 10 cm i duljine 16cm i to zalijepi na gornju stranu otvora. time dobivaš tunel površine presjeka 30 cm2 i duljine 16 cm što će malo smanjiti rupu u području 250 - 350Hz. Bolje će se izbalansirati cijeli zvučnik.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Bepone » Uto stu 21, 2017 11:17 pm

drazenK napisao:kutije po zmaju su smontirane i slijedi testing slijedećih par dana
WP_20171121_010.jpg

WP_20171121_009.jpg

na prvo slušanje nisam ostao paf. biti će igranja sa dampingom.
a za to vrijeme ćemo smontirati slijedeću.

a da ih stavis do zida?
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Uto stu 21, 2017 11:26 pm

Bepone napisao: a da ih stavis do zida?

frka me. tamo je struja.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1346
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Uto stu 21, 2017 11:27 pm

Zmajz napisao:Dražene, malo sam pogledao projekt i ispada da je horna/transmisija ipak predugačka, trebala bi biti kraća što se sad nemože ispraviti ali ju možemo bolje izbalansirati tako da otvor na dnu smanjiš u površini i povećaš duljinu. Najjednostavnije napravi sendvić od kapa ploče debeo 3 cm, širine 10 cm i duljine 16cm i to zalijepi na gornju stranu otvora. time dobivaš tunel površine presjeka 30 cm2 i duljine 16 cm što će malo smanjiti rupu u području 250 - 350Hz. Bolje će se izbalansirati cijeli zvučnik.

važi. samo prvo da riješim postolje
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1346
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Bepone » Sri stu 22, 2017 12:21 am

drazenK napisao:
Bepone napisao: a da ih stavis do zida?

frka me. tamo je struja.

nemoj nis pit i priblizi se zvucniku i samo ga gurnes do zida brzo
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet stu 24, 2017 1:04 pm

prijedlog za hornu za 103cu i druge slicne FR zvucnike od 4 incha ako se zelis zezat
horna je projektirana po prijasnjim iskustvima ( mojim i tuđim ) sa fe126 i sl. zvucnicima koji su mi pomogli da vidim dobar odnos volumena i povrsine grla. Sa zadnjih horna sa 126cama ( one crne ) sam dosta zadovoljan a imam i jedan nacrta slican ovome koji bi trebalo probat
Komora horne ti je nekih 3.5 litra , nesto je veca od one koje predpostavljam da bi bila idealna al bolje tako... uvijek ju je moguce smanjivat obrnuto bas i ne ide... ;)
za prve probe mozes dampirat samo bocne stranice komore
napravio sam je siljastog oblika i usta postavljena na sam kraj. Zvucnici s papirnatim membranama su dosta osjetljivi , treba se pazit na paralelne stranice membrani i na mogucnost rezoniranja same komore. Oblik jajeta ( trokuta eventualno ) mislim da je naj idealniji i njega cu pokusat koristiti sto cesce u buducnim projektima .
Sirinu horne sam napravio malo vecu od uobicajenog 150mm s tim sam zelio smanjit paralelne stranice ( bocne ) koliko se moze
150 mm biti ce ti dobro ako budes koristio stirodur za zavoje od 3 cm ,idu ti taman 5 slojeva
duzinu horne i rast su mi diktirali povrsina usta horne i neka donja frekvencija koja se zeli reproducirat bez veceg pada
usta nisam zelio radit pretjerano velika ( do 10x porsine grla , u ovom slucaju 8 ) jer asm se uvjerio da mali zvucnik moze radit dobro i duboko i s manjom
duzina od 2.4 m odgovara valu od 72 Hz sto bi se trebalo dobit, a zvucnik ce ic i nize
os zvucnika sam dignuo na 915mm od poda tako sam dobio tih 2.4m i poklopilo mi se da svaki zavoj bude na 1/3 puta
rast je podjeljan u tri djela a zavoji su ga diktirali , na 1/3 puta horne imam 3x povrsinu grla , na 2/3 puta horne 5x povrsine i na samom kraju 8x
prirodniji rast od ovoga se ne moze :D
bi bila greska da se horna s tako malim ustima radila eksponencialnog rasta , dobila bi se hona koja bi bila prvih 2/3 puta gotovo paralelna... i prosirila bi se tek na kraju sto bi stvaralo velike pikove i probleme u basu

sama gradnja nije pretjerano zahtjevna samo treba malo bit precizan god mekih stvari posto su grlo i svi ostali dijelovi relativno mali
fulas grlo za 2 mm to ti je odmah 10% :D
mozes napravit probnu od ovih prirucnih materijala koje imas , a i da ides odmah radit od mediapana 16mm nije neka velika investicija... ako mi kazes kakve dimenzije ploca su ti na raspolaganju napravit cu ti semu kako rezat
za bilo koju pomoc i savjete sam ti na raspolaganju ;)

P.S.
mala je razlika u drugom zavoju , planirano je 106mm imat al ispalo je 102 al to nije tolko kriticno , tokom gradnje si nastimas taj dio da izgleda sto pravilnije.. mozda si i uspije izvuc tih 106 s brusenjem vrha daske al nije kriticno
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: fostex FE103 sol

PostPostao/la drazenK » Pon stu 27, 2017 1:57 pm

evo, tvoj crtež isprintan i kada uhvatim vremena povaditi ću mjere za kapafix.
ova tvoja horna mi je zanimljiva tako da će ići u proces slaganja odmah :D
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1346
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju