OB by Joe

Re: OB by Joe

PostPostao/la Edison » Ned stu 26, 2017 2:22 pm

Joe, meni ovo izgleda bas dobro...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: OB by Joe

PostPostao/la joe dalton » Ned stu 26, 2017 3:00 pm

Edison napisao:Joe, meni ovo izgleda bas dobro...

Znaš da i svira tako. :D
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: OB by Joe

PostPostao/la Master of disaster » Ned stu 26, 2017 7:29 pm

joe dalton napisao:
2017-11-26 - bas 4mH - srednji 47uF+0,27mH - visoki 2,7uF mod.jpeg


Snimljeno sam IMM-6, iPhpne-om i Spectrumview.


Nije loše,nije! :clap:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: OB by Joe

PostPostao/la Dean » Ned stu 26, 2017 9:55 pm

Ja to malo prije slušao u živo... Doživljaj je svakako drugačiji od klasičnih kutija . :clap: Nekako puno više zraka, laganije svira... onako..usput... ne opterečuje...
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: OB by Joe

PostPostao/la Vulkanizer » Ned stu 26, 2017 10:34 pm

Baš bi volio čuti . Hebi ga ovaj sport sa zvučnicima ful interesantan . S jedne strane divim se hornašiama na izvedbama i matematici , a onda s druge strane zvučnici bez kutije i opet dobro . Vi što radite zvučnike ste jedan poseban narod . :clap: .
Once there was a way to get back homeward
Avatar korisnika
Vulkanizer
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet stu 27, 2015 9:04 pm

Re: OB by Joe

PostPostao/la joe dalton » Ned stu 26, 2017 10:46 pm

Bit će tu još igranja sa skretnicom. Na basu definitivno treba zavojnica malog otpora (čitaj na jezgri). Tu se dobije puno na definiciji basa. Ova koju imam na toroidalnoj jezgri mi je malo prevelika pa je rez prenisko. Gil mi je ustupio manju (4mH) koja mi je po vrijednosti ok, ali je na zraku i većeg otpora pa se gubi na definiciji basa.

A glede konstrukcije zvučnika općenito, mislim da veliki dio posla leži u lukavom odabiru drajvera. Odabrati dobar drajver za tip kutije i onda to lukavo složiti sa još 1 ili 2 drajvera tako da skretnica bude dovoljno jednostavna.
Valjda ću zgotoviti do TF-a pa će biti prilike čuti
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: OB by Joe

PostPostao/la tom_hifi » Pon stu 27, 2017 7:20 am

Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: OB by Joe

PostPostao/la spider » Sri stu 29, 2017 2:39 am

Joe ,čestitke na OB dizajnu.
Za open baffle zvuk ili jesi ili nisi ;)

Ja sam se kutija riješio još pred 17 godina.Odluku za prelazak na panelni zvuk imao sam još desetak godina prije toga kada sam prvi put slušao Magneplanar SMG .
Nisam imao novaca ni uvjeta za panele pa sam u međuvremenu napravio jedne kutije bazirane na Focalovim jedinicama i zažalio vrijeme i trud i nakon još par kutija došao do Magneplanara 2,5 i zacementirao zvučničku priču.
Planari su modificirani na način da su osim modifikacije skretnice folijskim induktivitetima , PIO kapacitetima i ručno motanim otporima ,visokotonci smješteni desetak cm iza bas panela i na toj poziciji balans je najprirodniji vjerojatno jer je visoki (pre)brzi ribon ,a bas je sporiji mylar panel.

Eto ,nemam iskustva u izradi zvučničkih kutija ali glasno razmišljam i pitam se da li bi imalo smisla izraditi varijabilni OB panel s mogućnošću fizičkog usklađivanja triju zvučničkih jedinica.
Razmišljanje je motivirano rezultaom fizičkog izmješanja tweetera od bas panela ,a rezultat je puno balansiraniji i brži zvuk s puno boljom definicijom basa zbog , pretpostavljam ,vremenskog uštimavanja jedinica.
Inače koristim induktivitete srednjeg DCR-a pa se pitam da li bi taj smjer razmišljanja mogao zaobići potrebu upotrebe zavojnica na jezgrama (saturacija itd.)

Vidim da svi OB koriste ravan bafl i možda pričam gluposti ali oduševljen sam takvim zvukom i tvojim projektom pa sam se usudio bubnuti...
Možda bi se na taj način uspješnije mogli uparivati i ne previše kompaktibilni driveri kao što je slučaj kod mene?Takav bafl zakomplicirao bi priču njegove izrade ali dobilo bi se na fleksibilnosti.

2005-12-02 08.12.20.jpg


Tweeter je ona crna šipka između letve i panela haha
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
spider
 
Postovi: 17
Pridružen: Sub svi 09, 2015 6:12 pm

Re: OB by Joe

PostPostao/la joe dalton » Čet stu 30, 2017 10:36 am

spider napisao:Joe ,čestitke na OB dizajnu.
Za open baffle zvuk ili jesi ili nisi ;)


Hvala. Ko što rekoh, mislim da smo samo navikli na kutije ko magare na batinu pa ne znamo bez njih i onda nam je to neobično na prvu.

spider napisao:Ja sam se kutija riješio još pred 17 godina.Odluku za prelazak na panelni zvuk imao sam još desetak godina prije toga kada sam prvi put slušao Magneplanar SMG .
Nisam imao novaca ni uvjeta za panele pa sam u međuvremenu napravio jedne kutije bazirane na Focalovim jedinicama i zažalio vrijeme i trud i nakon još par kutija došao do Magneplanara 2,5 i zacementirao zvučničku priču.
Planari su modificirani na način da su osim modifikacije skretnice folijskim induktivitetima , PIO kapacitetima i ručno motanim otporima ,visokotonci smješteni desetak cm iza bas panela i na toj poziciji balans je najprirodniji vjerojatno jer je visoki (pre)brzi ribon ,a bas je sporiji mylar panel.

Eto ,nemam iskustva u izradi zvučničkih kutija ali glasno razmišljam i pitam se da li bi imalo smisla izraditi varijabilni OB panel s mogućnošću fizičkog usklađivanja triju zvučničkih jedinica.
Razmišljanje je motivirano rezultaom fizičkog izmješanja tweetera od bas panela ,a rezultat je puno balansiraniji i brži zvuk s puno boljom definicijom basa zbog , pretpostavljam ,vremenskog uštimavanja jedinica.
Inače koristim induktivitete srednjeg DCR-a pa se pitam da li bi taj smjer razmišljanja mogao zaobići potrebu upotrebe zavojnica na jezgrama (saturacija itd.)


Vremensko odnosno fazno podešavanje je zapravo dosta bitno po mom mišljenju. Skretnica unosi pomak u fazi. Dok je taj pomak kontinuiran i nije previše strm sve ok. Svaki skok u fazi se čuje i to je ono što kompenziraš pomicanjem drajvera naprijed-natrag. Ja se nekako trudim ostati na skretnici 1. reda baš zbog strmine promjene faze.

spider napisao:Vidim da svi OB koriste ravan bafl i možda pričam gluposti ali oduševljen sam takvim zvukom i tvojim projektom pa sam se usudio bubnuti...
Možda bi se na taj način uspješnije mogli uparivati i ne previše kompaktibilni driveri kao što je slučaj kod mene?Takav bafl zakomplicirao bi priču njegove izrade ali dobilo bi se na fleksibilnosti.


Po meni je to sve igra kompromisa. Ako se baš zapikneš za određene drajvere pomak po dubini može biti put za rješavanje problema koje nekim drugim odabirom ne bi imao :)
Sve je u igri - karakteristike drajvera, frekvencije i strmina rezova skretnice, fizički položaj drajvera (po svim osima!), veličina i oblik prednje ploče. Puno je parametara. Ko što rekoh pametnim odabirom drajvera se može izbjeći puno problema.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: OB by Joe

PostPostao/la joe dalton » Čet stu 30, 2017 10:51 am

spider napisao:Inače koristim induktivitete srednjeg DCR-a pa se pitam da li bi taj smjer razmišljanja mogao zaobići potrebu upotrebe zavojnica na jezgrama (saturacija itd.)

Zaboravio sam se osvrnuti na ovo pa evo novi post.
Što manji otpor to je zavojnica bliža idealnoj, rez skretnice bliži idealnom i što je važnije manje signala "ostaje" na zavojnici, a više ide na drajver.
Uz današnje materijale i tehnologije jezgri me nekako sve manje zabrinjava zasićenje. Ali opet stvar kompromisa, Za skretnicu na basu po meni definitivno je važniji manji omski otpor makar i riskirali malo izobličenja zbog zasićenja jezgre. Za rezove ne višim frekvencijama (srednjotonac) je moguće već i na zraku naći (ili namotati) špule dovoljno malog otpora pa onda ne treba puno misliti. Pričamo naravno o zavojnicama koje su u seriji sa drajverima.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju

cron