Raša - Marčana Horne

Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto vel 13, 2018 10:09 pm

prvo zabavna podloga :D

Watch on youtube.com
" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank



a drugo evo jedan projekt horni na kojim radim već zadnjih 2-3 godine, neki moj mali hobi koji je još uvijek u razvitku. Horne su već u dosta dovršenom stanju… tako da se malo strpite dok popratim sve slike po kojim komentarom oko izrade. Slika će biti dosta tako kome se neda čitat bit će mu jednako sve jasno ako gleda.
Otvaram i temu kao otvorenu raspravu oko ovom tipu zvučnika , tako da tko je željan može mi slobodno podijelit iskustva ili zapažanja na temu , biti će svima vjerujem drago.
Prvo da kažem kako ovo je bila neka moja želja za radit horne okruglog presjeka , malo naprednije i bolje nego sam bio do tad radio. Lake ( relativno ) za izradu , da dobro pokriju što širi spektar , da budu veće osjetljivosti i da na kraju budu dobre za slušat.

Sad ne smatram da je to ispravan put za izradu dobrih horni ali to mi je i škola. Sad smatram da iza jedne dobro zvučeće orne dolazi prvo pravila odabir zvučnika i kasnije pravilna horna za njega. Ona se po meni ne dobiva iz neki čarobni i tajnih formula već iz proba i prijašnji iskustva , vlastita i tuđa. Ali opet nije na štetu koristit simulatore i formule za si pomoči pogotovo ako se radu složenije gradnje . Bolje imat pogođenu hornu izrađenu od mediapana kockastog presjeka nego nepravilnu okruglu…
Tako da bolje potrošit vremena i novca na izradu više probni horni nego odmah ići na ovakvo nešto.
Osobno smatram da kod horne svaki njen detalj ima velikog utjecaja na zvuk , pa i ako imamo dobar zvučnik s lošom hornom on propada…
Volumen komore, površina grla i usta i dužina horne uzimaju se kao neki startni paremetri , jednako kao i rast horne koji može biti exponencialan , tratrix , kostantni-konusna ili kombinacije
Ali po meni materijal od kojeg je horna napravljena , oblik komore , pozicija grla , dampiranje , položaj i broj presavijanja ( jednako kao i njiov oblik ) i di se ta presavijanja nalaze , položaj usta sve utječe na krajnji rezultat , a ima vjerujem tu još toga.

Početna ideja kod ovi horni bila je jedna a kasnije se promijenila. Prva ideja bila je napravit horne koje bi koristile po dva zvučnika . Razloga je bilo više , povećati efikasnost uz malu pokretnu masu , imati dva mala zvučnika koje će imati pomak zraka kao jedan veći činilo mi se dobra ideja. I ta dva mala trebala su reproducirat gornji dio bolje nego veći zvučnik.
Izabrao sam prvo koristit Fosteksove Fe126en zvučnike , koji nisu ni tolko loši u nekoj dobroj horni… samo opet bi im dobro došao ( to je stvar ukusa ili prilagodbe ) neki visokotonac i sub …
Kod ovih horni od stakloplastike pokazalo se grlo pretjerano velike površine i rast koji je bio eksponencialan ne dobar. Najveću zamjerku sam imao izraženom piku u odazivu na oko 160Hz
Sad čemu to prepisat… mislim da je glavni krivac exponencialan rast koji je u prvom djelu previše blag a možda ima tu i prva dva zavoja koja su previše blizu.
Tu se postavlja pitanje i materijala horne , nju sam radio od stakloplastike s time da je uglavnom ona pletena-roving korištena . Tako se dobije puno veća količina vlakna u stjenci , također pazio sam da mi se horna u početnom djelu dira sa jednim dijelom na onu koja prolazi iza nje, da bude čvršća. U stražnji dio horne sam također ugradio jedan polumjesec od drva koji mi je pomogao kasnije za ukrutit hornu i za je kasnije pričvrstit za noseću konstrukciju. Ali opet oko je rezonantna frekvencija horne u čujnom području tu dolazi do problema…Imam neke planove za buduće horne koje će biti od kombinacije materijala baš iz tih razloga , i neću više ganjat samo krutost konstrukcije…
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto vel 13, 2018 10:12 pm

:banana-jumprope:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto vel 13, 2018 10:15 pm

Gradnja

Nakon što se odluči koji će biti startni parametri horne napravio sam tablicu eksponencialnog rasta u razmacima od 50mm , hornu sam radi više rezonantne frekvencije Fs= 83 hz napravio relativno kratku 2m . Tu mislim da sam isto pogriješio isto kao i usta horne koja su mogla biti i manje površine.
Odredila se visina na kojoj će bit grlo i presavila se horna tako da ju se može izradit iz samo dvije polovice , bez naknadnih zezanja oko štimanja kutova , spajanja itd.
Tko se sječa oni moji horni koje su bile u Fužinama na TF-u , one sa Fe166en , one su bile rađene iz 6 kalupa odnosno komada. Kasnije se sve to trebalo točno pospajat , pa debljat plastikom , napravit stalak uglavnom jako komplicirano…
Dao sam isprintati lijevu i desnu polovicu u prirodnoj veličini , to mi je bilo važno da bi mogao prenijet na dasku-podlogu di će mi točno doći koji komad ( izrezana polovica presjeka horne ) . Odrezao sam 40 kom krugova od špere od 10mm ( moglo se i tanje.. ) i to još sve raspolovio, to sam sve radio s pilocom za modelartvo .
Kad se to sve posložilo i pričvrstilo , zapunio sam prvo sve stiroporom i kasnije gipsom za knauf. I tako je to stajalo jedno tjedan dana po ljeti da se suši i počelo se brusit i glancat za dobit konačni oblik horne, ugl. čas posla…. :mrgreen:
Kad se kalup doveo u red dobro je namazan odvajivačem i napravilo se potrebne polovice za par horni. Kasnije su se polovice spojile i išlo je samo podebljanje iz vana . Proces nije bio ni brz ni lagan… ako se ne varam potrošeno je oko 50-60 kg smole nešto manje vune. Samo sam prvu i zadnju ruku davao mata ( klasična vuna ) ovo se između motalo se trakama pletene vune-rovinga. Koliko je išlo tu ruku sam zaboravio… al debljina stjenke na kraju kod usta je između 15 i 20 mm.
Sad da idem to opet radit napravio bi na malo lukaviji brži ,način i mislim i bolji… u budučim projektima ćemo malo o tome. Na grlo horne postavio sam nešto nalik na metalnu flanđu. Tako da mi dopušta kasnije eksperimentiranje s raznim komorama i zvučnicima… to je dobro za radit… nikad nije rečeno da jedna horna ne može radit dobro i s drugim zvučnicima ili komorama…
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto vel 13, 2018 10:19 pm

:character-sebastian:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto vel 13, 2018 10:21 pm

:character-yoshi:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la pamook » Uto vel 13, 2018 10:27 pm

...ti si lud 100 gradi :lol: :lol: :shock:

jel tamo gore koristen OFC bakar? nemoj sad tu uštetit :mrgreen:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la cappucino » Uto vel 13, 2018 10:39 pm

Urkaaa!
Ima nas munjenih. Ma ti si jako munjen!
Ala saka čast i samo napred. Ja se ionako ne kužin u te fs br nn... ben si me razumija več.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la s@ki » Uto vel 13, 2018 11:27 pm

s čim se ovaj pepel puca to nisu istine.... :D
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto vel 13, 2018 11:57 pm

slazem se s vama da je munjen nacin gradnje jer se izgubi puno vremena na jednu hornu koja ne treba biti nuzno dobra
pravilan put bi bio odabir zvucnika , izrada probnih kutija dok se ne dode do idealnih mjera , to sve popratit mjerenjima i tek tad se bacat na ovako nesto
al opet tu je pitanje materiala... svejedno meni je drago se time bavit jer koliko god vremena na ovo potrosio ne smatram ga uzaludno :mrgreen:

s@ki napisao:s čim se ovaj pepel puca to nisu istine....


bioenergia i gledam sve epizode HR sabora.. :D

za postolje od vise varijanti koje sam imao , odabrao sam onu naj laksu , od pola ploce mediapana 25mm iskrojio sam stalak da mi horne stoje vertikalno i zauzimaju naj manje prostora
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri vel 14, 2018 12:14 am

sve ovo je rađeno do prije dvije godine , ako se sjecate imao sam ovo trublje sa sobom u Zadru na TF-u
od ta da sam napravio dosta proba razlicitih zvucnika posto s ovom kombinaciom nisam bio zadovoljan
i od tada sam napravio nekoliko parova klasicnih horni koje su mi malo otvorile oci i dale ideje za naprijed
sad su ove horne u fazi recimo mutacije.. :mrgreen: i radim na tome da sam ih prepilo na jednom djelu i nadodajem novi komad tako da ce bit prilagođene za 4 inch FR zvucnik
tako da zabava tek pocinje
probat cu ovih dana skicirat novi put i oblik horne i objasnit o cemu se radi
horna se mjenaja na 69mm grlo , 3 metara duzine i manja komora u obliku jajeta koja je sad sastavni dio horne od stakloplastike
pocetni rast biti ce promjenjen na gotovo kostantan za prvih 1.5m
Ugl. ovu staru hornu cu rezat na vrhu nakon prvih dva zavoja , a zasto se nadam da ce sve na kraju ispast prihvatljivo cut cemo u sljedecim epizodama :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju