Visaton B20NG i Orion MST 50

Re: Visaton B20NG i Orion MST 50

PostPostao/la boca » Pon tra 23, 2018 5:58 pm

Master of disaster napisao:Načelno da, ali kakav je frekvencijski odaziv tog zvučnika? Da li je 7 kHz pravi izbor rezne frekvencije? Mislim da si krenuo krivim redom. Imam osjećaj da si pronašao najjeftiniju skretnicu- gotovo riješenje i sada se nadaš da će se pokazati dobrom (što se može i ne mora desiti). Dakle prvo naći podatke o zvučniku vidjeti krivulju njegovog odaziva, pa isto napraviti za visokotonac, pa se onda odlučiti za reznu frekvenciju koja misliš da će biti najbolja.


Nisam nasao najjeftiniju nego priblizno koja reze gdje bi htio.
Malo previsoko jer sam mislio oko 5khz
Nazalost mjerenja zvucnika nemam a niti nekog da mi napravi i mjerenja i skretnicu pa sam mislio da bi ova mogla biti OK
boca
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub lip 18, 2016 10:49 pm

Re: Visaton B20NG i Orion MST 50

PostPostao/la Master of disaster » Pon tra 23, 2018 8:27 pm

boca napisao:
Master of disaster napisao:Načelno da, ali kakav je frekvencijski odaziv tog zvučnika? Da li je 7 kHz pravi izbor rezne frekvencije? Mislim da si krenuo krivim redom. Imam osjećaj da si pronašao najjeftiniju skretnicu- gotovo riješenje i sada se nadaš da će se pokazati dobrom (što se može i ne mora desiti). Dakle prvo naći podatke o zvučniku vidjeti krivulju njegovog odaziva, pa isto napraviti za visokotonac, pa se onda odlučiti za reznu frekvenciju koja misliš da će biti najbolja.


Nisam nasao najjeftiniju nego priblizno koja reze gdje bi htio.
Malo previsoko jer sam mislio oko 5khz
Nazalost mjerenja zvucnika nemam a niti nekog da mi napravi i mjerenja i skretnicu pa sam mislio da bi ova mogla biti OK


Uf, imam kutiju punu dijelova skretnica koje sam kupio jer sam mislio da će biti dobro... Nije da to nije radilo, ali kada prođe prva euforija, i shvatiš da i nije sve tako dobro ispalo, i da bi možda neka druga frekvencija bila bolja, i onda u krug. Inače, velika je razlika između 5 kHz i 7 kHz...
A kad već dajem mišljenje, ja bih na tvom mjestu išao na 3,5 kHz ili 3,7 kHz, ali sve je to nagađanje.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Visaton B20NG i Orion MST 50

PostPostao/la boca » Pon tra 23, 2018 8:41 pm

Master of disaster napisao:
boca napisao:
Master of disaster napisao:Načelno da, ali kakav je frekvencijski odaziv tog zvučnika? Da li je 7 kHz pravi izbor rezne frekvencije? Mislim da si krenuo krivim redom. Imam osjećaj da si pronašao najjeftiniju skretnicu- gotovo riješenje i sada se nadaš da će se pokazati dobrom (što se može i ne mora desiti). Dakle prvo naći podatke o zvučniku vidjeti krivulju njegovog odaziva, pa isto napraviti za visokotonac, pa se onda odlučiti za reznu frekvenciju koja misliš da će biti najbolja.


Nisam nasao najjeftiniju nego priblizno koja reze gdje bi htio.
Malo previsoko jer sam mislio oko 5khz
Nazalost mjerenja zvucnika nemam a niti nekog da mi napravi i mjerenja i skretnicu pa sam mislio da bi ova mogla biti OK


Uf, imam kutiju punu dijelova skretnica koje sam kupio jer sam mislio da će biti dobro... Nije da to nije radilo, ali kada prođe prva euforija, i shvatiš da i nije sve tako dobro ispalo, i da bi možda neka druga frekvencija bila bolja, i onda u krug. Inače, velika je razlika između 5 kHz i 7 kHz...
A kad već dajem mišljenje, ja bih na tvom mjestu išao na 3,5 kHz ili 3,7 kHz, ali sve je to nagađanje.



Preporucena je za visikotonac 5khz a ovaj FR radi sa phase plugom dost visoko.
Probat cu mobitelom sutra izmjerit do koliko radi FR
boca
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub lip 18, 2016 10:49 pm

Re: Visaton B20NG i Orion MST 50

PostPostao/la joe dalton » Uto tra 24, 2018 12:09 am

boca napisao:Drustvo jel bi ovo moglo posluzit za skretnicu?
https://www.player.hr/skretnice/jbsystems-cn-3/pro/432" target="_blank

Zar je tako teško izmjeriti / izguglati impedancije drajvera i ubaciti u neki od linkanih web kalkulatora?
Za početak možeš unimerom izmjeriti omski otpor špula. Iz toga se već može približno procijeniti impedancija.
Ovo sa tvog linka nema baš nekog smisla. Ne navode za koju impedanciju drajvera im je rez na 7kHz. Pretpostavljamo da je 8 ohma ali ne mora biti. I navode kako je skretnica 2. reda (12dB/oct) što ne može biti sa samo jednim kondenzatorom i zavojnicom za 2 drajvera. A nedajbože da bi naveli vrijednosti elemenata te nazovi skretnice... :roll: Zaboravi.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Visaton B20NG i Orion MST 50

PostPostao/la boca » Uto tra 24, 2018 6:52 am

Visokotonac je 8ohma a Visaton 4ohma
boca
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub lip 18, 2016 10:49 pm

Re: Visaton B20NG i Orion MST 50

PostPostao/la joe dalton » Uto tra 24, 2018 7:57 am

Pa ubaci to u kalkulator za skretnice koji sam linkao prije par strana.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Prethodni

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju