DIY - Satori BE + 16P + Peerless XLS10

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la kiko » Sub lip 29, 2019 8:29 pm

Ali dobro izgleda gornji kraj spektra.. Ne znam di ja falim. Možda u gatiranju kod impulsnog mjerenja? Ja odrežem odmah poslije prvog impulsa.. Kako to treba?

P - AE; MAG & MIN PH 1m.JPG


A odziv na 20 kHz je sasvim ravan kad mjerim SPA-om - ne opada kao ovdje
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la yoke » Sub lip 29, 2019 9:02 pm

I zato se mjeri sa holmijem a ne s artom s kojom je malo komplikovano baratati...bar kad se prvi put susreces s njim...

Druga stvar:
Sagledavati grafove preko neta je nezahvalno
A nije bas ni pametno traziti savjet sto i kako na osnovu takvih mjerenja...
Zasto ? Jednostavno, nitko s druge strane nema pojma sto si mjerio, kakva ti je kutija, a jos manje kakvi su ti uvjeti u sobi...
Pa rupa u odzivu moze biti od bocnog zida, stropa, poda, straznje strane kutije....
Tako da, kad nesto pitas, onda moras biti u stanju i isfiltrirati sve te odgovore, koji, nazalost, u 90% slucajeva, vode u krivom smjeru...

Uglavnom, s vremenom skuzis koga maltretirati kad naletis na problem :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la kiko » Sub lip 29, 2019 9:34 pm

Pa da.. Recimo Joe nešto zna, i ti mjeriš, a gledam - ima svega 700 i kusur registriranih audio samograditelja u HR :lol:

Sad čitam u manualu Arte ... to sam "preskočio". Ne radim ja to dobro, vidim tamo, moram to dva tri puta pročitati.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la kiko » Sub lip 29, 2019 11:37 pm

Hm - nije dovoljno dva tri puta pročitati. :mrgreen:
Dva su kontradiktorna zahtjeva kod gejtiranja: kraći interval za točnije mjerenje na visokim frekvencijama, odnosno duži interval za točnije na niskim..
Ne zanimaju me niske frekvencije i magnituda pa sam postavio marker na 16 ms, a kursor na 6 ms, što daje gejtirani interval od 10 ms (moglo bi i manje ali uz manji FFT period, nisam probavao). 10 ms predstavlja 3,45 metara. Tu do mikrofona dolaze prve refleksije od zidova, stropa i poda, možda bi to trebalo "isključiti"..

No, dobio sam ovo:

Min ph gated 6-16 ms.JPG


Ali, tu očito treba još učiti - jer nemoguće je da nemam time delaya sa skretnicom 1. reda, obična kutija..
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la kiko » Sub lip 29, 2019 11:59 pm

Pa da - nije to samo tako jednostavno.. Ovdje piše kako treba raditi: http://audiojudgement.com/speaker-acoustic-center/" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Exportirati frd-ove, pa u XSim-u uspoređivati, svašta nešto.. :think:

Bepone, nemoj čitat te linkove .. oćelavio bi od toga. :lol: Ja ću to sutra lagano prijepodne počet studirati ...
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la yoke » Ned lip 30, 2019 6:48 am

Super...samo mi nemoj sad u temu postati 15 pitanja i odgovora u 15 minuta... :lol:
Zadrzi to za sebe ili otvori drugu temu :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la Bepone » Ned lip 30, 2019 12:29 pm

yoke napisao:mjenjao, nista :mrgreen:
bar za sad
jedno starije mjerenje s artom
(artom ne mjerim je ''surovija'' od holmija)
nemam u planu tako skoro opet mjeriti

mjereno u sobi...
mislim da je ispod 500hz neupotrebljivo :mrgreen:

trebao bis u vrt ic mjerit a da je trava okolo, i da nema nikakvih refleksija, bilo bi zanimljivo videt.....
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la Bepone » Ned lip 30, 2019 12:34 pm

yoke, ca se tice mjerenja zv, iman profesionalca koji more pomoc za mjerenje ako te stvarno zanima kako to treba zvucat..dopeljaj na kraj leta pa cemo obavit ..
u slucaju da je ovaj donji kraj utjecaj sobe, nema druge nego kompenzirat dspom, i to onda ovakvim sistemima recimo
https://live.dirac.com

ili ako imas mogucnost to napravit vec na pojacalima...sad je tu puno faktora i treba krenut, prvo izolirat zvucnik, videt njega ca on dela sam po sebi....pa onda kompenzirat sobu /ako se da...
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la Bepone » Ned lip 30, 2019 12:50 pm

kiko napisao:Ali dobro izgleda gornji kraj spektra.. Ne znam di ja falim. Možda u gatiranju kod impulsnog mjerenja? Ja odrežem odmah poslije prvog impulsa.. Kako to treba?

http://www.artalabs.hr/download/ARTA-user-manual.pdf"
tu je pa kreni , zagrij stolicu, ne pitaj previse i nemoj matretirat bezveze sve clanove foruma, sve odgovore moras nac sam, moras tuc po dokumentaciji ako zelis nesto postic.. svako pitanje si racunaj kao osobni minus i tako s vremenom zbroji.. i vidi ako si pozitivan ili negativan :lol: :lol:
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ocu ja opet radit zvucnike ?

PostPostao/la yoke » Ned lip 30, 2019 1:31 pm

Fala ti bepo...samo ne znam kako bi itko to izmjerio bolje od mene :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju