Löwenzahn Loudsprecher

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la joe dalton » Sub stu 10, 2018 9:58 pm

Pao Pepeo napisao:Znam , tako sam mjerio u garazi pa sam tako i vani
Ali ponavljam bitne su mi razlike
Mislim da ne kompliciram previse naj preciznije sto mogu izmjerit je da legnem zvucnik na leđa , tako da zvucnik gleda u nebo i objesit mikrofon iznad... :think:
Bilo bi i dobro izmjerit sam zvucnik na dasci , bez horne

Probaj ubacit nešto upijajuće na pod između zvučnika i mikrofona. Meni je znalo pomoći.
Ovako kako si opisao da polegneš zvučnik da gleda gore i objesiš mikrofon sam ja radio konačna mjerenja. Malo je nepraktično za svakodnevno kad podešavaš skretnicu.
Uglavnom stolac na travu, zvučnik na stolac da gleda prema gore i onda ljestve iznad na koje je obješen mikrofon.
I gledaš kako se susjedi čude kad puštaš sweep ili pink noise :D
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2557
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet stu 15, 2018 11:25 pm

joe dalton napisao:Uglavnom stolac na travu, zvučnik na stolac da gleda prema gore i onda ljestve iznad na koje je obješen mikrofon.I gledaš kako se susjedi čude kad puštaš sweep ili pink noise


prvo susjedi su se vec samnom navikli na svasta... :mrgreen:
sad se mjerilo na sljedece nacine
sa zvucnikom vani usmjerenog u nebo , neka mjerenja sam izveo sa mikrofonom na metar od horne
a neke s mikrofonom na ustima horne , kasnije se izmjerilo ispred zvucnika i program napravi neki prosijek

zvucnik sam isto iuvadio iz prvobitne rupe pa kasnije ga montirao kako spada

volumen sam izmjenio 21 , 17.5 , 15.7 , 14 , 13.25 , 12.5 i 12 litara
i za svaki volumen se izmjenila
povrsina grla 96 , 112 , 128 , 144 , 160 cm kvadratna odnosno 3 , 3.5 , 4 , 4.5 , 5 cm otvorenosti usta

brzo se vidilo da sto je volumen bio manji i usta otvorenija horna je davala bolje rezultate
to je bilo malo na moje iznenađenje , radom s manjim zvucnicima pokazalo mi se obrnuto
iako ova Saba ima visoki Qts sto me je u pocetku brinuo , sad vise ne :D

kasnija sva mjerenja izveo sam motajuci se oko 13 litara

malo me brinulo pad sabe na 1 khz , ali to je do zvucnika
Troel je taj dio uspio popravit micanjem centralne kapice na zvucniku i siguran sam da je dobio i malo na ekstenziji basa

sad da ne vas zatrpavam mjerenjima staviti cu dva da se vidi razlika kad se mjenja volumen a usta ostaju isto i obrnuto

hornu sam krenuo radit s mjerama
volumen oko 13 litara
grlo 160cm*
usta 1120 cm* sto je 7x grlo ( nisam zelio prelazit 8x )
duzina grlo-usta oko 2350 do 2400 sto bi bilo tocno pola Fs-a
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet stu 15, 2018 11:30 pm

za spajanje s visokotoncem nema nekih dilema 2.2uF i stvar rijesena
jedino treba se obavezno utisat visokotonac
pitanje ce bit dali 3 ili 6 dB
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Master of disaster » Pet stu 16, 2018 8:53 am

Fino, fino. U prostoriji bi to trebalo imati fini odaziv do barem pedesetak herca. Interesantno je vidjeti fazni odaziv.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet stu 16, 2018 9:54 am

Interesantno odnosno lijepo je vidit da zvucnik moze radit u manjim volumenima komore
Sto je volumen manji valovitost u donjem djelu se takoder smanjuje
Reko bi da zrak posto stlaciv se ponasa slicno kao i opruga-kondenzator
Vidilo se isto da smanjenjem grla ne dolazi do povecanja pritiska ( na kraju basa ) vec se zvucnik prigusuje
Vjerujem da se moglo ici i na malo manji volumen od 12-13 litara ali to bi pitalo i veca usta od 160cm
To bi vuklo za sobom novu hornu koja bi bila veca od ove a pitanje dali bi se nesto dobilo... naj vjerovatnije bi rezultat bio isti
Kad se listaju sva mjerenja uspije se nac neka mala poveznica izmedu volumena komore i povrsine grla
Ali to sve kad se priblizis volumenima ispod 14 litra

Na uho se isto primjeti razlika , ne toliko u kolicini i dubini
Vec u prirodnosti i preciznosti basa
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto stu 20, 2018 6:03 pm

dovrsio se zadnji nacrt po kojem ce se radit horne . Sad se mogu i zatvorit u radionu i mozak na pasu :D
tokom gradnje biti ce jos neke sitnice koje cu nadodat di kako i zasto ali za sada to bi bilo manje vise to
horna ce biti radena od raznih materiala tako bude li si tko zelio radit repliku trebat ce malo proucit projekt
ima nekih stvari koje me malo brinu ali to cemo putem...

zelio sam da horna iz vana izgleda sasvim suprotno nego je iz unutra , jednostavna pomalo i grubo
pokusat cu se suzdrzat od crtanja i saranja po njoj... :mrgreen: da joj damo jedan moderan i pristojan izgled
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Master of disaster » Uto stu 20, 2018 6:23 pm

Ljepo i brzo napreduješ! :clap: :clap:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto stu 20, 2018 6:25 pm

materijali koji su potrebni za gradnju

ploca breza 21 mm debljine dimenzija 1500x3000 - od nje sam potrosio 70-80%
mediapan 18mm ploca 1050x2800 - od nje sam potrosio 90 %
sperploca 25 mm tu trebaju dva mala komada za prvi dio horne
spera od 10 do 12 mm , to ce isto trebat dva mala komadica za gornju pregradu u komori horne
prenja ploca na kojoj lezu zvucnici biti ce od nekog tamnog drva
mislim da ce se koristit i nesto stakloplastike

kod rezanja velike ploce od 21 mm treba malo obratit paznju na smjer drva ( furnira ) da se ne bi desilo da jedna bocna ima vene drva 90 * zaokrenute na drugu
isto kad se reze cirkularom njega se vozi uvijek po stranici koja gleda unutar zvucnika
horna iz vana nece biti furnirana ili sl. tako da bi bilo steta da su rubovi popucani - pocupani

zadnji dio horne onaj od 1700 pa do kraja 2350 nacrtao sam direktno na hornu ( bilo mi je lakse nego na nacrtu )
mjere se sve vide i ne vjerujem da ce biti problem bilo kome replicirat
kasnije sam iz toga izvukao sablone za rezat komade koji mi trebaju

zavoji ili komadi 8 i 9 radit ce se od feta mediapana
ima se tu sta rezat... ja sam to odradio u 3 dana ili sveukupno u oko 4-5 sati :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; Uto stu 20, 2018 6:47 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Bepone » Uto stu 20, 2018 6:37 pm

lepo i klasicno- cudno!! ova je inzinjerski nastimana ala da i to cujemo!! 8-)
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto stu 20, 2018 6:42 pm

Master of disaster napisao:Ljepo i brzo napreduješ!

moramo si nesto poklonit za Bozic.. :D
zao mi je samo sto sam malo lijen i pospan za opisat i pokazat kako ovi zvucnici nastaju , vjerujem da ce bit nekome zanimljivo
jer zvucnik ne nastaje u radioni tamo se samo pravi
za dobit ovaj krajni nacrt nacrtalo se i prvo dosta skica a kasnije nekoliko nacrta di se pokusavalo dobit ovaj rast i duzinu presavijenu u jedu kutiju
a i tu je i kako doc od nekih startnih mjera... i ima jos toga
potrudit cu se i to opisat
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju

cron