Markaudio Alpair 11 MS Gold

Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Zmajz » Pon tra 01, 2019 10:43 pm

Dakle, ovo se krčkalo i dinstalo proteklih mjesec dana, bilo bi možda i brže ali višak vremena se sudari s manjkom sredstava pa to tako ispadne, proizvodni pogon je 92 km udaljen od trenutnog boravka i onda seli alat sim, seli materijal tam pa sve sim pa sve tam.. pa kafica pa pivica pa ovo pa ono...
Ipak, dovršena je faza 1, što će reći da su zvučnici dovedeni u funkciju, faza 2 će biti lagana šminka i terminali a faza 3 skroz nova prednja ploča ali o tome kasnije (to će i potrajati).
Idemo redom, od kraja - kako izgledaju:
1.jpg

Na prvi pogled se vidi sličnost kutije sa KEF LS50 što mi je i bila namjera, naime, toliko se hvali te KEF zvučnike (što zasigurno ima debele osnove, vjerujem) ali nisam naišao na komentar o njihovom dizajnu prednje stranice/fronte. Nije KEF dizajniran tako radi šminke nego čisto radi smanjenja utjecaja ogibne karakteristike, difrakcijskog efekta itd. Prednja ploča je odrezak kugle što daje najbolje rezultate pri smanjenju negativnih utjecaja spomenutih pojava. To mi je isto bio cilj ali kako nemam potrebne alate pa ni vještinu da to izvedem a da liči na nešto, odlučio sam se slijedeće najbolje riješenje a to je odsječak cilindra. Dovoljno blizu. U trećoj fazi ću izraditi prednju stranicu/frontu kao odsječak kugle.
I sad malo slikica o tijeku nastanka ovih zvučnika i poneka riječ uz to. Po dolasku zvučnika u kuću, za što je zaslužan isključivo Bepone, trebalo ih je upogoniti bilo kako da se razrade, usviraju, dok se smisli na koji način ih je najbolje skutijati. Izbor je pao na ono što se imalo pri ruci, Voigt pipe pripremljen za drugi projekt za tzv. zvučnik za gajbu piva (ćiptrik neki, sad mi se ne da tražiti broj), prototip od pjenaste Kapa ploče:
2.jpg

To je totalno neadekvatna kutija za ovaj driver, bas u daljini negdje, dosta duboko je to sviralo ali nekako bez života i onog udarca koji bi te kutije trebale dati (a dat će s odgovarajućim zvučnikom) ali se odmah vidio potencijal Markaudio drivera. Midbas i sve prema gore čisti užitak, oštro i definirano, bistro skroz. Čak su i bubnjevi, unatoč krivoj kutiji, bili jako definirani i raspoznatljivi do detalja, što nije u stanju svaki zvučnik izvesti a po tome je najlakše prepoznati o kakvom se zvučniku radi. No ipak, iako malo tanak, služilo je svrsi da se razradi driver i da živcira ženu takvim zvukom. Svako zlo za neko dobro.
Za to vrijeme sam istraživao kakva bi kutija išla najbolje za A11MS, pa je bilo razmišljanja o nekoj varijanti njihovog Pensil zvučnika ili MLTL po M. Kingu ali sam zaključio da mi već lagano idu na jetra uski visoki i slični a istovremeno sam na velikom DIY-audiu naišao na raspravu o usporedbi KEF LS50 vs Markaudio A11MS pa reko hajde da napravimo sličnu ako ne istu kutiju. Odlukaje pala i nakon nekoliko simulacija zaključio sam da mu kutija od 19 litara tunirana na 42 herca odlično odgovara. To je nešto veće od KEF zvučnika, ali ne radimo klon ili kopiju već slično. i krenulo se:
3.jpg

Vidi se način kreiranja zakrivljene prednje stranice, letvice smreke 18X27mm lijepljeno Drvofixom dok je osnovna kutija rađena od 16mm medijapana (taj se imao) lijepljeno PU ljepilom. Slijedilo je, naravno, žbukanje kitom i prvo brušenje:
4.jpg
5.jpg


Nastavak u slijedećem broju!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Zmajz » Pon tra 01, 2019 11:06 pm

Par slika građevinskih radova tek da popunim prostor, drugo žbukanje i opet brušenje, tu se veš skupilo prašine po balkonu a bogami i u stanu. Žena me pogledava ali ja ipak nekako preživljavam...
6.jpg

dodatno je u međuvremenu bilo i nekoliko poteza frezom po rubovima, prašina u količinama koje se teško toleriraju. Žena me već gleda žmirećki (iz opreza, da me ne ubije pogledom ko onaj tip s naočalama iz X-men filma) i tu pada zabrana upotrebe alata koji bruse, režu, glođu, šmirglaju...
Srećom, došao sam do stupnja da se može ići u finalizaciju, popunjavanje damping materijalom:
8.jpg

i prvi pokušaj zatvaranja kutije:
7.jpg

Inače je taj postupak zatvaranja kutije interesantan, jednostavan da ne može biti kompliciraniji...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Toma » Pon tra 01, 2019 11:21 pm

I sad se ti oženi.Samo zabrane i problemi
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Zmajz » Pon tra 01, 2019 11:59 pm

Montaža stražnjeg poklopca:
1. isprobaš poklopac - paše 2. bušiš rupe za šarafe, vide i vijke - uredno
3. bušiš pilot rupe u slijepom okviru - pisofkejk
4. staviš poklopac i šarafiš - ne štima, vide prekratke a rezervnih odgovarajućih vijaka nega doma
5. trk u Šarafoteku na plac po nove, i kad si već na poznatom mjestu, jedan pan, zlu ne trebalo
6. doma uviješ vijke - odlično
7. onda vidiš da nisi stavio dihtung ispod poklopca - ponovo demontaža, dihtung, montaža
Napokon se može montirati driver:
1. staviš driver, označiš i izbušiš rupe za vijke i zadovoljno montiraš zvučnik - jej!
2. ne znaš kako prikopčati zvučnik na pojačalo jer je neki majmun zaboravio staviti žice na zvučnik - skidaj, staviš žice, montiraš
3. ponovo skidaš jer dihtung nije bio na zvučniku već posebno u kutiji tamo sa strane
4. ponoviš sve i napokon:
9.jpg

Eh, i tu stop. Dva piva, možda tri, šaka duhana, kafica i veliki upitnik: kako li će to svirati, hoće li....?
nakon što živci malo uspore ide montaža prvog (u ovom slučaju desni)
10.jpg

za njime i lijevi
11.jpg

i jedna slika više sa strane da se vidi profil, otprilike:
12.jpg


I, kako to svira? PUN POGODAK!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Bepone » Uto tra 02, 2019 12:38 am

ca znaci je basa? :lol:
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto tra 02, 2019 8:08 am

ovi zvucnici me podsjecaju na palacinke + nutela ,,, nemozes fulat :D i vjerujem da dobro rade
ali se nadam da je to ipak 1. april sala :mrgreen:
i zanima me cut Alpair 11 i sto ce o njemu vrijeme reci
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Zmajz » Sri svi 01, 2019 9:19 pm

Sutra idu na mjerenje iako im treba još jedna ruka laka i pofarbati i stalke itd...

20190501_205627.jpg
20190501_205604.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Bepone » Čet svi 02, 2019 12:37 pm

ne bude danas nis, sad treba cekat pepela da vrati aparaturu pa da moremo nesto i izmjerit!! :lol:
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la Bepone » Čet svi 02, 2019 12:38 pm

gore koment, da se mene pita , zv bi ofarbao rulom u krem boju, vise mi pase :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Markaudio Alpair 11 MS Gold

PostPostao/la yoke » Čet svi 02, 2019 7:18 pm

Bezveze to Zmajzu :mrgreen:
Vidim da samo slazes zvucnike, jedan na drugi, onda se cudis sto te zena strelja pogledom :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju