Katarina C Horne

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Master of disaster » Pet vel 14, 2020 11:27 am

"So how do you know what mouth size to use? It depends on the conditions your horn will be working in. If your horn is designed to hang 1000 feet above a cornfield, then it will effectively be radiating into full space. Leach's model assumes that the mouth of the horn will be infinite in this case. Of course you cannot build a horn with an infinitely large mouth, but a mouth that has a circumference equal to the wavelength of the lowest frequency to be reproduced has been agreed on as being close enough to infinite. If you put the horn on the ground, then it will be radiating into half space. The ground provides an acoustic boundary. In this case, a mouth with half the area of the full space mouth will be close enough to an infinite mouth. The area can again be cut in half for a horn placed on the ground and against a wall. If the mouth is placed at the junction of two walls and a floor, then the mouth area can be 1/8 the size of the full space mouth and still be considered large enough. However, many people make the mouths of their horns smaller than this so that they can be stuffed into aesthetically pleasing boxes. In this case, the efficiency of the low frequency end of the horn's bandwidth will typically decrease, and the response will have dips and peaks. This is the case most of the time, but not always."

U kratko, ja to shvaćam da kod konstrukcije horne ne treba samo uzimati omjer grla ili drivera i usta, već je bitna i najniža prijenosna frekvencija, kako za određivanje dužine horne, tako i za određivanje veličine usta.

Tekst je od od ovdje;

https://www.jhsaudio.com/design.html
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet vel 14, 2020 11:58 am

to da je naj logicnija pozicija usta horne pod , za maleni 4inchni driver stoji... zvucnik je sitan i svaka pomoc u bass-u dobro dođe
Zapravo opcija B ove horne ( ona sa ustima pozadi ) bila bi naj logicnija
zapravo za sve horne od kojih se traze niske frek. je bolje da su usta dole
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Master of disaster » Pet vel 14, 2020 12:22 pm

Točno, ali,
obrati pažnju na ovaj dio:

" If the mouth is placed at the junction of two walls and a floor, then the mouth area can be 1/8 the size of the full space mouth and still be considered large enough. However, many people make the mouths of their horns smaller than this so that they can be stuffed into aesthetically pleasing boxes. In this case, the efficiency of the low frequency end of the horn's bandwidth will typically decrease, and the response will have dips and peaks. This is the case most of the time, but not always."

Pišem sa šljake i na brzinu, pa se izvinjavam za moguće greške, ali po ovome; Uz predpostavku da ti je najniža željena prijenosna frekvencija 40Hz, usta bi ti morala imati cca metar u promjeru, da bi horna dobro funkcionirala u niskim frekvencijama. Ja sam to probao sa onim MoD imperialom Mk1 iz moje teme, i to je bilo bas čudovište. I to sa JBL D130 unutra.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Zmajz » Pet vel 14, 2020 4:33 pm

Pošalji mi slijedeće podatke horne: volumen komore iza drajvera, površinu presjeka grla horne, površinu presjeka usta horne i ukupnu duljinu horne od grla do usta. Predpostavljam da je exponencijalna u cijeloj dužini?
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet vel 14, 2020 5:20 pm

Onda
Volumen se krece od 3.5 do 4 LItre , tu nemogu bit 100% siguran radi oblika komore , ti stavi 4
Usta 37.5 cm2
Grlo 330cm2
Duzina 2.8 m

Rast nije eksponencialan vec gotovo konstantan , s time da sam podjelio hornu u 3 djela
Pogledaj prvu stranicu teme imas tablicu

Tnx ;)
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Bepone » Pet vel 14, 2020 6:50 pm

koliko cemo cekat sad novu akciju? pratim film vec 3 mjeseca i glavni junak mi je skoro krepao!! :lol: vec si odavno treba prepunit onu komoru s dampingon i onda snimat opet, pa vadit damping , snimit 5 grafova i videt ca se dobija? filozofijama nis neces postic..samo lopata, kramp i takove stvari se priznaju, srp i cekic ili dva cekica, a ne sedet u hladu... pokusi. pokle beskonacno pokusa izvuces zakljucak..i onda idemo dalje, stavi konacno posten zvucnik...za jedno 50tah radnih h znat cemo nesto! ala gremo ce nas noccc! su :mrgreen: :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5193
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Zmajz » Pet vel 14, 2020 8:41 pm

Zavrtio sam par simulacija te tvoje horne u kombinaciji sa tim TB zvučnikom, analize radi, a samu hornu bez zvučnika ne mogu simulirati i razlog je jednostavan: HORNA SE UVIJEK PRIJEKTIRA I DIMENZIONIRA ZA TOČNO ODREĐENI ZVUČNIK I PREMA MJESTU NA KOJEM ĆE STAJATI (slobodni prostor, na podu, uza zid ili u uglu)
Priča da u neku hornu možeš staviti bilo koji sličan zvučnik jednostavno ne drži vodu.
Tvoja horna prema podacima je konusna horna projektirana vjerojatno negdje za 75Hz što se može vidjeti iz grafa SPL. To je bas horna a one se u pravilu računaju za neko frekventno područje (gornja i donja rezna frekvencija) tj. područje u kojem horna radi ono što treba. Horna nikad nije full-range, bez obzira s kojim drajverom ju koristiš.
Ajde da vidimo što se dešava s tvojom hornom (simulacija, naglašavam jopet), koja izgleda ovako:
Pao original kutija.jpg

a ovo je simulirani SPL odziv:
Pao original SPL.jpg
gdje se vidi zbrka u najnižem području i rupetina oko 100Hz i 200Hz te pik na rezonantnoj frekvenciji drajvera (cca 75Hz) - ostalo češljanje na višim frekvencijama nas ne interesira za sada.
Zbog čega je tako vidi se iz slijedeća dva grafa
Pao original IMP.jpg

Pao original faze.jpg

Ovdje se vidi kako se faze (kontrafaze) na 100Hz poklapaju sa ogromnom impedancom na istoj frekvenciji a to se ponavlja i na 200Hz
To bi bilo prvo pojašnjenje zašto imaš takvu frekv. karakteristiku, a ivih 100 i 200Hz se čuju.
U drugom djelu ide simulacija drugačije dimenzionirane horne za ovaj TB drajver.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Zmajz » Pet vel 14, 2020 9:23 pm

Drugi dijo:
Simulacija (ijopet naglašavam to) TB drajvera u donekle odgovarajućoj horni iako mislim da taj drajver najbolje radi u BR sistemu. Nisam puno razbijao glavu, samo sam zadržao isti volumen komore zvučnika i konusni profil horne, ostalo sam se igrao (prvotno sam mislio da se može malo doraditi originalni dizajn, ali neće ići...) pa sam dobio ovakav simulirani (jopet...) odzv SPL:
Pao Varijanta 2 SPL.jpg

u kutiji ovakvih dimenzija (neka vas ne buni grafički prikaz horne kao da je eksponencijala - to samo simulator tako prikazuje a ja vam nećem kazati zašto)
Pao Varijanta 2 kutija.jpg

Vidi se (možda) da je horna skraćena na 244cm i da je površina presjeka usta horne 1285 cm2, znači da je odnos grla i usta poprilično povećan i time se dšlo do povećanja radnog područja horne u rasponu od 50 Hz do 200Hz (uz onu malu grabu oko 100Hz - djeca nemaju pojma šta je 6 - 7 db), manje više...
Dakle pogledom na fazni odziv i impedancu sistema može se vidjeti i jedan od osnovnih uzroka - pomaknuti su fazni odzivi u odnosu na pikove impedance a i sami pokovi impedance više ne idu u nebo već se lagano normaliziraju. Tu se, naravno, može još toga učiniti ali sad nije bitno (ravnija SPL u bas području se dobije smanjenjem volumena komore na cca 2,5 litara...)
Evo tu su još i ta dva grafa:
Pao Varijanta 2 IMP.jpg
Pao Varijanta 2 faze.jpg


Inače, Pepel, grlo (throat) horne je na početku a usta (mouth) na kraju! ne'a veze.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub vel 15, 2020 1:04 am

bome si ga obrazlozio... fala :handgestures-thumbup:
taj tvoj simulator nije tako ni blesav.. tu smo negdje sa stvarima koje se desavaju u horni...
vidim da ce biti zabavno...
javim se za koj dan kad budem " pametniji " :mrgreen:
budem te izgnjavio za jos koju projekciju sa drugim paramerima horne ( ono usta-grlo sam se zaje.. :mrgreen: ) i drugim zvucnikom
nesto me zanima...
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Katarina C Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon vel 24, 2020 12:35 am

lijepo vidljiva krivulja ,, moram se uloviti lopate... kako bi bepo rekao
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju