Aktivna elektronska skretnica

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Čet ožu 07, 2024 12:49 pm

Ja nešto radim na tome, ali je još uvijek u fazi razvoja pa neću da pametujem previše. Koristim miniDSP za aktivnu skretnicu.

Ima forumaš yoke dosta iskustva sa tim sistemima pa ga kontaktiraj, ako ti se ne javi sam (ili potraži njegove postove tražilicom).
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Master of disaster » Čet ožu 07, 2024 3:26 pm

Ja koristim Mini DSP 2x4 HD i kao skretnicu i kao dsp i kao dac i kao predpojačalo. Korisnička udobnost je u ovakvom korištenju katastrofalna, ali mini dsp nije ni zamišljen da ga se tako koristi a sobzirom na cijenu teško je to zamjerati.

Radi korektno za novac koji je koštalo, najveća zamjerka koju imam su analogni izlazi (ima ih četiri), bilo savršeno kada bi bili u stanju generirati veći nivo signala za drive pojačala snage. Osim toga detalja meni radi, kao avion.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Čet ožu 07, 2024 4:48 pm

Meni se sviđao SHD model, ali je 2-way pa sam odustao od njega.
Razmišljam ozbiljno da uđem i u jednu ovakvu avanturu, sa staromodnom aktivnom skretnicom, tipa DBX ili slično pa da vidim dokle će me odvesti.

Sviđa mi se ideja izgradnje velikoga trosistemca (18"-12"-Kompresivni u horni ili AMT), dosta se piše po forumima o kvalitetnim profesionalnim drajverima koji su dobri za ovakvu namjenu.
Mnogi se izrađuju i u našem susjedstvu. Tako da je moguće nabaviti djelove, a da ne budu previše skupi.

Znači nemam znanja za proračune pasivne skretnice i sličnih dizajna, sam sam, bez ičije asistencije, ali imam sredstva i dobar sam stolar, sa dovoljno opreme.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Master of disaster » Čet ožu 07, 2024 7:20 pm

Da, i ja bi volio da mini dsp ima šest analognih izlaza. Jako bih to volio...

Dobra razglasna analogna skretnica se može nabaviti za relativno pristojne novce, i raditi će super, ali to za sobom poteže tri izlazna pojačala, a to nadoknadi financijsku propast :lol:
Probao sam i to, i u slučaju da nabaviš linearne drivere, to bi trebalo biti sasvim ok.

Npr; dvije slične ovakve:

https://www.njuskalo.hr/razglasna-oprema/aktivna-skretnica-jbl552-dvosistemska-stereo-trosistemska-mono-oglas-41756133

ili digitalija:

https://www.njuskalo.hr/razglasna-oprema/aktivna-skretnica-dbx-260-drive-rack-260-oglas-42491984
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la beboni » Čet ožu 07, 2024 9:02 pm

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/dbx-223xs-crossover-review.35902/
Dbx ima dobar omjer uloženog i dobivenog......ali ako se možeš novčano opružiti,pogledaj dynacord skretnice u sh-u.
Tko rano poludi,život mu prođe u veselju.
Avatar korisnika
beboni
 
Postovi: 264
Pridružen: Pon stu 11, 2013 5:35 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Edison » Čet ožu 07, 2024 10:41 pm

vifaton napisao:Zbog toga istražujem ovu opciju sa elektronskom aktivnom skretnicom, za početak samogradnje bez mjerenja samo po sluhu, a poslje se može kupiti i neki mjerni alat za prvu ruku.


Nisam u aktivnim sistemima i ne mogu ti s te strane pomoci. Ali "bez mjerenja, samo po sluhu" nije bas dobar nacin. Sluh zna zavarati i odvuci na krivu stranu. Neka najosnovnija mjerenja bi ipak trebao napraviti, a tek onda "ukljuciti" sluh.

vifaton napisao:Znači nemam znanja za proračune pasivne skretnice i sličnih dizajna, sam sam, bez ičije asistencije, ali imam sredstva i dobar sam stolar, sa dovoljno opreme.


Veliki je problem i to sto nemas znanja, bez njega je tesko. Treba ipak znati osnove, znati izmjeriti to sto napravis, i pravilno interpretirati izmjereno. Probaj naci nekoga tko ima znanja, bar da te usmjeri na pravi put. Uz entuzijazam koji imas, moglo bi to izaci na dobro.

Sretno s projektom. :)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Pet ožu 08, 2024 7:39 am

Onda ti predloži neki mjerni alat za mjerenje zvučnika, to moram nabaviti.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Pet ožu 08, 2024 11:57 am

Nabavi si mjerni mikrofon, meni ovaj služi OK:
https://www.soundimports.eu/en/dayton-audio-imm-6.html

..onda ti treba samo još PC sa ugrađenom dobrom zvučnom i free software (REW, Arta, neki simulator za zvučnike a-la Boxsim, VituixCAD i slično). Za početak ništa drugo.

Evo dbx 234XL (ili neki klon) po cijeni od nekih 100€ (dodaju porez). Na to ide vjerojatno još carina (dolazi iz Kine), ne znam koliko ali po meni ne bi trebala biti više od 20%
https://www.ebay.com/itm/395083838436?_ ... p_homepage

Radi se discontinued modelu, pa je valjda zato jeftin... inače je to stereo 3-way / mono 4way
https://dbxpro.com/en/products/234xl

Ja sam ga upravo poručio :) već sam ga dulje vrijeme pratio ali je uvijek bio dosta skuplji...
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Pet ožu 08, 2024 1:07 pm

Ne radi se o tome dali je dbx 234 skuplji ili jeftiniji negdje, on je svakako prejeftin to me i zabrinjava, jer nebi se brinuo da košta 10x više,nego je problem dali valja za naše potrebe? Mislim dali će pokvariti zvuk? Ili dodaje previše šuma? Ne znam pa zato pitam ima li koga ovdje da je koristio taj ili sličan analogni uređaj, jer se takva stvar čini za samogradnju aktivnih zvučnika kao dar s neba, na licu mjesta okrećeš točkiće i slušaš kao zvuče drajveri, pa poslje mjeri kolko oćeš!
Teoretski i praktično ja nemogu zamisliti ništa bolje jer nemam manufakturu za proizvodnju zvučnika sa svom potrebnom opremom, a ni znanje za tako nešto. Ali sam odlučio da ovaj skupi sistem što sada imam likvidiram i sam sebi napravim zvučnike kakve ja hoću.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Pet ožu 08, 2024 1:16 pm

Postoji i ovo, hvale to ljudi!
https://sublimeacoustic.com/products/k2 ... -crossover" target="_blank

Ali je u americi i ne znam kako da dođem do toga, nema više dostave gdje se plaća pouzećem!

A i problem je oko praktičnosti, konstruktor se sjetio da za svaku frekvenciju moraš mjenjat tiskanu prločicu unutar uređaja, tako da treba puna vreća tih pločica x10 dolara.

Dok ovih dbx i behringer skretnica ima skoro na svakom kiosku, lako doći do toga.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju