Aktivna elektronska skretnica

Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Čet ožu 07, 2024 9:04 am

Uglavnom zato što sam opsjednunt samogradnjom zvučnika, a nemam znanja o izgradnji pasivne skretnice, ovakve stvari mi se čine kao jednostavno rješenja da i ja sebi napravim veliki aktivni zvučnik sa probranim drajverima, koji bi bili uglavnom profesionalni, horne-kompresioni i 12-18" jedinice koje dobro zvuče u kućnoj upotrebi...

Jeli netko isprobao na licu mjesta ovako nešto?

DBX 234xl ili slično (dvosistemska varijanta na asr forumu dobro mjeri), ponuda je loša, a ako i ima šta kvalitetno ili je preskupo ili je u americi...
Dali bi se ovaj uređaj mogao modificirat, sa boljim dijelovima?
Ili možda ovdje već netko gradi bolje uređaje.

Meni kao laiku se ovo čini jednostavnim za korištenje, jer bih mogao upalit zvučnike, i okretati točkiće na skretnici i šlušat šta se događa...
Digitalni dsp uređaji me ne zanimaju.

Šta mislite o svemu?
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Čet ožu 07, 2024 9:35 am

dbx je renomirana firma sa dugim iskustvom, zašto misliš da bi bile potrebne modifikacije njihovih uređaja?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Čet ožu 07, 2024 10:04 am

Ne znam o čemu se radi nikad nisam imao priliku radit sa dbx uređajima, uglavnom sam upoznat sa audiofilskom mitomanijom koja preovladava i na internetu i u živo s kim god popričam, odgovor je nezadovoljava audiofilske kriterije... a da nisu ni vidjeli ni čuli taj uređaj.
Zato me zanima mišljenje ljudi koji su isprobali tu ili slične skretnice.

Prije nekoliko godina na jednom od naših sajmova bili su (domaći samograditelj) prezentirani OB zvučnici i potpuno aktivni sistem, sa jeftinom digitalnom dsp skretnicom Behringer, ja nisam našao manu tome zvuku.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet ožu 07, 2024 10:26 am

Imaš i drugu opciju a to je da postoje gotovi moduli koji u sebi sadrže napajanje+aktivnu skretnicu+pojačalo pa se to onda može staviti u svaki zvučnik i dobiješ kompaktno riješenje. Jedan prijatelj si je složio takve aktivne zvučnike i to bome odličnu zvuči. Jedino modul koji je on koristio nije baš jeftin.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5732
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Čet ožu 07, 2024 10:28 am

Pa ako si u audiofilskim vodama, onda si čuo za dbx reduktor šuma na kolutašima i kazetofonima.

Inače, audiofili su čudna vrsta, oni radije nego muziku slušaju 230V utikače, strujne osigurače i kabele strujaše :)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Čet ožu 07, 2024 10:38 am

Moduli Hypex su također opcija, ali oni nisu praktični kao ovo sa točkićima, sa modulima treba kompjutor, da podesiš frekvencije i ostalo, što je daleko kompliciranije. A također istoimeni proizvođač ima u ponudi bolja pojačala D klase nego što su ugrađena u module.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet ožu 07, 2024 10:47 am

Upravo sam na njih i mislio, ali nisam se mogao sjetiti imena. Ha čuj, kako kome što paše. Njemu je to odlično riješenje jer si je podesio nekoliko postavki reznih frekvencija i njih može birati sa par gumbiju na stražnjoj strani zvučnika. Kako ono ide izjava od našeg Precednika, ima bolji,lošiji a ima i moj hifi sistem. :mrgreen:
Ta njegova samogradnja odlično zvuči i nema se uopće čega sramiti.

Dacho.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5732
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Čet ožu 07, 2024 10:54 am

U braćo mila... pa to je prava stvar, tako nešto i meni treba, slušo sam te zvučnike na sajmu u Zg. interesantno je da su sklopljeni od jeftinih manje hvaljenih drajvera, To jest, ako su to ovi sa slike, slično su izgledali...
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Čet ožu 07, 2024 10:55 am

Ako ideš na aktivu, sem aktivne skretnice trebat će ti i više pojačala. A što si namjeravao uzeti po tom pitanju?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Čet ožu 07, 2024 11:18 am

Sad Imam Bryston 4B3, ali ga prodajem i planiram uzeti D klase pojačala, Hypex nilai je najnovija varijanta za samograditelje ili purifi.
Znači ništa više ne kupujem što nema veze sa samogradnjom a pogotovo ne dolaze u obzir gore navedeni moduli u skupim ušminkanim kućištima i velikim cjenama.
Postoje višekanalna pojačala sa ovim modulima, pihvatljive cijene, meni najjednostavnije naručit preko neutrina.

Probat ću sam izgradit vlastiti sustav, kakav god bude, barem će biti prihvatljivije cijene, nego ovo što sam do sad kupovao, a ničim nije opravdalo tolike troškove.

Za sad su mi zvučnici prioritet, ostalo se lako kupi gotovo.
Zbog toga istražujem ovu opciju sa elektronskom aktivnom skretnicom, za početak samogradnje bez mjerenja samo po sluhu, a poslje se može kupiti i neki mjerni alat za prvu ruku.

Izgleda da nitko ne koristi nešto slično?
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost