CELESTION G12-100

CELESTION G12-100

PostPostao/la kaligula » Ned tra 21, 2024 2:19 pm

Odlućio skutijati stare-nove Celestione G12-100.

IMG_CELESTION 1.jpg

IMG_CELESTION 2.jpg

U zadnjih nekoliko tjedana poklipili su se neki događaji koji su me naveli na izradu novih kutija za Celestione.
Kupio sam već gotove polovne zvučnike, ali mi se nisu dopadale kutije (čitaj:ženi).
Odradio jedan posao u Karlovcu gdje su došli novi kondenzatori za klima uređaje upakirani u drvene kutije.
A nisu bile kutije nego rastavljive MDF ploče debljine 9mm. Pokupio ja sve MDF i doveza u Rijeku, kao, trebat će.
I kad me vidija gazda da ih istovaram, kaže, vidi sa Joškom, trebat će i njemu.
I tako sam saznao da mi je prvi susjed stolar i da ima radionu i strojeve.
Krenula suradnja! :D

Nije mi dao da kupujem rezani na mjeru MDF debljine 25mm, nego me nagovorio da će ih polijepiti na debljinu koja mi treba.
Tokom prošlog tjedna ih je polijepio, a danas sam i ja dao ruku oko rezanja na mjeru, izrade ukruta i polijepio furnir na prednje i zadnje stranice.

IMG_LIJEPLJENI MDF.jpg

IMG_LIJEPLJENI MDF 2.jpg

MDF_LIJEPLJENI MDF 3.jpg

IMG_IZREZANE PREDNJE I ZADNJE.jpg

IMG_BUŠU SE UKRUTE.jpg

IMG_UKRUTE.jpg

IMG_FURNIRANE PREDNJE I ZADNJE.jpg

Kutije 105-litarske, bass reflex.
Bočne, gornja, donja stranica i ukrute 3 sloja po 9mm lijepljeno MDF 27mm.
Prednja i zadnja stranica 4 sloja po 9mm lijepljeno MDF 36mm.
Ukupna težina kutije... nadam se da neće biti teža od mene! :lol:

U konačnici imat će posebne kutije sa HORNOM VISATON HTH 8.7

IMG_visaton-hth-87-horn-tweeter.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la Edison » Ned tra 21, 2024 10:27 pm

:clap: :clap:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la tom_hifi » Pon tra 22, 2024 8:07 am

Ajde super, neka se radi nešto :clap: :clap:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la Bepone » Pon tra 22, 2024 11:50 am

Dela se dela se.. :P Zabava je zagarantirana . Vidin puno je truda , ali provlaci mi se neka misao da je ulozeni trud daaaaaaaleko veci nego dobijeni rezultat...?

Imao sam Rola celestion G12-65, jedan od najboljih gitarskih zvucnika svih vremena, iz 80tih.. svirao sam na tome jedno 5 godina , saund je bio topal vintage ali premekan bass.. nabavkom desetina drugih zvucnika, isprobavanjem, cak i drugih parova G12-65 dosao do sumnji da je zvucnik razmagnetiziran od starosti..i puno njih je bilo cvrsce, normalnije u donjem spektru.. tako da vintage zvucnik, hm? Uvijek je tu upitnik.. pogled sa druge strane.
Bepone
 
Postovi: 5193
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la drazenK » Pon tra 22, 2024 7:24 pm

ovo je odlično riješeno sa mdf-om. meni stoji cijela hrpa, 140x90 cm ali 4mm debljine.
i stalno je na vagi, ide u smeće-ma neka ga još, ide u smeće-ma neka ga još...
a nisam se sjetio da se može ovako sendvičirati.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1351
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la kaligula » Pon tra 22, 2024 8:13 pm

drazenK napisao:ovo je odlično riješeno sa mdf-om. meni stoji cijela hrpa, 140x90 cm ali 4mm debljine.
i stalno je na vagi, ide u smeće-ma neka ga još, ide u smeće-ma neka ga još...
a nisam se sjetio da se može ovako sendvičirati.

Bitno je samo da imaš čvrstu ravnu podlogu na koju ćeš ih pritisnuti stegama.
I ide puuuuno tutkala. :lol:
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la SasaKC83 » Uto tra 23, 2024 7:35 am

Najs... :clap:

Ako ima spuno slojeva za cijenu najjeftinijeg ljepila mozes kupit novi MDF iste debljine, ne isplati se ljepit puno slojeva zajedno, osim ako ti to nije neki gust ili imas druge razloge...

Koji od tih gitarskih 12ica bi bio best buy midbass da se da iskoristiti za izradu natprojecno osjetljivih kucnih zvucnika?
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la Bepone » Uto tra 23, 2024 7:59 am

a gitarski nisu za tu namjenu jer imaju visoku rez. frekvenciju i preogroman namjerno napravljen peak na 1-3kHz koji sluzi da se istakne ton gitare u tom podrucju... ima nekih ravnijih, ali opet mozda ne bude bassa..
ima razglasnih 200-400W kao mozda eminence Delta..
Bepone
 
Postovi: 5193
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la davorin » Uto tra 23, 2024 8:41 am

Bepone napisao:a gitarski nisu za tu namjenu jer imaju visoku rez. frekvenciju i preogroman namjerno napravljen peak na 1-3kHz koji sluzi da se istakne ton gitare u tom podrucju... ima nekih ravnijih, ali opet mozda ne bude bassa..
ima razglasnih 200-400W kao mozda eminence Delta..

Nemoj da te zavara oznaka, ovaj zvučnik nije gitarski (unatoč oznaci!), a proizvodio se u relativno kratkom periodu između ~1980-te i ~1986-te i zamišljen je kao široko-pojasni (40Hz-16kHz) što su mu izmjerene karakteristike potvrdile.
Napravljen je kao svojevrsni odgovor firme CELESTION na pojavu različitih širokopojasnih zvučnika drugih firmi (RCF, GOODMANS, FANE te drugih, uglavnom evropskih proizvođača), a naročito je trebao biti konkurencija nekim modelima FANE-AXIOM koji su napravljeni za ozvučavanje klavijatura (posebno orgulja i sintisajzera) kao širokopojasni.
Sve je počelo od širokopojasnog zvučnika L12/31 (kasnije i L12/31K) firme RCF koji su imali raspon od 50-16000 Hz (snage 35W/40W) i u startu konstruirani za širokopojasne kutije, iako se mora priznati da su i neki jako stari primjerci širokopojasnih zvučnika firme GOODMANS namijenjenih za kino-sale možda i prije započeli trend, ali ti su bili znatno manje snage (~15-20W).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: CELESTION G12-100

PostPostao/la Fantocci » Uto tra 23, 2024 10:07 am

Bepone napisao:a gitarski nisu za tu namjenu jer imaju visoku rez. frekvenciju i preogroman namjerno napravljen peak na 1-3kHz koji sluzi da se istakne ton gitare u tom podrucju... ima nekih ravnijih, ali opet mozda ne bude bassa..
ima razglasnih 200-400W kao mozda eminence Delta..


Kao što kažeš, večina gitarskih zvučnika nije linearna jer ima "presence" efekt već ugrađen u karakteristiku.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost