PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

ON topic

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la davorin » Sub sij 04, 2014 10:10 am

Triodni spoj PL504 (može i PL500, kao i EL500, EL504, 6GB5, 27GB5 te Ruske 6P44S; sa 6P36S, drugom Ruskom zamjenom za EL500, se mogu dobiti i bolji rezultati!) sa fiksnim prednaponom (sa regulacijom), stabiliziranim anodnim naponom od 260V i izlaznim transformatorom sa primarnom impedancijom od 3,75kOhma i strujom (Ia+Ig2) od 75-80mA može dati ~6W izlazne snage oz izobličenja manja od 1% i maksimalnu snagu od ~9-10W (s početkom odrezivanja signala/clipping i izobličenjima ~5%).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la fixxxer » Sub sij 04, 2014 3:32 pm

Nisam imao zelju da kvarim zabavu, nasuprot, ali pausalno baratanje watima na osnovu subjektivnog osecaja
da je pojacalo jako glasno mi je u krajnju ruku neozbiljno ako je ovo vec tehnicki forum gde neke osnovne stvari jako
lako mogu da se izracunaju. S tim u vezi, ne bih bas nazvao dlakom u jajetu prethodno zapazanje... Kao sto sam vec rekao,
bitno je da coveka veseli napravljen amp i to nema cenu.

btw, da li je ovo dovoljno dobar graf za pl504 u triodi? (philipsov nazalost ide samo do Ug1=-40V...)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la Klokan » Sub sij 04, 2014 4:11 pm

davorin napisao:Kako sam razumio, KLOKAN se interesira za slike gotovog uređaja i konstrukcijske detalje, jer je zapravo početnik u samogradnji pa ima puno nedoumica pri startu projekta.


Upravo tako davorine, zainteresirao me ovaj projekt i planiram i napraviti pojacalo po ovoj (ili slicnoj) shemi ako vlasnik iste to dozvoljava. Odlucio sam se na ovaj projekt jer mi se cini da je dosta jeftino izvediv uz dosta dobre rezultate (sudeci po tome sto je receno ovdje) i zato jer ga je vec netko napravio i provjereno radi. Meni bi bilo puno lakse kada bih vidio kako je to netko drugi napravio :)
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la davorin » Sub sij 04, 2014 5:58 pm

fixxxer napisao:Nisam imao zelju da kvarim zabavu, nasuprot, ali pausalno baratanje watima na osnovu subjektivnog osecaja
da je pojacalo jako glasno mi je u krajnju ruku neozbiljno ako je ovo vec tehnicki forum gde neke osnovne stvari jako
lako mogu da se izracunaju. S tim u vezi, ne bih bas nazvao dlakom u jajetu prethodno zapazanje... Kao sto sam vec rekao,
bitno je da coveka veseli napravljen amp i to nema cenu.

btw, da li je ovo dovoljno dobar graf za pl504 u triodi? (philipsov nazalost ide samo do Ug1=-40V...)

Grafika je dobra, ali je Pa+Pg2 limitirana na 15W, što je u svakom slučaju "pre-oprezan" pristup, zapravo daleko od onoga što može podnijeti PL504. Podaci su vrlo "konzervativni" čak i za horizontalni otklon, dok se za audio pojačala može ići i sa Pa+Pg2 do 25W bez značajnog skraćenja životnog vijeka elektronke.
Pa ipak, i iz te grafike se može vidjeti da ako se kroz točku Ua=260V i Ia=80mA povuče pravac od Ra=3,75kOhma dobije izlazna snaga veća od 6W i to sve u A1 klasi. Ukoliko se pobuda napravi tako da može ići i u područje pozitivne struje rešetke (direktna sprega sa pobudne elektronke ili FET-a ili trafo pobuda), dakle "ekskurzija" u A2 klasu, maksimalna snaga se penje na 10,4W.
Vidljivo je da je PL504 u triodnom spoju vrlo linearna, pa bi se uz minimalnu negativnu povratnu vezu dobio veći dio tih vati prihvatljivim za slušanje, s aspekta izobličenja.
Cjela priča ima i praktičnu potvrdu kroz mjerenja i eksperimentalne projekte koje sam više puta radio, iako sam kao gotove uređaje radio s PL504 samo u protufazi.
Zadnja izmjena: davorin; Sub sij 04, 2014 6:16 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la davorin » Sub sij 04, 2014 6:08 pm

U prilogu triodna karakteristika PL504 sa iscrtanom Pa+Pg2 od 24W.
Napomena: radi se također o tvorničkim podacima firme PHILIPS, dakle ne radi se o paušalno nacrtanoj karakteristici koja je dobijena u nečijim kućnim uvjetima sa upitno točnom opremom za mjerenje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la fixxxer » Sub sij 04, 2014 6:12 pm

Hvala Davorine na odgovoru.
Naravno da imam i Philipsov datasheet.
Da ne bude zabune, ono pausalno se odnosilo na razbacivanje watima na konto subjektivnog osecaja glasnoce, ninasta drugo...
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la harkonen » Sub sij 04, 2014 6:32 pm

Ako smijem, fixxer je ovdje u pravu jer ako ćemo striktno poštivati to da se na forumu sheme i
podaci o uređaju korektno objavljuju i deklariraju, pokušajte sad primjerice na zadnji graf aplicirati
radne uvjete izlazne lampe sa zadnje sheme u ovoj temi , pa najjednostavnije uz primjenu trokuta
snage pogledajmo rezultat....amen.
Naravno, to ništa ne umanjuje midruzinov trud i ne spori njegov subjektivni osjećaj glasnoće, no
brojke su neumitne, te da ne bi bilo razočeranja kod potencijalnog graditelja, treba cijelu priču
dovesti u režim naveden u nazivu teme, ako ništa drugo.
Dakle, shvatiti ovo samo kao apel da se stavi korektna shema i uputa graditeljima, a Davorin je to lijepo
započeo postavljanjem poštenog grafa i sugestijom o radnim uvjetima, i ja bi se toga i držao.
Uvijek se to može napraviti kao low i kao high-budget amp i uvijek neko može onda raditi svoje
varijacije (sa biasom fiksnim ili automatskim, sa morem drugih driverica, sa vegetom ili bez) ,
PL504 je jedna jeftina lampa, nabavljiva, ima kapicu (samo za fetišiste), tolerantna i na kraju krajeva
dobro zvuči.
Ili na početku početaka.
Opus Diy
Avatar korisnika
harkonen
 
Postovi: 423
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:41 pm

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la midruzin » Sri sij 08, 2014 11:18 am

Pažljivo sam pročitao komentare o ovoj temi svih znalaca na forumu i ubuduće više neću davati subjektivne procjene izlazne snage pojačala koje radim, pošto nisam s matematikom na ti, nego ću to prepustiti znalcima, jer je jasno da je to tehnički forum gdje je sve egzaktno i gdje se sve da izračunati. Ali mučilo me to kako sam mogao tako puno pogriješiti u procjeni izlazne snage na sluh i zato sam si dao truda i ponovo testirao sve zvučnike koje koje imam sa pojačalima koja imam. Ono što mene zanima je to, kako može tako slabo pojačalo od 2 x 0,85 wati, (pretpostavljam da je fixxxer točno izračunao snagu ampa, ako ne, molim ispravak, bitno je) tjerati glasno bez problema sve te zvučnike. Taj SE amp spojen na satelitski radio, svirao mi je glasno, preko godine dana sa Westrinim širokopojasnim 20cm 4ohma 91dB zvučnicima u BR kutijama od 45 litara. Nezadovoljan slabim basom tih zvučnika, preradio sam te kutije u jednu vrstu kombiniranog pasivnog bas refleksa, moja umotvorina koju ću staviti na forum kad uhvatim vremena, s Pioneer-ovim 25cm 4ohma 93dB autozvučnicima. S njima sam uspio dobiti dublji i jači bas, tako da ga je sad i malo ima previše.
Test sam napravio u dva dijela, prvo slušni test SE PL504 ampa sa sva četiri para zvučnika, drugo uporedni test istih zvučnika s različitim SE pojačalima. Evo rezultata prvog subjektivnog testa glasnoće:
I test:
1. Zvučnik kombi BR Pioneer 4ohma, 93db (tvornički podatak) - glasan,
2. Zvučnik kombi BR kineski (no name) 8ohma, 97dB (tvornički podatak) - vrlo glasan,
3. Zvučnik BR Westra oval 4ohma 89dB (tvornički podatak, 94dB mjerenje) - glasan i
4. Zvučnik BR isti Westra oval,isto samo s dodatkom viskotonca - glasan.

Da bi drugi test bio što objektivniji, koristio sam samo Westrine ovale i dva izvora signala sat radio i pc. Na strani pc-a je bio priključen SE PL504 (bogato filtriran ispravljač) sa Westrinim ovalima bez VT, a na strani sat radia prvo SE EL84 2x2W (normalno filtriran ispravljač), a onda SE 6P7S 2x3,3W (normalno filtriran ispravljač), isto s Westrinim ovalima. Slušanja sam obavljao istovremeno (stradaju živci) i pojedinačno :
II test:
1. Mali SE EL84 se muči dosta s Westrinim ovalima pri većim glasnoćama uz dosta velika izobličenja brzo prelazi u cliping, dok SE PL504 to odrađuje s lakoćom, cliping nastaje znatno kasnije pri dosta većoj glasnoći. Zaključak SE PL504 ima veću snagu.
2. Veći SE 6P7S lijepo i bez problema odrađuje veće glasnoće i otprilike pri istoj snazi kao i PL504 odlazi u cliping. Subjektivno, PL504 čak odaje dojam za nijansu veće snage, zaključak se sam nameće. Upravo je nevjerojatno, kako s tako malom snagom od 0,85W (ako je točno izračunata snaga) mogu odrađivati takve glasnoće.

Otvaram raspravu o ovoj interesantnoj temi, koliko niska impedansa izlazne cijevi utječe na subjektivni dojam veće glasnoće ampa, a koliko bogato filtriranje ispravljača.

P.S. Čini mi se da je Edison radio SE pojačala sa sličnim cijevima iste snage, a različitih impedansi EL84 (visoka impedansa) i EL86 (niska impedansa). Mogao bi nam prenijeti svoja zapažanja o tome, a i drugi znalci (davorin, ilmzn, harkonen i dr.) su sigurno radili slična pojačala, pa bi bilo jako korisno da nam prenesu svoja iskustva s njima.
midruzin
 
Postovi: 236
Pridružen: Uto ožu 26, 2013 1:45 pm
Lokacija: Krapina

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la davorin » Sri sij 08, 2014 1:02 pm

Uz primarnu impedanciju izlaznog transformatora od 645 Ohma, napona između anode i katode od ~104V i mirnu anodnu struju od 155mA je vršna promjena izmjeničnog napona oko ~95V, a struje oko ~90mA što matematički daje izlaznu snagu od 1,06875. Realno na zvučniku je to manje od 1W, jer i u izlaznom trafu postoje gubitci.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: PL504-PCC88 SE Class A 2x5W

PostPostao/la Klokan » Sri sij 08, 2014 4:22 pm

Ako mogu bubnut pa ostat ziv:
Postoji li onda mogucnost da se iz cijevi izvuce vise snage od tih ~1W (u SE topologiji) pa da tako tjera zvucnike manje osjetljivosti s istom glasnocom (ili jos jace)?
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron