809 SE integrirac

ON topic

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la stressman » Pon kol 12, 2013 2:09 pm

Sitno, ali dinamitno :)

Tajna je u detaljima, ne u veličini :ugeek:
as vintage as it gets

Slika
Avatar korisnika
stressman
 
Postovi: 433
Pridružen: Sub kol 10, 2013 5:00 pm
Lokacija: Donja Zelina / Zagreb

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la tubeman » Pon kol 12, 2013 2:20 pm

A detalji sitni (zato su valjda detalji) :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la elvis » Pon kol 12, 2013 2:43 pm

stressman napisao:Sitno, ali dinamitno :)

Tajna je u detaljima, ne u veličini :ugeek:


Hebiga, ne mogu si pomoći, ako nema dovoljno "gvožđa" na cjevašu, ne spasiše njega nikakvi detalji. Sve mi to onda izgleda manje ozbiljno, mada ne isključujem da sam u krivu, ali nekako mi se čini da nisam. :)
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la davorin » Pon kol 12, 2013 3:57 pm

Izlazni transformatori su proračunati i namotani za izlaznu snagu od 6W na 30Hz (ili 8,1W na 40Hz) i trajnu DC-struju od 100mA na EI-96x36 jezgri (11.52cm2 bruto presjeka). Radna točka je iskalkulirana na Ua-k=320V, Ra=2,4kOhma i Ia=75mA, što daje trajnu disipaciju od 24W. Teoretski faktor iskorištenja za SE-ClassA2 je 50%, ali realan (uračunavši i gubitke izlaznog trafa!) je od 40-45%. Uz konzervativni pogled na cijelo pojačalo i iskorištenje od 40% će izlazna snaga biti 9,6W (uz izobličenja od 5%), ili oko 7W uz izobličenja od 2% (mjerenjem će se dobiti točni podaci nakon završetka). Izlazni trafo je vrlo konzervativno proračunat uz maksimalnu gustoću željezne jezgre od B=0,6T (u trenutku pune izlazne snage od 8W na 40Hz), a namotan je u 9 sekcija (4 primarne i 5 sekundarnih).
Mrežni trafo (toroid) je predviđen za trajni teret od 150W i trajnu struju kroz VN-sekundarni namotaj od 220mA.
Potrošnja pojačala je maksimalno oko 110W (od čega na sva grijanja otpada ~39W, a sve ostalo je potrošnja anodnih napona), pa mrežni trafo neće u niti jednom trenutku biti blizu svoje maksimalne snage.
"Željeza" dakle ne fali, iako zbog skučenog prostora šasije (ali i sniženja ukupne cijene projekta!) nemam klasičnu prigušnicu u visokom naponu (koristit ću "Solid State Choke" sa IRFG820). Filtracija napona je bogata (8 komada od 470uF/450V ukupno za visoke napone i 2 komada od 10000uF/16V za filtraciju istosmjernog grijanja izlaznih elektronki.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la elvis » Pon kol 12, 2013 4:34 pm

Ajde ajde polemi to !! Da malo plahnem uvca DHT-om !! A smisliti ćemo nešto i za želudac i nepce :)
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la elvis » Uto kol 13, 2013 9:44 am

Kako ne bi bio prepušten totalnom zaboravu, evo par slika projeta 809. Mislim da se radi o 2007. godini. Nikada ih nisam dovršio baš do kraja, koristio sam ih neko vrijeme, sve u svemu sada mi je žao što sam ih rastavio, no lampe sam sačuvao, pa nije isključeno da bi to mogao odraditi onako za gušt, ali sa malo više gvožđa od čika Davorina ... he he he he, sada će mi reći da ga kritiziram, a mora neko, na ovom sivom forumu je postao "untouchable" he he he he :)
Komplet lampi je bio ... 809, EL86, i dvije 6J6 u srpp-u, ispravljačica 5U4G.. tako nešto...
Pojačalo je bilo vrlo stabilno u radu, snage od cca 6W. Doživljaj slušanja glazbe po noći je gotovo spektakularan, jer wolfram katoda svijetli kao halogena lampadina, a zvuk iznimno ugodan, pa kada sve zbrojiš pravi DHT/single drive hedonizam. Uglavnom sam to koristio sa Lowtherima.

Evo sličica tog kompleta 809 mono blokova sa dovoljnom količinom gvožđa sa pripadajućim preampom :).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la davorin » Uto kol 13, 2013 10:02 am

Sjećam se: u ulazu 2 komada 6101 sa paralelno spojenim internim triodama (SRPP-spoj), pobuda sa 6CW5 (EL86; katodno slijedilo), izlaz sa 809 (u A2 klasi sa direktnom pobudom) i ispravljač sa 5U4G (ili možda ruska 5C3S ?). To je vrlo lijepo radilo, unatoč neodgovarajućem izlaznom trafu, ali nikad zapravo i nisi kompletno završio cijeli projekat?! Trebalo je premotati (namotati novi?) izlazni trafo, ali odlutao si s projektima u drugom smjeru. :dance:
Zadnja izmjena: davorin; Čet ruj 12, 2013 8:31 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6958
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la Dean » Uto kol 13, 2013 1:11 pm

Dijeluje vrlo zanimljivo, a i lampa je baš fency :P
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la deleted user » Uto kol 13, 2013 2:49 pm

Dean napisao:Dijeluje vrlo zanimljivo, a i lampa je baš fency :P


Pa kako nebi bila fancy covjece kad ima kapicu?!?!
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la Dean » Uto kol 13, 2013 6:27 pm

LesFaul napisao:
Dean napisao:Dijeluje vrlo zanimljivo, a i lampa je baš fency :P


Pa kako nebi bila fancy covjece kad ima kapicu?!?!

Kapica rules! :lol:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju