2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

ON topic

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la davorin » Čet sij 09, 2014 12:11 pm

Edison napisao:Puno snage iz 4 tako male lampe. :D

Svojevremeno kad sam sa parom EL86 napravio prvo izlazno pojačalo (za gitaru), iznenadila me energija koju su te elektronke davale zvučniku. Zvučale su puno sličnije paru EL34, nego paru EL84 na koje vizualno potpuno sliče. Isprva sam koristio transformatore koji su imali primarne impedancije koje su navodili priručnici (prvenstveno PHILIPS), ali sam kasnije kroz eksperimente ustanovio da su te PHILIPS-ove radne točke izrazito "štedno" i "konzervativno" postavljene. I prije no što sam došao do podataka firme GE(General Electric-USA) mi se kao optimalna anodna impedancija za izlazni trafo nametnula vrijednost od 3kOhma (barem za anodne napone do 300V).
Kroz puno godina servisa različitih pojačala sa EL86 sam mjerenjem radnih točaka i impedancija izlaznih transformatora ustanovio da se apsolutno nitko od njih nije držao preporučenih podataka firme PHILIPS, već su svi imali puno "smjelije" radne uvjete (firme DYNYCORD, HOHNER, HAGSTROM, SENNHAISER itd.).
Napravio sam nekoliko protufaznih pojačala sa EL86 u triodnom spoju za kućno slušanje glazbe, gdje je dobivena izlazna snaga uvijek bila puno veća od one koju su proizvođači navodili kao maksimalnu (uz korigiranu impedanciju izlaznog trafa u odnosu na preporučenu!), a elektronke su unatoč tako "teškim" uvjetima radile dugo i stabilno (prvo takvo pojačalo radi već sedmu godinu i praktično se ne gasi, a izlazne elektronke još uvijek nisu pokazale dotrajalost; Radni uvijeti su slijedeći: Ub=270V, Uak=235V, Iag2=50mA).
Ovo je prvo protufazno pojačalo sa EL86 koje sam napravio u pentodnom spoju, a da je namjenjeno slušanju glazbe doma.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la davorin » Čet sij 09, 2014 2:37 pm

U prilogu podaci firme RCA, koji ponešto razlikuju od uobičajenih podataka kakvi se mogu naći za elektronku 6CW5/EL86.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la elvis » Čet sij 09, 2014 3:55 pm

Kada bi rekao da je cijevna protufaza koncept koji vidim u svom sustavu lagao bi, no razlog te moje isključivosti je određena doza konzervativizma kada su cijevna pojačala u pitanju, a to breme isključivosti vučem već godinama. U zadnjih 15-tak godina napravio sam samo jedno protufazno pojačalo i to loše, pa je to možda ishodište ptsp-a koji imam kada vidim PP koncept, jer zapravo ne shvaćam njegovu svrhu kada SE radi dovoljno dobro (kontrolirano nisam napisao „najbolje“) :). Ako bi mi trebali watti, onda bi to radije rješavao SS-om, a sve to bi samo pogurao lampom u nekom line stageu. No kao po običaju, naš svevišnji (ili pomoćnik zadužen samo za audio) ima čudan smisao za humor kada sam ja u pitanju, pa mi često ubaci bubu da sam zapravo u velikoj zabludi. Zahvaljujući barba Davorinu imao sam prilike čuti zbilja dosta raznih protufaza (uglavnom po dimenzijama i po snazi sa manjim lampama) koje su sve redom radile svoj posao korektno. Kada bi davao nekakve zamjerke, to bi već bilo cjepidlačenje, jer sve redom radi zbilja dovoljno dobro, tj. primjereno upotrijebljenim dijelovima. Ovaj projekt sa paralelnim PP-om mi je opet pokrenuo onu hifističku znatiželju u smislu da li PP zbilja sonično može parirati SE-u i pomalo me hvata nervoza da bi odgovor mogao biti potvrdan. Sa pričom o wattima se ne zamaram, no ponekada ne škodi imati zalihe kada treba nahraniti gladne zavojnice, no osobno bi bezbrižno mogao živjeti sa recimo 25, potjeram sa tim sve sa čime trenutno raspolažem od membranomlata. Znači ovih respektabilnih 60W malo komu treba (za doma previše, za elektrostate vjerojatno premalo) ali neka „konja“, nikad se ne zna J. Veseli me što ću osobno biti jedan od prvih degustatora 86PentoničnoPPkvadrofoničnog zvuka uz kapljicu recimo Korlat Cabernet Sauvignona (valjda se tako piše). E sada ako mi se zvuk zbilja svidi, eto problema, a svevišnji će se dobro nasmijati mojoj muci. No kako jednom Đole reče u jednoj svojoj pjesmi… „Bogova je povazdan... S nekim ću se već nagoditi... „
Koliko mogu vidjeti na slikama, pojačalo je solidno složeno, vizualno na žalost ne baš prelijepo (htjedoh reći "ružno" ali eto nisam he he), ali malo drveta na bokovima bi moglo značajno popraviti stvar, a bome nisam siguran ni i u ovu plavu boju poklopca. :)
Bilježim se za testera na neodređeno vrijeme. (jedno 2-3 godine, onda ga (valjda) vratim ...) pozz, elvis
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la davorin » Sri sij 15, 2014 6:05 pm

Nakon nekoliko dana slušanja pojačala u uvjetima dnevnog boravka, primjećujem da zvuči sve bolje: precizno, izuzetno moćno, jako čisto i zapravo mi se sve više sviđa!
Moji "mali" zvučnici EPOS-ES12 zvuče "kao veliki", odnosno prvi puta imam dojam da slušam puno veće kutije. Razlog tome je izuzetno lijep, kontroliran i čist bas, koji do sada nisam čuo iz tako malih kutija. Predpostavljam da je to zbog visokog damping faktora (za pojačala sa elektronkama!), jer ovaj puta imaju i dovoljno pogonske snage da se ne osjeća niti najmanja dinamička kompresija.
Vratit ću pojačalo u radionu za 10-ak dana da napravim sva preostala mjerenja, a i Elvis mi se najavio za testiranje. :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la ziki » Čet sij 16, 2014 5:20 pm

Fino se uklopilo u sistem. Zvučnici su prva liga.
ziki
 
Postovi: 544
Pridružen: Čet svi 16, 2013 9:59 pm

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la audio kutak » Sub sij 18, 2014 11:37 pm

baš lijepo, meni se sviđa ta plava boja.... nadam se da ću to jednom poslušati...

davorine, može li 6P43P-E umjesto EL86 bez mijenjanja drugih dijelova (direktna zamjena)?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la davorin » Ned sij 19, 2014 12:44 am

audio kutak napisao:baš lijepo, meni se sviđa ta plava boja.... nadam se da ću to jednom poslušati...

davorine, može li 6P43P-E umjesto EL86 bez mijenjanja drugih dijelova (direktna zamjena)?

Ne, nisu usporedive niti po linearnosti, a niti po izdržljivosti. Uz modifikacije (drugačiji naponi, radne točke, itd.) bi se moglo napraviti po istoj šemi i pojačalo sa 6P43P-E, sa sigurno puno većim izobličenjima i vjerojatno dosta manjom snagom.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la audio kutak » Ned sij 19, 2014 1:12 am

davorin napisao:Ne, nisu usporedive niti po linearnosti, a niti po izdržljivosti. Uz modifikacije (drugačiji naponi, radne točke, itd.) bi se moglo napraviti po istoj šemi i pojačalo sa 6P43P-E, sa sigurno puno većim izobličenjima i vjerojatno dosta manjom snagom.


tako sam i mislio.... a na netu se hvale kako je to direktna zamjena.... svašta

još sam na nekoliko mjesta pročitao da na te ruske ponovo štancaju natpise EL86... kuda to ovaj svijet ide?

hvala još jednom na savjetu!
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la backo » Pet sij 24, 2014 12:01 am

@Davorin,..nadam se da nećeš i mene zaboraviti zvati na slušanac ;-) ..baš me zanima kako bi se ova krasna mrcina pokazala kod mene :-)
backo
 
Postovi: 8
Pridružen: Uto kol 13, 2013 2:29 pm

Re: 2x50W-PP integrirac sa EL86 i ECC83

PostPostao/la davorin » Sri sij 29, 2014 10:43 pm

Nakon 15-ak dana sviranja (različiti zvučnici, kablovi, izvori itd.) pojačalo stabilno radi uz vrlo uravnotežen zvuk i bez problema jako dobro pogoni bilo kakve zvučnike (koje sam probao) bez obzira na tip glazbe. U mome malom dnevnom boravku mogu postići izvanredno čistu koncertnu glasnoću i sa manje osjetljivim zvučnicima (84dB/1W/1m), a nakon više od 50 sati rada mislim da su se "usvirale", odnosno stabilizirale sve nove komponente ugrađene u pojačalo. Iako sam pošao od krivih razloga za gradnju (imam već nekoliko kompleta koji skupljaju prašinu!) dokazujući sebi (ali pomalo i drugima) da su početne teoretske ideje ispravne, završeni projekt opravdava sav trud! Zamišljeno kao jeftino, pentodno, protufazno, sa globalnom povratnom vezom i "gitarističkom" ECC83 u ulazu/okretaču (sve heretički pojmovi za "rasne audiofile") ispunilo je sve zahtjeve i mislim da će se "ustoličiti" kod mene kao "glavno" (barem za sada! :mrgreen: ).
Nemam namjere ništa mjenjati (čak neću niti zamjeniti jeftini, stari i "obični" stereo potenciometar na ulazu sa nekim ALPS-om kako sam planirao) u šemi spoja ili stupnju povratne veze, niti dodavati neke PIO kondenzatore u ispravljač visokog napona, što sam mislio na kraju.
Mogu svatkome preporučiti izradu, pogotovo onima koji su navikli na veliku energiju poluvodičkih pojačala i/ili imaju pomalo "nagluve" zvučnike. Spajanjem pojačala na zvučnike sa visokom osjetljivosti (~100dB/1W/1m) se dobije zastrašujući razglasni komplet koji bi koncertnu dinamiku i glasnoću mogao dosegnuti i u manjim dvoranama i vanjskim prostorima, uz zadržavanje vrlo visoke vjernosti i prirodnosti reprodukcije.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron