Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

ON topic

Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Uto ožu 18, 2014 2:08 pm

Pristigle su mi komponente koje sam čekao za završetak projekta (nastavljam za koji dan!) po konceptu koji je u okviru foruma razvijan u temi 6AS7 vs. 2 X 6C19..(viewtopic.php?f=6&t=1901" target="_blank" target="_blank" target="_blank), a koju je inicirao Zmajz, pa zbog toga otvaram novu temu, zbog aktualnosti, iako projekt još uvijek nije gotov.
U okviru te teme sam odlučio napraviti principjelno jednaku, ali ponešto i različitu varijantu sa pentodama 42KN6 u izlazu (spomenuto u temi Preliminarna razmišljanja o pojačalima; viewtopic.php?f=6&t=1194&start=160" target="_blank" target="_blank" target="_blank) koje mogu raditi kao OTL/OCL (na 64 Ohmskim zvučnicima), ali u praksi će za sada imati i odvojne kondenzatore i prilagodni transformator za uobičajene impedancije zvučnih kutija od 4-8 Ohma.
Ukoliko uspijem naći metod (u radu i probama sam još!) kompenziranja štetnog utjecaja parazitnih induktiviteta kod serijskog spajanja većeg broja zvučnika, pojačalo će raditi kao OTL-OCL! Ukoliko ne uspijem (i/ili dok ne uspijem! :lol: ), spajat ću uobičajene tipove zvučnika preko odvojnih kondenzatora i prilagodnog auto-transformatora.
U prilogu su šeme jednog kanala pojačala i stupnjeva za napajanje oba kanala, koje su već objavljene, ali ih ponavljam zbog daljnjeg lakšeg praćenja teme, iako će u praksi doživiti izmjene koje ću s vremenom objaviti.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Uto ožu 18, 2014 10:23 pm

Detalji izrade šasije i montaže:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Uto ožu 18, 2014 10:28 pm

...nastavak...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Uto ožu 18, 2014 10:29 pm

... i početak lemljnja...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la drazenK » Sri ožu 19, 2014 5:40 pm

kako određuješ količinu ovih "turet boarda" ili kako se već zove ovo na što se leme elementi kod sklapanja pojačala?
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Sri ožu 19, 2014 6:13 pm

Iz iskustva: na šemi odredim broj spojeva među elementima koji nisu vezani sa već učvršćenim kontaktima (podnožja, veliki kondenzatori, mjerne buksne, kontakti trimera itd.), a ponekad i nacrtam na papiru spojeve. U većini slučajeva mogu unaprijed "vizualizirati" cijeli spoj prije početka rada, ali u ovom slučaju sam nacrtao glavne spojeve prije.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Sri ožu 19, 2014 7:59 pm

Transformatori za prilagođenje na zvučnike niskih impedancija (4-8 Ohma) su u stvari gotovi linijski transformatori za prilagođenje linijskog napajanja od 100V na zvučnik(e) od 8 Ohma. Transformatori imaju prijenosni omjer od ~4,22:1, pa se preračunavanjem dobije primarna impedancija od ~143 Ohma. Tako spojen mi ne bi u potpunosti odgovarao, ali ukoliko se spoji kao autotransformator (8-Ohmski sekundar u seriju sa primarnim 100V-nim namotajem) dobije se prijenosni omjer od ~5,23:1 i na sekundaru računa sa ~6-Ohmskim opterećenjem, reflektirana primarna impedancija zajedničkog namotaja je ~165 Ohma.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la deleted user » Čet ožu 20, 2014 12:15 am

Evo, ovaj bi sjeo k'o budali samar!

image.jpg


Imam jedan par.

Inace, ovdje je prije par godina bilo rijeci o njima.

http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=11&t=39&start=10
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la davorin » Čet ožu 20, 2014 8:19 am

LesFaul napisao:...
image.jpg
...Imam jedan par....

Par pitanja:
-koliki je induktivitet toga trafa?
-koliki je parazitni induktivitet toga trafa?
-koje su dimenzije jezgre toga trafa?
Transformatori (u spoju auto-transformatora) kod mene (dobio sam ih od NIK-a) mogu bez saturacije jezgre prenijeti punih 50W na 35Hz! Iako imaju samo ~13cm2, teško ih je dovesti u saturaciju! Na frekvenciji od 20Hz su bez vidljivih izobličenja (osciloskop) prenijeli skoro 30W, pa to govori da je kvalitet upotrebljenih limova bolji od uobičajenih limova za mrežne transformatore. Inače se radi o limovima M85BL debljine 0,33mm, visina paketa je 48mm, a faktor ispune je ~0,95 (nema laka na pojedinim limovima, več je izolacijoni sloj postignut elektro-kemijskim postupkom).
Zadnja izmjena: davorin; Čet ožu 20, 2014 8:35 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Nije OTL i nije OCL, ali ipak...

PostPostao/la deleted user » Čet ožu 20, 2014 8:30 am

davorin napisao:
LesFaul napisao:...
image.jpg
...Imam jedan par....

Par pitanja:
-koliki je induktivitet toga trafa?
-koliki je parazitni induktivitet toga trafa?
-koje su dimenzije jezgre toga trafa?


Harkonen je radio neka mjerenja (link u prilogu) pa bih ga molio da se ukljuci u diskusiju. Buduci je trafo zaliven u epoksid skoro do vrha jezgri tesko je izmjeriti. Skinuo sam gornji poklopac jednog (izbusio pop nitne) i izmjerio nekih 3,5 do 4cm presjek zeljeza, odmosno C jezgre. Dakle cca 16cm2. Ima dvije spule (preko spojeva dva C komada)i koliko mi se cini nema interleavinga, ali nisam siguran. Ostalih se detalja ne sjecam.
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Sljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju