HI-FI sa kuhinjske daske

ON topic

Re: HI-FI sa kuhinjske daske

PostPostao/la davorin » Uto lis 21, 2014 9:42 am

Odlučio sam od STEREO POJAČALA napraviti STEREO INTEGRIRANO POJAČALO, a u praksi to znači ubaciti stereo potenciometar, selektor ulaza i same RCA-priključke za ulaze.
Preklopnik je trostruki sa 4 položaja gdje prvi položaj uzemljuje ulaze, a ostala 3 selektiraju izvore signala. Potenciometar je 2x100kOhma-A (TOKO), a prijašnje ulazne priključke sa zasebnim potenciometrima sam iskoristio kao dodatne regulirane izlaze (nakon selektora izlaza, ali prije glavne regulacije glasnoće).
Pojačalo sam izmjerio sa kvalitetnom profesionalnom opremom, a karakteristike su odlične:
-Frekventni raspon je 12Hz-44kHz (-3dB+1,5dB pri nivou od 1W/8 Ohma)
-Izobličenja su manja od 0,5% u frekventnom rasponu od 16Hz-20kHz (pri nivou od 10W/8 Ohma)
-Izobličenja na 1kHz su manja od 0,1% (pri nivou od 10W/8 Ohma)
-Izobličenja su manja od 0,2% u rasponu od 20Hz-16kHz (pri nivou od 10W/8 Ohma)
-Intermodulacija je manja od 1% (odnosi nivoa frekvencija 1:1, 1:4 i 1:10 pri nivou od 10W/8 Ohma; frekvencije 100Hz-10kHz i 400Hz-4kHz)
Kod izobličenja dominira treći harmonik, a viši harmonici su potisnuti >-80dB. Nivo signal/šum je >-85dB (neuzemljen ulaz, potenciometar otvoren), a signal/smetnja >-92dB (uzemljen ulaz, potenciometar na minimumu).
Mjerenja sam napravio sa uređajem "NEUTRIK-A2-Analyzer".
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6944
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Prethodni

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost