LEAK-Stereo20 varijacije

ON topic

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la davorin » Ned ruj 14, 2014 1:49 pm

Izvod na primaru za spoj G2 se može spojiti bilo gdje, a mjesto spoja će odrediti u kakvom režimu će elektronka raditi: od 0% za pentodni spoj do 100% za triodni spoj (za polovinu primara; govorimo o protufaznim pojačalima, ali generalno to vrijedi i za SE-spoj izlaza!).
Ispitivanja firme PHILIPS (kao i firme GEC za svoje elektronke) su pokazala da se optimalni postotak (maksimalna pentodna snaga i minimalni triodni unutrašnji otpor) razlikuje za pojedine elektronke. Smatra se da se taj dijapazon postotka izvoda za gotovo sve pentode kreće između 20% i 50%. Izvodi ispod 20% gotovo da nemaju nikakvog ozbiljnog utjecaja na radnu karakteristiku, odnosno elektronka se ponaša kao i klasično spojena pentoda. Također i spoj G2 na izvod koji je viši od 50% nema smisla jer je to gotovo identično kao da je druga rešetka spojena direktno na anodu (kao trioda).
Općenito se postotak izvoda optimalnog spoja UL-a kod proizvođača može naći za mali broj pentoda, a još je manji broj elektronki za koje je publicirana potpuni grafikon sa unesenim promjena u punom dijapazonu od 0% do 100%.
Sve se svodi na iskustvo koje je dobijeno kroz brojne pokušaj-proba projekte gdje su naknadno rađena mjerenja. Za neke elektronke za koje proizvođači uopće nisu dali podatke podatke o UL-spoju, mjerenja sam napravio sam. Namotao sam probni izlazni trafo koji je imao izvode na primarnoj strani svakih 5% namotaja, a sekundarni sa izvodima na 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8 Ohma (sekundarni namotaj ima izvode zbog mogućnosti da se izborom spoja opterećenja mjenja i reflektirana primarna impedancija, pa nisam morao namotavati više transformatora sa različitim primarnim impedancijama). Trafo je bio namotan samo za frekvenciju od 1kHz, pa nije bilo nikakve potrebe za složeno namotavanje, a i broj zavoja je bio primjereno manji od uobičajenih transformatora.
Na žalost, taj trafo je završio kod jednog od prijatelja (posuđen za njegova mjerenja) koji ga nikad nije vratio!
Ukoliko budem radio veći broj UL-pojačala, najvjerojatnije ću nešto slično ponovo namotati, ali trenutno se oslanjam na ranije skupljena iskustva.
Zadnja izmjena: davorin; Pon ruj 15, 2014 10:43 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la Zmajz » Ned ruj 14, 2014 4:17 pm

Hvala za brzi odgovor, a pitao sam jer sam pomislio da ima veze sa izlaznom snagom, kad si spomenuo da EL86 (kao i KT88) pokazuje više snage u UL spoju nego li kao pentoda, tj. da odabir radne točke za UL ima veze baš sa time. Odnosno na nekom drugom mjestu to nebi bio slučaj.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la davorin » Ned ruj 14, 2014 4:52 pm

U prilogu slika spajanja KT88 na izlazni trafo (za jednake radne točke!):
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: davorin; Pon ruj 15, 2014 10:01 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la davorin » Ned ruj 14, 2014 8:28 pm

Nakon testa od 12 sati rada pojačala bez prekida, ustanovio sam da je zbog blizine elektronki, površinsko zagrijavanje transformatora i prigušnice znatno iznad onoga što smatram prihvatljivim. Prvobitni plan je bila ugradnja zaštitne kutije oko transformatora, ali sam od toga plana odustao, iako bi ta kutija dodatno spriječila previsoke temperature.
Zbog toga sam odlučio između elektronki i transformatora/prigušnice ubaciti dodatni pregradni lim koji če na sebe primiti višak topline i disipirati ga prema gore, a time spriječiti neko neželjeno grijanje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la davorin » Pon ruj 15, 2014 8:06 pm

Skoro gotovo!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la Zmajz » Pon ruj 15, 2014 9:43 pm

Čovječe, ja to ne stignem čitati kak ti to brzo leariziraš!
Svaka čast, sviđa mi se ovaj dizajn, malo vuče na starinski...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la file » Čet ruj 18, 2014 11:44 am

davorin napisao:Podaci o namotavanju izlaznih transformatora (jezgra je 4x"C"=CM85a-Siemens) i spajanju sekcija:

Je li to jezgra SM85a (kako ga nazivaju u DUB katalogu) od cca 8 cm^2, F 14 mm i G 56 mm? Naime, i ja imam nekoliko takvih jezgri koje bih rado upotrijebio u PP pojačalu sa EL86.
Možda se potkrala greška u shemi rasporeda namotaja transformatora. U drugoj sekciji primara označena je debljina žice od 0,5 mm umjesto 0,3. Je li greška?
file
 
Postovi: 27
Pridružen: Uto svi 07, 2013 3:15 pm
Lokacija: Zadar

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la davorin » Čet ruj 18, 2014 12:07 pm

Veličina jezgre u potpunosti odgovara onima kakve je proizvodila ISKRA, ali mi se sastav čini nešto drugačijim (boja, limovi se puno lakše razdvajaju, mrežni trafo s jednakim namotima ima nešto veću mirnu struju od onih na SIEMENS jezgri; imam oba tipa pa sam ih uspoređivao!).
U svakom slučaju se isplati probati i s njima!
Svi primarni namotaji su sa CuLak-žicom debljine 0,30mm-netto (zapravo sam ga namotao sa žicom debljine 0,32mm-netto, jer sam takvu imao! :D =) po kalkulaciji, a svi sekundarni sa CuLak-žicom 0,50mm-netto.
Iako je na crtežu postojala greška (ispravio sam!), trafo je namotan ispravno.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la file » Pon ruj 22, 2014 1:32 pm

@ davorin
Da, to je ta jezgra. Mada su Iskrine mislim da je kvaliteta dovoljno dobra za DIY potrebe. Muči me malo površina prozora i očekujem dosta problema oko smještaja toliko namotaja te debljine žice. Ima li tu kakav trik? Kakva je izolacija između slojeva, a kakva među segmentima?
file
 
Postovi: 27
Pridružen: Uto svi 07, 2013 3:15 pm
Lokacija: Zadar

Re: LEAK-Stereo20 varijacije

PostPostao/la davorin » Pon ruj 22, 2014 1:57 pm

Zapravo nema problema sa smještajem namota jer je širina kalema dosta velika, ali mora se uzeti u obzir da sam ih namotavao samo na osnovno tijelo kalema bez bočnih stranica. Primarni namotaj sam namotao sa lak žicom promjera 0,32mm (navedena je 0,30mm), ali mogla bi se slobodno koristiti i lak žica netto debljine 0,27mm, pa čak i 0,25mm s obzirom na primarnu struju.
Možda bi tako zbog nešto većeg otpora primarnih namotaja neznatno narasli i gubitci, ali mislim da se to ne bi moglo uhom registrirati.
Izolacije između primarnih i sekundarnih namota su vrlo kvalitetne (Teflex-0,24mm), ali između redova primarnih namotaja sam koristio obični paus-papir (0,04mm). Transformatori su lakirani prilikom motanja samo sa premazivanjem izolacija i namotaja lakom pomoću četke, a zavojnice (niti cijeli trafoi) nisu naknadno uranjanjane u lak.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju

cron