EL86-EF80-SE-ClassA

ON topic

EL86-EF80-SE-ClassA

PostPostao/la davorin » Ned ruj 06, 2015 9:12 pm

Kako nisam bio zadovoljan izlaznom snagom pojačala koje je imalo 2 komada D3a (po kanalu), odlučio sam ga rastaviti te šasiju, izlazne transformatore i dobar dio gotove "infrastrukture"( :lol: ) iskoristiti za jedan drugi projekt. Izlazni transformatori su izvorno projektirani i namotani za veću snagu od dobivenih ~2-3W sa parom D3a, a i dozvoljena DC struja je maksimalno ~100mA, pa će sa elektronkama EL86 biti ekonomičnije korišteni.
Izvorna ideja sa 6J52P ( viewtopic.php?f=39&t=2031" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank ) nije nikad u potpunosti uspjela, a varijanta sa D3a je bila dvostruko manje snage, pa za odluku o prepravljanju nije trebalo puno.
Nova koncepcija sa elektronkom EL86 u izlazu je tražila novi mrežni trafo, pa sam se zbog manjih dimenzija odlučio na toroid.
U samom početku sam eksperimentirao sa E81L u ulaznom stupnju, ali nisam bio zadovoljan niti tonom, niti pojačanjem, barem u pentodnom spoju. U triodnom spoju je zvuk bio odličan, ali je pojačanje bilo premalo da uz negativnu povratnu vezu za punu pobudu bude dovoljno ~1Veff na ulazu.
U pentodnom spoju je elektronka E81L tražila puno veći napon napon napajanja (~250V) od raspoloživog (170V) za linearan rad i ugodan ton, pa sam ju odlučio zamijeniti sa relativno neuobičajeno (barem za audio tehniku!) elektronkom EF80.
EF80 je elektronka namjenjena prvenstveno za VF-pojačanje, a bila široko zastupljena u crno-bijelim televizorima i MF-pojačanju. Proizvedena je u nevjerojatno velikim serijama praktično od svih tada aktivnih proizvođača elektronki, pa su i preostale zalihe NOS elektronki vrlo velike. Zbog vrlo male upotrebe u audio tehnici nije za njom nikad postojala veća potražnja, pa su i cijene ostale vrlo niske.
U pojačalu sam ostavio mogućnost preklapanja rada izlaznog stupnja i izbor između pentodnog i UL (ultra-linearnog) spoja. Eksperimenti sa različitim načinima spajanja negativne povratne veze (u pentodnom spoju obavezno!) su rezultirali spojem koji je "na uho", a i mjerenjem dao najbolje rezultate.
Šemu ću objaviti naknadno (kad ju nacrtam) i u njoj nema ničega neuobičajenog.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: davorin; Sri ruj 09, 2015 10:51 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86-EF80-SE-ClassA

PostPostao/la davorin » Ned ruj 06, 2015 11:57 pm

Stiže i šema:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86-EF80-SE-ClassA

PostPostao/la fixxxer » Pon ruj 07, 2015 12:02 am

Koliko vidim izlazni trafoi su ostali isti iz 6j52 projekta...
2k6:8 ? Na koliko je UL?
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: EL86-EF80-SE-ClassA

PostPostao/la davorin » Pon ruj 07, 2015 12:31 am

fixxxer napisao:Koliko vidim izlazni trafoi su ostali isti iz 6j52 projekta...
2k6:8 ? Na koliko je UL?

Omjer zavoja je 1604:90 što čini odnos transformacije od ~17,822:1, a to predstavlja odnos Ohmskih impedancija od 2541:8. Izvod za UL je na 641-om zavoju (od strane +VN-a) što je ~40% ukupnog broja zavoja primara. Trafo ima ukupno 9 sekcija (4xP i 5xS) i namotan je redoslijedom S-P-S-P-S-P-S-P-S gdje su primarni namotaji spojeni u seriju, a sekundarni paralelno. Deljina žice primara je 0,20mm, a sekundara 0,35mm na japanskoj jezgri mrežnog trafa (čini mi se od nekog satelitskog prijemnika?) približne veličine kao EI-76x38 bruto presjeka ~9,7cm2 i neto presjeka ~8,7cm2. Iako je trafo bio mrežni, limovi u sastavu imaju nikla, visok sjaj i nisu podložni koroziji.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju