SE g-807 n3

ON topic

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri ožu 23, 2016 9:35 am

rekao bi da vam se sviđa,drago mi je :D
i jos draze ce mi bit ako si u buduce netko bude napravio nesto slicno,ideja je jednostavna i fora ispadne
a natjecanja cemo prepustiti drugima... al ako bas moram onda bi mogao na trcanje na 10 m ili nesto slicno :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet ožu 24, 2016 1:20 am

bas jucer pricali o tome a danas napokom stigli :music-rockout:
sutra cu ih bucnut u epoxy , osim mreznog koji cak nije pretjerano velik da stane u kuticu koju sam za njega napravio,dobro skoro... :? ipak morati cu nastukat kuticu s donje strane za nekih 10-15 mm al opet malo lakse nego pravit novu
s epoxy sam radio par proba prijasnjih dana da vidim dobar omjer katalizatora da mi temperatura susenja ne bude pretjerano velika ( sjecam se Schultz-ovih iskustva ) ugl dovoljno ga je pola ( ako ne i manje ) od preporucene... al o tome cemo sutra
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la joe dalton » Čet ožu 24, 2016 5:18 am

Prije nego sve zaliješ isprobaj da li i kako rade trafoi.
Kad zaliješ nema nazad.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la ilimzn » Čet ožu 24, 2016 4:03 pm

Svatko iskusan sa epoxijem ce ti reci da se ne zalijeva odjednom nego u vise navrata, ili - ako se bas mora - kontrolira se temperatura. Ja sam cak znao ostavit u frizideru zalijano. NAucili me modelari jednom davno :P A i rijetko se zaliva bas samo s cistim epoxyjem bez punila. Vrijeme je da otkrijes tzv. mikrobalone :)
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet ožu 24, 2016 6:36 pm

Hvala decki na dobrim savjetima
Na izlaznim trafoima sam izmjerio i zapisao sve otpore i uspoređivao jedan s drugim,sve je manje vise jednako i tako sam siguran da mi se nije koja zica odvojila tokom transporta ili pripreme za zaljevanje.

Znam da sa smolama i ljepilima treba bit oprezan i radi njihovih svojstva i radi temperature koje znaju proizvest tokom susenja,pogotovo ako su u debljim slojevima.Transformatore jos nisam zalio (mozda navecer) ali cu opisat prijasnja iskustav i probe pa mozda nekome pomogne… i mozete me ispravit ako di grijesim
Radio sam probe i sa epoxy smolom koju sam dobio i sa poliuretanskom smolom koju sam vec imao doma. Probo sam izlit u deblje slojeve i poliuretan jer sam vidio da se i njime znaju zaljevat transformatori. On je jeftinija (i ne malo..) opcija od epoxy-a samo sam primijetio da se kod njegovog koristenja unutarnje stijenke kucica trafoa premazu epoxy-em.To mislim da se radi da bolje poliuretan primi stjenke.
Sa poliuretanskom smolom imam dosta iskustva,ali opet sam htio vidjeti koliko katalzatora treba dodat da temperatura pri susenju ne poraste pretjerano. Kod nje a vjerujem i kod epoxy-a temperatura okoline dosta utjece na vrijeme susenja i na temperaturu koja se tad proizvodi.
To sto spominje ilimzn o stavljanju trafoa u frizider je dobar nacin usporavanja susenja.U zimskim danima mislim da nije tolko potrebna ali ljeti je sigurno.
Dobio sam nekoliko savjeta za rad s ovim epoxy-om od gospodina koji mi ga je dao. Prvo na 2 litre smole se dobije 0,25 litre utvrđivaca. Ako se u ovom omjeru izmijesa temperatura pri susenju je između 70 i 80 stupnjeva sto nama nimalo ne odgovara… a vrijeme susenja sat vremena . Moze se nanosit na debele slojeve bez pucanja ( i do 10 cm ) a prije upotrebe potrebno je smolu zagrijat na 30 stupnjeva jer u suprotnom je pretjerano gusta za mjesanje i ljevanje. Kasnije kad je malo zagrijana dobije se gustoca poput meda.
Ja sam prilikom proba stavljao puno manju kolicinu utvrđivaca, prvo upola gdije se posuda zagrijala do granice da se je moze jos uvijek komotno drzati u ruci di je bila poptpuno stvrdnuta za nekih 2-3 sata. A drugi put zalio sam jedan toroid koji mi je malo zujao sa 20% ako ne i manje utvrđivaca. Ovoga puta nakon 24 sata masa je bila jos uvijek napola mekana a potpuno se stvrdnula nakon 3 dana. Ali ovoga puta temperatura susenja nije bila niti za primjetit…

Ovo su moja iskustva s ovim smolama koje su bile meni dostupne i ne mogu reci da je kod svih tako,jer postoji puno vrsta i jedne i druge smole ali ako se ima mogucnost napravit koj pokus bilo bi svakako pozeljno.

Zice koje ce virit iz ovih „kocka“ sam pripremio na sljedeci nacin.Kod izlaznih transformatora zice koje idu na zvucnik presvukao sam s par termobuzira i stavio jednu blizu druge. Tu ne vladaju neki visoki naponi pa nemam strah od nekih proboja.. One 3 zice koje su s druge strane (+,izvod 50% i anoda) su vec bile presvucene kvalitetnijim buzirom,ja sam navukao jos jednog gore i stavio jedne blizu druge (ne pretjerano).Isto tako sam napravio sa prigusnicom.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la pamook » Čet ožu 24, 2016 8:02 pm

Filler je izvrsna pripomoc za smanjenje utroska epoxija, povecanje gustoce istog da se ne razlijeva okolo pri ljepljenju, a mislim da je i strukturalno "povezanija" ukupna masa kada se stvrdne.... ne kosta puno, a puno vrijedi.... znam samo da kada sam dobio ovu vrecicu na slici nije mi bilo nista "sumnjivo" dok ju nisam uzeo u ruku - nesto sto naizgled ima kilu-dvije, u stvarnosti je lagano kao pero....

jedino moras zrtvovati transparentnost mase, ali to u "nasem" slucaju srecom ne igra nikakvu ulogu :P
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la Schultz » Čet ožu 24, 2016 8:29 pm

Ja stvarno nisam imao (i nemam ni sada) nikakvog iskustva sa bilo kakvim smolama i ponukan tim saznanjem kupio sam paket All in one misleći da ne mogu previše fulati ali eto, nikad ne reci nikad.

Znači, malo manje ubrzivača (utvrđivača) ali ne premalo jer ako sam dobro shvatio kemiju (a u kemiji sam uvijek bio najlošiji) i staviš premalo riskira se da se ta smjesa više nikada ne stvrdne do kraja...

Uglavnom, malo (ali samo malo) sam pametniji...
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la drazenK » Čet ožu 24, 2016 11:34 pm

kakoo si izradio onaj križ koji treba nositi podnožje ispravljačice? cnc, plazma, štanca.. daj malo detalja, jel to također željezo? (čini mi se tako), debljina..
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet ožu 25, 2016 12:10 am

Ja sam njih bucnuo pa tko ziv tko mrtav :mrgreen:
Koristio sam oko 30% utvrđivaca nego se inace daje i tako da ni u jednom trenutku kutije nisu bile vruce na dodir,tople da ali umjereno. Proslo je oko dva sata i epoxy je tvrd na dodir.
Falilo mi je mrvicu smjese da i izlazne napunim do ruba ali i ovako transformatori su prekriveni…
Kutija za mrezni je porasla za 15mm i tako mi trafo ima malo vise lufta s gornje strane
pamook napisao:Filler je izvrsna pripomoc za smanjenje utroska epoxija, povecanje gustoce istog da se ne razlijeva okolo pri ljepljenju, a mislim da je i strukturalno "povezanija" ukupna masa kada se stvrdne.... ne kosta puno, a puno vrijedi.... znam samo da kada sam dobio ovu vrecicu na slici nije mi bilo nista "sumnjivo" dok ju nisam uzeo u ruku - nesto sto naizgled ima kilu-dvije, u stvarnosti je lagano kao pero....

nisam se htio jos dodatno zezati s epoxy-em ( mislio sam da ga imam dosta ) ali ipak jednu slicnu probu sam napravio ;) Na onoj prijasnjoj slici tamo di su 3 uzorka,onaj desni bijeli to ti je smjesa 50/50 poliuretan smole i talka ( sto mislim da je isto ovo o cemu ti pricas ) Ja tu smjesu inace koristim umijesto pravog stuka dok radim sa stakloplastikom ( jeftijiji i bolji ) a napravio sam probu jer sam vremenom primijetio da debeli slojevi toga kod se stvrdnu ne pucaju.Nekoliko puta mi je ostalo vise smjese i drugi dan bi u kantici nasao ciglu...
Ali kod dodavanja talka se desi da on znacajno povisi temperaturu tokom susenja ( rekao bi i za 30-40 % ) Istovremeno i s istim postotkom katalizatora sam izlio uzorak s talkom i ciste poliuretan smole ( ona u sredini ) i na ovu s talkom gotovo se ispekao,tako da to treba jos proucit...

Schultz napisao:Ja stvarno nisam imao (i nemam ni sada) nikakvog iskustva sa bilo kakvim smolama i ponukan tim saznanjem kupio sam paket All in one misleći da ne mogu previše fulati ali eto, nikad ne reci nikad.Znači, malo manje ubrzivača (utvrđivača) ali ne premalo jer ako sam dobro shvatio kemiju (a u kemiji sam uvijek bio najlošiji) i staviš premalo riskira se da se ta smjesa više nikada ne stvrdne do kraja...

ja sam nesto naucio iz tvojih iskustva a ti nesto iz mojih... tako ovdije idu stvari zar ne... :handgestures-thumbupright:

drazenK napisao:kakoo si izradio onaj križ koji treba nositi podnožje ispravljačice? cnc, plazma, štanca.. daj malo detalja, jel to također željezo? (čini mi se tako), debljina..

kriz a i sve ostalo se radi na BBL-u (brusilica,busilica,lima) izrađen je od ostataka gornje ploce,inox 4mm.Nacrta ga se na komadu lima,tockalom prođu se rubovi i onda na BBL :D
Onaj gornji prsten ti ima dva vijka pricvscena na isti nacin kao oni koji drze podnozija lampi.I kad radis kanal okolo lampe nemoj ga radit previse velikog tako da ti zrak lijepse struji od uzeg ka sirem djelu lampe.Meni je vanjski promjer rupe na sasiji 60mm i ovaj kanal je od 6 mm
Ako ti pomogne napraviti cu skicu kriza i ostalog ?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: SE g-807 n3

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub tra 02, 2016 11:08 pm

prvo opet dva mala modna dodatka za vintage look,drzaci za zicu anode od bakelita i izgravirani nazivi lampa jer se samnom nikad nezna mozda bi ugurao ispravljacicu na mjesto driverice... :D
oko sasije sam tako reci gotov... treba jos napravit nogice i zastitnu mrezicu.Jos cekam par konektora za zvucnike i to bi bilo to
i prvi pogled ispod suknje,sad vidim kako nije lagano lijepo spojit pojacalo... a pravo spajanje nismo ni poceli :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju