Cijevna RIAA

ON topic

Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Uto vel 27, 2018 9:35 pm

I na to me ovaj forum natjerao :D

Ploče imam, gramofon sam imao - Sanyo TP 30, nije neki ali nije baš ni zadnje smeće...
U biti pred nekoliko godina sam ga spasio od smeća - netko ga je s puno pažnje odložio kraj kontejnera (baje) za smeće...

IMG_1077.jpg

Prvi upgrejd prije jedno dvje godine je bio kupovina Grado green zvučnice...

IMG_1076.jpg

Pa sam onda napravio na univerzalnoj tiskanoj Elliotov phono stage i slušao par mjeseci...
Ali crv sumnje nonstop ruje, pa potaknut Edisonovom izradom 834 phono stagea, krenuo sam u izradu... Projekt prožvakan nekoliko puta, nema se šta mislit, nacrtam pločice i dam Khadgaru na izradu... Nekoliko mjeseci :mrgreen: poslije krenem slagati... Na fotki pločica ima i viška, radio sam i "horizontalnu" i "vertikalnu" verziju... Na početku sam htio jaku tanku kutiju ali na kraju je ispalo malo drugačije...

IMG_1069.jpg

Prvo sam slagao napajanje...
Visoki napon : EZ 80 ispravljačica, predviđena prigušnica (koju trenutno nemam - naravno), dosta kapaciteta, stabilizatorke SG1P... Ustinu sam zaboravio koliko sam struje "pustio" kroz njih, izmjeriti ću pa naknadno napisati...
Grijanje : DC, 3 "kanala", 7806 regulatori+dioda, puno kapaciteta, samo zato jer sam ih imao... Hrpa Nichicona od 1000uF/25V u vrećici, koje ne bih vjerojatno iskoristio nikad... Pa eto ih tu...

IMG_1071.jpg

IMG_1072.jpg

IMG_1073.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Uto vel 27, 2018 9:47 pm

Kako rekoh, RIAA sekcija je trebala biti izrađena kao 845 phono, opisan i ovdje na forumu i u puno verzija na bespućima mreže...
Kod mene od prvog do zadnjeg dana nije radila kako treba, čemu nisam uspio pronaći uzrok... Promijenio sam hrpu cijevi, elemenata, načina spajanja i čega sve ne, ali pojačanje mi je uvijek bilo premalo i nedostatno za pogon pojačala - RIAA -> 13DR7 preamp -> DAH2... Pa sam radio i različite verzije RIAAe od originalne RCA, preko neke pronađene na netu, ove...

IMG_1138.jpg

... koja mi je svirala vrlo zanimljivo, ali sam se na kraju zaustavio na Turnerovoj verziji RIAAe :

IMG_1078.gif

To je tako stajalo na iverici i radilo proteklih godinu dana...
Sve posloženo na pločici, sa žicama u zraku, nisam imao problema sa šumovima niti prevelikim brumom...

IMG_1133.jpg

IMG_1134.jpg

IMG_1135.jpg

Za sada je pločica vjerna shemi, primjetno je da je pločica za "stari" projekt iskorištena da se posloži novi...
Planiram zamijeniti izlazni dio, umjesto ECC83 ubaciti nešto "potentnije" :mrgreen:
Umjesto 12AX7 su 6N2P...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Uto vel 27, 2018 10:05 pm

Na početku sam mislio raditi tanku "slim" kutiju ali kad sam Deanu dao raditi ostale kutije, zbog univerzalnosti izgleda i jednostavnije izrade ipak sam odlučio napraviti sve jednake visine, tako da sad ovi ležeći položaji cijevi nemaju baš nekog smisla, ali eto...

Audio kutak me je pitao kako su točno izrađene kutije... Kutije se sastoje od gornje, donje i stražnje ploče povezane L pofilima 10x10 mm, te prednje stranice debljine 6 mm na koju je L profil zaljepljen epoxi metal ljepilom + učvršćen vijcima... Bočnice su 20 mm mahagonij sa ufrezanim zubom, te su donja i gornja ploča učvršćene vijcima u mahagonij... Stražnja stranica je također vijcima učvršćena za mahagonij... Na taj način mi je uvelike olakšano slaganje kutije, a čvrstoća/integritet po mojem mišljenju i više nego dovoljan... Prednja ploča se može bočno L profilima uhvatiti za mahagonij, ali za to nisam vidio svrhe, pa nisam ni napravio tako (ovo je 4 kutija koju radim na taj način)...

IMG_1083.jpg

Audio kutak je pitao i kako napravim i učvrstim mrežni prekidač, pa da ne pišem porukama, evo par fotki...
Prvo pronaći mrežni prekidač i odgovarajući gumb iz reciklaže...

IMG_1124.jpg

U prednjoj ploči oprezno probušiti rupe za M3 navojnu šipku (probušeno na dubinu 4,5 mm od ukupno 6), te komadiće navojne šipke metal epoxi ljepilom zaljepiti za prednju ploču... Ovaj mrežni prekidač (imao ga otprije) sam morao malo doraditi (ubaciti komadić M3 navojne šipke) da bi mogao uočvrstiti gumb...

IMG_1153.jpg

Gumb obojati (filler + mat crno) i učvrstiti na prekidač... Gumb će trebati još jednu ruku mat spreja, nazire se malo bijeli filler....

IMG_1160.jpg

Mahagonij je potrebno malo "doraditi" (serijska greška od prve kutije, ali zbog unificiranosti nisam mijenjao nacrt prednje ploče) jer prekidač dolazi vrlo blizu bočnice...

IMG_1156.jpg

I ugrađeno...

IMG_1163.jpg

IMG_1161.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Uto vel 27, 2018 10:07 pm

U idućim danima nastavak jer me prilično zakočila prehlada i nedostatak dijelova za završetak kutije... 90% je dovršena ali treba još porješavati sitnice....
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la audio kutak » Uto vel 27, 2018 11:20 pm

Nisam skužio kako si onda učvrstio prednju ploču ?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Uto vel 27, 2018 11:43 pm

Sve ti pise i imas na fotkama. L profil i vijci...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la audio kutak » Sri vel 28, 2018 12:52 am

znaci, prednja ploca se preko profila drzi za donju i gornju plocu ?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Sri vel 28, 2018 9:33 am

Da... Kako sam napisao, može se učvrstiti i bočno ali nema potrebe...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la josh » Sri vel 28, 2018 10:59 am

Zar nebi bilo jednostavnije i vizualno prihvatljivije, da si mrežni prekidač montirao blizu (zadnje strane kutije) utičnice za struju, i s plastičnom cijevčicom (kao produžetak) dotjerao do prednje strane. U tom slučaju na prednjoj strani bi bila samo jedna rupa. Nemam sad neku sliku pri ruci, ali takvo riješenje možeš naći i u komercijalnim hi-fi uređajima.
josh
 
Postovi: 54
Pridružen: Sri pro 07, 2016 9:12 pm
Lokacija: Vinkovci - Poreč

Re: Cijevna RIAA

PostPostao/la sonny » Sri vel 28, 2018 5:47 pm

Apsolutno. Ali zasto da bude jednostavno :)
Sve se moze, kao i staviti IEC utikac s integriranim prekidacem. Mene ovo zadovoljava i veseli. A to je smisao diy-a, zar ne ?
A na prednjoj strani i je jedna rupa :? Ova druga koja se vidi je od ledice...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Sljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju