MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

ON topic

MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la Dorian » Sub ožu 07, 2020 2:09 pm

Evo kad sam vec danas otvorio jednu temu, evo jos jednog projekta u izradi, radi se o klonu gramofonskog pretpojacala ranga Pass-a negdje prema recenzijama izmedu XP-17 i XP-25- blize 25-ci, slazemo ga u kompi kolega Kutak i ja shema nije nigdje javno objavljena osim malog komadica prve radne razvojne verzije u jednoj drugoj temi tu na ovom forumu.
Prica se sastoji iz 6 osnovnih dijelova, MC stupanj, MM stupanj, RIAA, izlazni stupanj, napajanje i upravljacki microkontrolerski dio sa IR.
Sve je potpuno identicno originalnom uredaju osim sto je u originalu toroid, a ovdje ide R-core trafo,sto nista bitno ne mjenja osim sto si malo mehanicki pojednostavljujem pricu i izbacujem limariju protiv EMI smetnji oko toroida i sto su u originalu u RIAA mrezi relcap kondici, a ovdje ce biti neke druge firme, no ista klasa kvalitete.

Projekt je vrlo zahtjevan i kompliciran, sve bitno je na jednom 4 slojnom PCB-u dimenzija 38cmx15cm i drugi manji na kojem su samo pokazivaci stanja i IR prijemnik za daljinac.
Po planu bi trebao projekt biti izlozen na ovogodisnjem triode fest-u, nadamo se da cemo uspjeti vremenski uz sve druge privatne i kojekakve druge obaveze.

Kada je rijesena sva nazovimo to papirologija, shema, gerberi prva konkretna faza je bila nabavka materijala, evo kako to izgleda, pun stol vrecica, tocno 104 stavke i to jos nije sve, jos fali R-core trafo, daljinac i neke sitnicarije.
Kutija bi trebala biti prokrom baza obucena u neko plemenito drvo, to radi treci kolega koji nije na forumu.
Zadnja izmjena: Dorian; Sub ožu 07, 2020 7:35 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la tubeman » Sub ožu 07, 2020 3:27 pm

Projekt hvale vrijedan.

ALI...

ŠTO JE TU GOTOVO :?: :?: :?:
Gdje su kakva mjerenja ili slušne impresije da bi ga se proglasilo gotovim i ULTIMATIVNIM???
Ili barem slike i nedajBože opis gradnje uređaja.
Ili barem neki opis ili pojašnjenje ideje o čemu se uopće radi????
I tko će potvrditi radi li se uopće o ispravnom ( ;) ) uređaju.
Osim usporedne cijene nekakvog gotovog uređaja (kojeg ne vjerujem da je tko u okolici vidio) i pokušaja vizualizacije kako bi to trebalo izgledati ne vidi se ništa.
Uups. moja greška. Vidi se hrpa nekakvih vrećica puna nečeg tajanstvenog :) :)
Sve drugo što vidim je pokušaj da se zadivi sveopće pučanstvo.
Izuzetno poštujem znanje ( a siguran sam da Si duboko u "filmu") i želju da se nešto napravi (bio to kineski kit, neki klon nečega ili u najboljem slučaju samostalni PROJEKT, ali ovaj (možda malo nespretni) ulet mi nije nešto.
Vjerujem da će se to promijeniti i sa zanimanjem očekujem nastavak.
Prije svega me zanima što bi, osim silnih komparatora i strujnih zrcala (ne sjećam se dobro šeme koja je negde zakopana) tu trebalo biti ultimativno jer je RIAA mreža vrlo obična.
Eto, za početak nas sve prosvijetli i pojasni bar ponešto ....
Za razliku od nekih "drugih foruma" ima tu ljudi koji će barem pokušati razumjeti.

Na kraju podsjećam na to da je (OPET) promašena forumska ladica :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la yoke » Sub ožu 07, 2020 3:44 pm

Pa bit ce gotovo
Jednog dana
Laganini
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la Dorian » Sub ožu 07, 2020 4:22 pm

tubeman napisao:Projekt hvale vrijedan.

ALI...

ŠTO JE TU GOTOVO :?: :?: :?:
Gdje su kakva mjerenja ili slušne impresije da bi ga se proglasilo gotovim i ULTIMATIVNIM???
Ili barem slike i nedajBože opis gradnje uređaja.
Ili barem neki opis ili pojašnjenje ideje o čemu se uopće radi????
I tko će potvrditi radi li se uopće o ispravnom ( ;) ) uređaju.
Osim usporedne cijene nekakvog gotovog uređaja (kojeg ne vjerujem da je tko u okolici vidio) i pokušaja vizualizacije kako bi to trebalo izgledati ne vidi se ništa.
Uups. moja greška. Vidi se hrpa nekakvih vrećica puna nečeg tajanstvenog :) :)
Sve drugo što vidim je pokušaj da se zadivi sveopće pučanstvo.
Izuzetno poštujem znanje ( a siguran sam da Si duboko u "filmu") i želju da se nešto napravi (bio to kineski kit, neki klon nečega ili u najboljem slučaju samostalni PROJEKT, ali ovaj (možda malo nespretni) ulet mi nije nešto.
Vjerujem da će se to promijeniti i sa zanimanjem očekujem nastavak.
Prije svega me zanima što bi, osim silnih komparatora i strujnih zrcala (ne sjećam se dobro šeme koja je negde zakopana) tu trebalo biti ultimativno jer je RIAA mreža vrlo obična.
Eto, za početak nas sve prosvijetli i pojasni bar ponešto ....
Za razliku od nekih "drugih foruma" ima tu ljudi koji će barem pokušati razumjeti.

Na kraju podsjećam na to da je (OPET) promašena forumska ladica :)

Nisam znao kuda to zgurati u koju grupu, projekt je u izradi i kroz objave bi trebao malo po malo doci do gotovog projekta, ovo je pocetak necega sto ce trajati bar mjesec dana do konacnog projekta plan je bio do TF-a
Nisam ocekivao ovakovu reakciju uopce, a bilo kakvu reakciju po zavrsetku projekta

I krivo si shvatio, objavio sam mali dijelic sheme i to ne finalnu verziju, nego prvu razvojnu, u jednoj drugoj temi, tamo RIAA mreze uopce nema, ono je bio samo MC sekcija ciji izlaz ide na MM pa tek onda RIAA pa izlazna sekcija, tako da RIAA nisi mogao vidjeti nikako.
Nema beda, nisam znao da se to tako ne smije.
Projekt je inace usporen u odnosu na plan, zbog problema sa dostavom PCB-a iz kine, lokalno na zalost nejde, pa je ipak na kraju naruceno u Estoniji, nakon par dana rostanja googlom po EU,estonija je najpovoljnija.
Zadnja izmjena: Dorian; Sub ožu 07, 2020 6:06 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la yoke » Sub ožu 07, 2020 4:27 pm

Hebote ko da sam na audiofilu... :lol:

Doran ne brini...samo laganini :mrgreen:

Ostavi temu gdje je...sve je to ok
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la tubeman » Sub ožu 07, 2020 4:48 pm

Ne treba se odmah ljutiti.
Ali tako to bude kad se žuri.

Ne, nitko Te ne napada i nemoj se odmah vrijeđati.
Na ovom forumu nitko neće izazivati i biti nedobronamjeran ( :) ) pa nema potrebe za tim.
Razumijem da se u brzini "profulala" tema i to je u biti izazvalo reakciju, jer ako se nešto odmah u startu prezentira na krivi način, onda se jednostavno MORA očekivati reakcija ili, što je još gore, izostanak bilo kakve.
Razlog tomu je možda neshvaćanja kako funkcionira forum i da zato postoje "ladice" u koje svi mi prilično disciplinirano smještamo stvari jer reda mora biti iako je to tek "virtualna krčma".

Svejedno, tema je krivo počela.
Ne očekuje se od nikoga akademski pristup koji (ne bez veze) propisuje kako se nešto piše i s kojim ciljem da bi se postigao učinak, ali barem neke osnove vođenja teme bi se trebale poštovati.
Naravno, to vrijedi ako se želi nešto korektno prikazati i zadržati pažnja pratitelja.
Nije ovo niti znanstvena zajednica pa se nitko neće pretjerano uzbuđivati, ali kad se kreće s nečim takvim (pa makar i s klonom) zaslužuje bolji pristup.
Početni pristup "vidi kak je to komplicirano i kad bude gotovo košta 30000 nečega" nije dobro prihvaćen nigdje, a pogotovo ne ovdje.
Ne želim nikoga isticati, ali dovoljno će biti pokušati slijediti postove koje rade Dadod ili Ilimzn.
Naravno, teško se s njima tu uspoređivati ali mogu poslužiti kao dobar temelj.
Više manje, svi se toga držimo ali teme imaju svoj početak i (uglavnom) kraj i čak kad se presele u "GOTOVI PROJEKTI" još ima dopuna.

Dakle, "no hard feelings" i budući je ovo već zagađeno (na žalost najviše mojim postovima) bilo bi dobro započeti to u pravoj "ladici", svejedno radi li se o "Analognim" izvorima zvuka" ili "Tranzistorska tehnika".
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la Dorian » Sub ožu 07, 2020 4:59 pm

nisam se uvrijedio nego je zamisljeno step by step, pa pojasnjenja kako projekt napreduje, trenutno se cekaju PCB-i
ne objavljujem puno ovdje jer jednostavno ne stizem ni refresh Yamahe nije bio planiran za objavu, pa eto kolega je rekao da bi bilo zgodno i objavio sam pocetak, ovo je usput ubaceno da se vidi kako se ipak nesto radi
na zalost nemrem kopirati Ilimzinov pristup, njegovo znanje je daleko vece od mojega, on konstruira, a ja sam reverzibilni mestar, a i inace je nemoguce drugu osobu kopirati, no ni kolega Ilimzn ne objavljuje svoje uratke iz produkcije ovdje pa ni nema nicega similarnoga ovome kojeg bi se primjera mogao drzati za formu objave
samo neka netko prebaci sve u pravu grupu, kad sam vec poceo na krivom mjestu, ja to preseliti ne mogu
Zadnja izmjena: Dorian; Sub ožu 07, 2020 6:03 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la Dorian » Sub ožu 07, 2020 6:00 pm

yoke napisao:Hebote ko da sam na audiofilu... :lol:

Doran ne brini...samo laganini :mrgreen:

Ostavi temu gdje je...sve je to ok

hehe,jep malo mi skocila kosa bas zbog iskustva sa audiofila, da sto god napises samo negativa i napadi, ok evo malo sam popravio objavu, izbrisao suvisno
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Ultimativni MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la yoke » Sub ožu 07, 2020 7:10 pm

Dorian napisao:hehe,jep malo mi skocila kosa bas zbog iskustva sa audiofila, da sto god napises samo negativa i napadi, ok evo malo sam popravio objavu, izbrisao suvisno


:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MC/MM phono pre by Dorian/Kutak (clone)

PostPostao/la Bepone » Sub ožu 07, 2020 9:59 pm

samo napred Dorian, delaj samo po svome kako si i zamislio ;)
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Sljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost