Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DAC-om

ON topic

Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DAC-om

PostPostao/la mbr » Čet vel 03, 2022 10:31 pm

Više info ovdje:
https://mladenbozic.com/project-artemis/

Nešt me zeza sa error 508 tu i tamo no trebalo bi raditi.

Radi si o kompletnom DIY stereo integriranom pojačalu sa custom DAC-om i mobilnom aplikacijom koja koristi Bluetooth Low Energy protokol za razgovor sa hardverom.
Pa ako nekog zanima slobodno neka baci oko.
Stavljam link na video i par slika ispod:
https://www.youtube.com/watch?v=U7uzF2Q5OAg

Pojačalo:
Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Android app:
Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Opis:
Nisam htio raditi projekt u nekoj bezveznoj kutiji, da mi sav trud bude uzaludan jer bi to onda stajalo negdje u nekoj šupi, nego sam pronašao jefin model pojačala u dučanu i prilagodio sve pločice i funkcionalnost toj kutiji. I od tuda je krenulo, dodaj ovo, dodaj ono, promjeni ovo, promjeni ono i na kraju sam uspio posložiti sve da radi kako spada. Recimo! Vjerujem da će znalci pronači neke zamjerke, barem što se audio dijela tiče.
Dakle ima par PCB-ova, od napajanja, DAC-a, kontrole glasnoče i kontrole tona, kontrole odabira ulaza i zaštite te samih pojačala.
Zaštita, pretpostavljam DC, me malo zeza i trebam se poigrati još time(recimo dotaknem metalnu polugu od potenciometra na tonskoj kontroli i nekad mi okine zaštitu), no generalno sve radi ok. Pojačalo nema čujnog šuma niti trunke brujanja, a i ako ima ja to ne čujem.
Sva preklapanja signala su sa relejima i poprilično sam se nagnjavio sve to sklopiti u jednu cijelinu.

Da sam znao koliko će sve trajati možda i ne bih, no na kraju imam jedno iskustvo koje je teško zamijeniti.

Slušam sve kritike (ili eventualno pohvale) i stojim na raspolaganju sa pitanjima, ako ih bude. :)
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la pinco » Čet vel 03, 2022 10:48 pm

Čestitke, vidi se odma na prvu da je tu uloženo dosta truda....
Zaokružen projekt....
Meni bi bila največa kritika oko kutije, a to je i ujedno največa boljka diy projekata.... Tako da mi je jasno.
Projekt je zaslužija da se oko njega kroji kutija :) .
Po kojoj si shemi radija analogni dilo?
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la mbr » Čet vel 03, 2022 11:36 pm

Hvala!

Pre-amp je CFA, shema iz Marantza PM6005/6006. Promjenio neke sitnice, no 99% Marantz. LTspice sim da vidim kako se uopče ponaša.
Bass boost je iz Onkyo A-9150, ima ga i drugim modelima. LTspice simulacija da vidim kako radi.
Tonska kontrola prema ESP-u i Borinim sajtovima, vlastite kalkulacije i elementi uz LTspice simulacije.
Pojačala su isto CFA prema Hifisonix-vom projektu KX-2 ali samo u AB klasi uz neke izmjene komponenata i naravno dodavanja nekih komponenti. Isto ništa bez LTspice sim-a.
DAC sam iz nule no gledao sam neke sheme da ne fulam digitalne spojeve PCM-a i WM-a. Uz detaljno čitanje datasheet-ova, naravno.
Puno testiranja i lemljenja a bome najviše simulacija. Audio mi je bio najteži dio jer tu nisam baš neki maher. Zato neke stvari uopče nisam
dirao, ako rade u originalu moraju i ovdje. Svi PCB-ovi su custom i napravljeni od nule. Svi elementi su zalemljeni ručno.

Kad smo kutije, radim na kutiji koja bi se radila u Kini, imam i ponude tvrtki no finaliziramo dizajn. Alu prednja ploča, metal sheet ostalo.
Ne znam koliko bi se to prodavalo, ideja bi bila prodavati kompletan ovakav kit. No nema baš tu nekog kruha ako se ne varam!?
Recimo netko bi uzeo samo kutiju a netko i pojačala, netko treći kutiju i pre-amp, itd...

Razmišljam da se vratim nazad u gaming dev! :?
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la drazenK » Čet vel 03, 2022 11:37 pm

ovakav projekt zaslužuje i custom kutiju. svaka čast :clap:
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1349
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la tom_hifi » Pet vel 04, 2022 6:02 am

Jako jako lijepo. Definitivno zaslužuje custom kutiju. Super zaokružena priča. Baš me zanima kako radi :)

Što se tiče prodaje, kad sve složiš, prijedlog, otiđi do par distributera, prezentiraj što imaš, ne vidim zašto netko nebi bio zainteresiran. :clap:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la Bepone » Pet vel 04, 2022 9:20 am

@mbr
probaj uzemljit kuciste/osovinu potenciometra i vidi ako imas jos problem
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la mbr » Pet vel 04, 2022 10:50 pm

Hvala na pohvalama! :)

@Bepone: provjerit cu ali mislim da osovine nisu povezane sa kucistem pa ih je malo problem uzemljiti ili spojiti na GND kao sto je to slucaj sa kucistem samih potenciometara.
Skuzio sam i da mi DC zastita okine kada odvrnem neku stvar sa jako puno basa i to dosta glasno. Mislim da cu stici sad to kroz par dana provjeriti.
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la mbr » Sub vel 05, 2022 12:46 pm

Sredio sam DC zastitu kad ima hrpa basa, kako je ovo pojacalo barem 2 puta jace od A-10 RC konstanta za okidanje na niskim frekvencijama je bila pre-mala. Sad sljaka k'o beba.

@Bepone: sto se tice osovine, bio sam u krivu. Osovina je povezana sa kucistem pota sto donekle objasnjava zasto okida zastitu, meni su kucista potova spojena na AGND. Kada dotaknes osovinu generiras naboj prema AGND i to se nekako prenese na sklop od DC zastite. Pisem nekako jer imam prije ulaza u pojacalo kond tako da je pojacalo signurno od DC napona na ulazu.
U nekoj od sljedecih revizija(ako ih bude) mozda napraviti da se kucista potova direktno spoje na centralnu tocku mase kod glavnih kondova.
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la davidbraco » Sub vel 05, 2022 4:32 pm

Do JAJa !!!!!Genijalno
Imam Sony pojačalo s motoriziranim volume potom ali ovo je iznad komercijale.
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Re: Project "Artemis" - kompletno integrirano pojačalo sa DA

PostPostao/la davidbraco » Sub vel 05, 2022 4:34 pm

Ljudi bi kupovali ovo i kao kit a i gotovo
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Sljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost