ANADIG POJAČALO

ON topic

ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Pet ruj 30, 2022 7:17 pm

Stavio sam topic ovamo jer odgovarajuća tema ne postoji :)

Počelo je ovako, s DIY krimpalicom prije nešto više od dvije godine:
Budući volim reciklirati stradala su dva floppy kabla.
Stradao bi samo jedan da jedan šteker nisam slučajno načisto razvalio :)

Slika

Na kraju se pokazalo da je kablić mrvicu prekratak pa je pod krimpalicu pao još jedan.
Da odmaknem zastor "tajnovitosti" odmah ću napisati da se radi o digitalnom pojačalu.
Nije baš kineski kit ali dobar dio izrade je ostavio veliku prazninu u veselju gradnje :)
Nakon gomile različitih $1-$50 kineskih kitova ( +free shipping) i svakakvih zaključaka, ipak nisam odustao i nabavio jedan PASCAL S-PRO2 modul.
Na relativno maloj ploči nakrcana su dva kanala pojačala + switchersko napajanje s kapacitetom napajanja još jednog modula.
Deklarirana snaga je 245 W / 8 Ohm, 490 W / 4 Ohm ili 725 W / 2,7 Ohm. Svi ostali parametri su isto čudovišni i kad se susretneš s tim, malko ( malko više) te obuzme sumnja.
Ali nisam previše filozofirao i čudio se.
Takvi (ti) moduli su prilično cijenjeni i koriste se jako puno u profi aplikacijama.

Trebalo je nabaviti i neki hladnjak. Teoretski ne treba velik ali nije beg cicija.
U stvari, (budući volim reciklirati ;) ) iskoristio sam hladnjak od jednog odbačenog Magnatovog auto- pojačala.
Trebalo ga je očistiti od boje koja je bila sva nešto oguljena (ne, nije bio eloksiran).
Matematika je pokazala da je bez eloksiranja "kapacitetom" otprilike dvaput veći od stvarnih potreba.

Slika

Nisam ga eloksirao ni lakirao. Ostao je takav kakav je. Na slici izgleda musavo ali u stvarnosti je onako "muški" grubo brušeno sjajan :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Sub lis 01, 2022 10:44 am

Hm...
Sve paše na milimetar kao da je netko znao kako to upariti.
Ovo što se vidi na pločici je ustvari sve što treba da pojačalo radi, pa i više od toga.
Pojačalo ima sve moguće zaštite tako da praktički nikakvi dodatni sklopovi nisu potrebni.
Isto tako, ima i niz indikatora i signala uz koje se mogu dogradit VU metri, ima signalizaciju svih stanja.
U biti, neakvi DIY potencijal je smanjen na minimum

Slika

Važno je da pojačalo bude dobro oklopljeno jer ipak, mada minimalno, ipak proizvodi RF.
Prvi korak je željezni "kavez" koji u potpunosti fizički oklapa pojačalo i hladnjak.
Napravio sam ga od željezne mreže:
Ima tek dva malecka otvora koji su potrebni za ožičavanje a koji se na kraju dodatno EM i RF "dihtaju s mrežastim "pločicama".

Slika

Drugi korak je solidan oklopljeni mrežni filter.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Sub lis 01, 2022 3:35 pm

E, sad.
Digitalno pojačalo, pa što?
Treba to ipak nekako unaprijediti jer u suprotnom će to biti još jedan KK (uh, ipak nije baš kineski!).
Zato se upogonio front end s cijevi, jer "cevni saund" je ipak "cevni saund" :)
Vjerujem da neki već prepoznaju kakav je ovo pak "kit" :)
Neću puno elaborirati, jer sve što od tog "kineza" dođe ne treba propitivati.
Sklop je vrlo sofisticiran i u interakciji s pločom pojačala radi sve što treba za elegantan i siguran rad.
Ne trebam niti spominjati da su baš SVI potrebni naponi derivirani iz ispravljača pojačala :)
Ipak sam kasnije dodao još jedan mali ispravljač za XLR ulazni dio mada sam i to mogao izvući.
Malo mi je sve izgledalo pusto :(

Slika

Ovih sivih kondenzatora (10uF) nisam imao dosta pa sam stavio Iskrine.
Problematični su bili samo fetovi u napajanju ali sve se riješi uz par poziva i dobrih ljudi.

Slika

Bilo je malo igranja jer ta pločica nije pin kompatibilna s ovim pojačalom pa ju je trebalo ponešto tvikati.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Sub lis 01, 2022 7:48 pm

Nakon što se sve to pospojilo na stolu, slijedilo je prvo paljenje.
Prištekao sam prvo lažni zvučnik i kad se ustanovilo da nema nepoželjnih mirisa, zvukova ili svjetlosnih efekata probao sam sa zvučnicima.
Uključim, pričekam da se sve stabilizira i... ništa. :o
Nikakvog zvuka, šuma ili čega već.
Ništa na najtiše, ništa na najglasnije.
Nakon dovođenja signala vidi se da pojačalo IPAK radi.
Budući ulazni (analogni) sklop ima prilično inteligentan sustav provjere cijevi, prvi put se jako dugo nije htio uključiti iako se radilo o "finoj" NOS nekorištenoj TFK cijevi.
Već je nastala lagana panika ali kad sam ju zamijenio, uključio se prema planu, nakon cca pola minute.
Sam modul u pravilu ne treba dodatno predpojačalo ali potrebno mu je dovesti relativno veliku pobudu. Sa CD-playerom nema problema,mada se ne postiže puna snaga, ali svi ostali uređaji ga ne mogu pobuditi kako treba.
Zato i postoji ovo predpojačalo koje osim potrebnog pojačanja pridonosi i s "cijevnom" komponentom što se itekako vidi (čuje) :)

Slika
Slika

Pojačalo sam planirao ugraditi u kutiju koje smo svojedobno nabavili iz ostavštine pok. Hakonena.
Eto, još jedan uređaj s njegovim "potpisom" :)
Kutija je kao takva za ovu potrebu dovoljno velika (i više od toga).
Desni dio sam iskoristio za "kavez" s pojačalom, a lijevi za buffer i XLR driver s dodatnim (nepotrebnim) ispravljačem.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Sub lis 01, 2022 10:29 pm

I ova dosadna priča je pri kraju :)

Slika

Prednja ploča je napravljena od 10mm pleksiglasa.
Cijelo pojačalo je napravljeno full asketski.
Ima jedan prekidač i jednu diodu koja mijenja boju ovisno o statusu.
Ploču sam radio sa CNC-om, mada bi se bez ikakvih problema mogla napraviti s uobičajenim alatima.

Faza testiranja...
Slika

i faza pogona...
To sad radi od prošle godine i "Upareno" je s malim Haflerom.
Ne zvuči loše mada mislim da bi si više odgovaralo s kakvim cjevnim pretpojačalo.
Jedno takvo je u nekoj od faza realizacije, mada mislim da ću ga prvo pokušati upariti s Gainwireom koji je u biti gotov ali treba ga ugraditi u neku kutiju (koju isto imam ( :) ),

Slika

Haflera sam sredio generalno i kombinacija s novim ispravljačem koji je izmješten iz kutije radi čudovišno po pitanju odnosa signal šum, dinamike, kontrole basa i sl.
Uređaji se prilično dobro slažu, mada ne i idealno jer Hafler je ipak ispod klase pojačala i mislim da je vrijeme za neke promjene.

Dobra stvar u ovo problematično vrijeme je što je pojačalo izuzetno efikasno i potrošnja struje je zanemariva.
To je kod mene oduvijek bilo značajno jer se NIKAD ne gasi (osim kad nestane struje :) ).
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned lis 02, 2022 9:17 pm

O kakvom je cijevnom ulaznom "sklopu" riječ? Zanimljivo mi je to da se netko potrudio da složi tako nešto što prepoznaje da li je cijev unutar zadanih parametara i ako nije neće da radi. Mislim znam "jednog našeg" :mrgreen: koji je to napravio ali ne viđaju se često takva riješenja.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5734
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la grunf » Ned lis 02, 2022 9:29 pm

moran reći dvi tri riči inače bi puka :D
zasmetala me je konstatacija da je Hafler ipak ispod klase pojačala s čime se nikako ne mogu složiti posebno ako se radi o modulima PASCAL S-PRO2 koji su rađeni isključivo za potrebe PA i disco klubova tj zadovoljavaju te standarde a vrlo su daleko od nekog hi-fi standarda zbog svojih mana
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2469
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Pon lis 03, 2022 8:49 pm

Hm.
Pucanje u biti uglavnom nije loše.
Kad koštica pukne najčešće iz nje izraste kakav cvijet, drvo ili novi život.
Isto je s jajetom pa se ispili pile. Neki put i zmija.... ;)
U suprotnom ono što ostane u ljušturi može istrunuti ili postati mućak :(

Uostalom, svi mi imamo svoja mišljenja koja mogu biti svakakva i možemo ih prihvatiti ili ne.
Nema nas dvoje istih.
Pri tomu se uvijek dobro prisjetiti besmrtne teze Harryja Callahana :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la Bepone » Uto lis 04, 2022 6:34 am

vo ja prepoznajem, ne treba puno muke, :P netko sa ovih prostora je koristio ECC88 horizontalno polozenu sa 500w snage..u jos manjem kucistu.. ovi beli kondici su Evox Rifa MMK ne Iskra ako dobro prepoznajem..
ca bi to znacio da ovaj "kit" vise ni u proizvodnji?
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Uto lis 04, 2022 8:02 pm

Oni koji znaju ti i prepoznaju :)
Tako je, to su EVOX kondenzatori. To se i vidi na slikama.
Ja sam ih "pomiješao" s Iskrama koje sam koristio u drugom sklopu u istom uređaju.
Inače, to nije kit. Tako sam ga prozvao zbog "pjesničkih sloboda" :)
Ali da radi, radi bez greške.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju