ANADIG POJAČALO

ON topic

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la ilimzn » Sri lis 05, 2022 3:41 pm

Nije Kinez (osim ako su me u međuvremenu pokinezili a da nisam osjetio).
Imam doduše dvije zamjerke koje su možda ispravljene, a to je:
1) LED mora biti zelena (radi pada napona koji je referenca za strujne izvore u anodama cijev)
2) Na slici cijev nije ECC88, prema kojoj je napravljen sklop koji kontrolira rad cijevi, pa bez izmjena neće htjeti isključiti muting, doduše u fazi slikanja je možda bila druga cijev samo da se stekne dojam.
'Kit' će, nadam se uskoro opet biti u proizvodnji.
JFET spomenut u tekstu nije u napajanju već je dio servo sklopa koji održava napon anode na željenoj vrijednosti, sklop je potreban radi relativno niskog napona napajanja koji je na raspolaganju za cijevi.

Što se tiče:
"posebno ako se radi o modulima PASCAL S-PRO2 koji su rađeni isključivo za potrebe PA i disco klubova tj zadovoljavaju te standarde a vrlo su daleko od nekog hi-fi standarda zbog svojih mana"
@Grunf, radio si sa Pascal modulima? Koje su njihove mane, čisto da se ne uhvatim u kakvu zamku?
Ja s njihovim modulima radim praktično od kad postoji firma Pascal, i gore prikazani modul sam imao u demo verziji prije nego je uopće bio na raspolaganju na tržištu, kao beta tester. Kroz mnoge email i rijetke osobne razgovore s ljudima iz te firme, nitko mi nije spomenuo da je taj modul isključivo rađen za PA i disco klubove. Štoviše OEM verzje tih modula se nalaze u pojačalima nekih vrlo razvikanih high end firmi koja se prodaju za 4 i 5 cifrene brojke EUR...
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Sri lis 05, 2022 5:00 pm

Uh, već sam se uplašio.
Brzo sam pogledao pod haubu :)
Dioda je zelena, mala.....
Cijev je E88CC a isprobane i E188CC u raznim varijantama i različitih proizvođača s otprilike istim rezultatom.

Slika je nastala u fazi sklapanja pa je cijev neka ECC82.
Tak da nema brige.
Uostalom, sve radi bez greške i gašenja već neko dulje vrijeme na sveudiljno zadovoljstvo.
Sve je sklapano onako, intuitivno, prateći sliku pa sam zato zbog jednostavnosti sklapanja to i nazvao "KIT" :)
Ovo ostalo ne treba komentirati. Pogotovo ovi "Disco" i "PA" komentari su primjereniji propalom AF forumu.
Od osamdesetih su se i u Disco i PA sustavima u pravilu koristili vrlo kvalitetni sklopovi.
Zašto onda danas vlada pomama za PA modulima i gomilama "nenabavium" VFETova i koji su se tu masovno koristili?

U svakom slučaju moram Željku ponovo zahvaliti na tomu što mi je ustupio pločicu i pomogao savjetom
Bez toga bi Pascal najvjerojatnije još spavao u nekoj kutiji kao mogući projekt s potencijalom :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la grunf » Sri lis 05, 2022 9:27 pm

ilimzn napisao:Što se tiče:
"posebno ako se radi o modulima PASCAL S-PRO2 koji su rađeni isključivo za potrebe PA i disco klubova tj zadovoljavaju te standarde a vrlo su daleko od nekog hi-fi standarda zbog svojih mana"
@Grunf, radio si sa Pascal modulima? Koje su njihove mane, čisto da se ne uhvatim u kakvu zamku?
Ja s njihovim modulima radim praktično od kad postoji firma Pascal, i gore prikazani modul sam imao u demo verziji prije nego je uopće bio na raspolaganju na tržištu, kao beta tester. Kroz mnoge email i rijetke osobne razgovore s ljudima iz te firme, nitko mi nije spomenuo da je taj modul isključivo rađen za PA i disco klubove. Štoviše OEM verzje tih modula se nalaze u pojačalima nekih vrlo razvikanih high end firmi koja se prodaju za 4 i 5 cifrene brojke EUR...


iskreno za ove module sam prvi put sad čuo jer me inače ne zanima ništa šta u sebi ima nekakvi frekventni regulator ,AC-DC,DC-DC i sl. jer mi je dosta muke sa tim na poslu a i znam koliko zagađuju eter i mrežu uz puno bolje riješen ulazni tj mrežni dio nego kod ovog modula
kroz 15 minuta surfanja sam saznao da su ugrađivani u Jeff Rowland ali i u JBL PRX 712 gdje stalo izgaraju i to baš taj mrežni dio koji je po meni škrt za tih 1000W snage u mostu , isto tako sam saznao da 'šporkavaju' mrežu na većim snagama (na velikom diyaudiu imaju i mjerenja tog mrežnog djela) kad se obično i dešavaju ta pregaranja što bi mene kao eventualnog kupca ili korisnika ovog modula odvratilo od njihovog korištenja

a to šta iih Jeff Rowland ugrađuje u svoja pojačala sa 4-5 nula danas više ništa ne znači , ja se na poslu srećem sa puno skupljom opremom pa ljudi koji put dobiju ćorak , nažalost je to tako danas , profit sve diktira
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2472
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Pet lis 07, 2022 7:25 pm

Nemam namjeru ulaziti u besplodne diskusije.
Tek primjedba dvije.
@Grunf.
Sad si prvi put čuo za njih ali već sve znaš o njima :) :)
Veliš, za petnaest minuta si SVE saznao.
Da se manje baviš čitanjem glupim postov po forumima gdje razni gurui uvaljuju svoje filozofije možda bi pomislio "Gle, baš me zanima kako to radi, nisam nikad čuo pa da se uvjerim".
Ovako, moju konstataciju da je Hafler ispod nivoa (JAKO PUNO, ako baš hoćeš znati) odmah režeš referirajući se na svoje beskrajno iskustvo sa switcherima.
Ja sam čuo PUNO Haflera, McIntosha, Wadia, Sony-ja Sansuija, Marantza i štatijaznam čega jer su (ako ništa drugo) na stotine prolazili moj stol i svakog sam poslušao bar malo.
NISAM zlatousti audiofil jer me to ne zanima, dapače, gadi mi se ali volim poslušati nešto dobro i vjerujem da znam bar donekle procijeniti gradaciju kvalitete.
Daleko je to od onih koji se time bave. Njih povremeno i pozovem kad nisam siguran a želim čuti i takvo mišljenje.
Osobno sam dugo vremena bio skeptičan prema switcherima i sad vidim da je to uglavnom zato jer sam se bavio jeftinim, da ne kažem dječjim kineskim pojačalima (+free shipping :) ) koja doista rade smetnje. Mogu se one jako smanjiti pa i gotovo eliminirati ali to zahtijeva neki dodatni napor i živce koje malo tko ima.
Jako su me smetale smetnje prema tuneru i to me sprječavalo da se upustim u digitalne vode.
Ipak, ovo pojačalo takve smetnje NE RADI. Nema ničega. Moguće zbog koncepta (?) a najvjerojatnije jer sam poduzeo gotovo sve što se preporuča u takvim slučajevima.
U manualu sve piše a ne škodi napraviti i malo više :)

Hafler je unatoč uloženom velikom trudu i mnogim tweakovima (+ svim dosad poznatim) ipak jeftino (tek samo dobro) predpojačalo. Daleko od onog što očekujem.
Nisam baš siguran jesi li uopće koje čuo :)
Zvuk mu je OK ali na kraju ima neki kolerični prizvuk koji kod većih glasnoća pomalo smeta (oni "zahtjevniji" će reći da je malo "preotvoren" :) )
Gramofonsko predpojačalo, unatoč tomu što se o njemu priča ne valja ništa (barem meni).
Ono raadi ali tak, tak, vrlo prosječno s previše šuma za moj ukus unatoč niskošumnim komponentama. Ono što sam o njemu već napisao da je dobro to i stoji.
Imao sam i imam puno boljih.
Moje staro cijevno (eksperimentalno) predpojačalo radi bolje a škartirao sam ga davno.
Zato sam i napisao da će uskoro sljedeći korak.

To što PASCAL zna pregorjeti (često - bar tako si samouvjereno napisao) ne znači ništa. Ima budaletina koliko hoćeš koje će u pojačalo nagurati koješta, nadrajvati će ga do besvjesti, spaliti i onda pljuvati i davati negativne komentare. ek toliko da se čuje da imaju nekakvo mišljenje.
U krajnjoj liniji, uvijek se može dogoditi kakav defekt ali to ne znači da nešto konceptualno ne valja.

To što piše 245W na 8 ohma ne znači da treba izvlačiti 400 divljačke glazbe i to ne znam koliko dugo pa se onda čuditi kao pura dreku.
To će se dogoditi s bilo kojim pojačalom.
S tim da ovdje zaštita funkcionira jako dobro i ništa se neće dogoditi zvučnicima dok će se pojačalo isključiti ako se pregrije. Provjereno.

Za Željkov ION si vjerojatno čuo. Ne znam jesu li se korisnici (a ima i dosta) baš žalili na pregaranje, smetnje ili čak zvuk a radi se o nešto slabijem i starijem modulu.

Puno teksta za par redova "pljuvanja". Ne očekujem da ćeš promijeniti mišljenje ali nema veze.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la grunf » Pet lis 07, 2022 11:47 pm

@tubeman , neću dugo i ža mi je šta si moje rići shvatia kao 'pljuvanje' ,priznan da koji put iman dug jezik ali koji čovik sa mora ga nema :D

čuo sam i ja svašta pa tako i tog nesritnog Haflera kojeg sam nažalost morao staviti u jedan restoran za ozvučenje skupa sa DH-200 jer je gazda tako tia , zvuk je s obzirom na akustiku prostora uz neki prosječan player i zvučnike bia odličan za moje pojmove tad ,a u to doba su se počela pojavljivati i digitalna pojačala i kako sam bio u tom poslu dosta sam ih čuo i nijedno mi nije leglo , taj Hafler je bio milina prema njima,istina u 15 godina ona su napredovala ali me i dalje ne mame mada sam ih čuo a i neki moji poznanici redovito na mjesečnoj bazi troše velike sume na sustave tako da od njih dobivama izvješća o svim novitadama

tih famoznih 15minuta za kojih sam ja stvoria svoje mišljenje je danas i puno , u 21 st. internet je glavni glasnik i može čuda i do informacija se dođe brzo mada ih treba znati isflitrirati , ja se nisam hvatao za sve komentare o pascal modulima ,o samim modulima google ne izbacuje puno rezultata ,uglavniom kupi i prodaj i zato u oči odmah upadaju te loše stvari , najviše sam čitao o JBL-u koja je 'ozbiljnja' firma i valjda znaju šta rade tako da sam isključio pogreške diyera , istina tamo su u razglasnom sustavu pa rade u drugačijim uvjetima nego kod kuće ali to svakako ne može biti opravdanje jer više puta sam stavio hi-fi pojačalo za razglas i izdržalo je sve torture kao i nesritni Hafler kojeg sam stavio u restoran
pregaranja nisu uzrokovana guranjem pojačala do limita nego se greška desi na mrežnoj strani uzrokovana pikovima u mreži dok niti jedna zaštita ne reagira i spali točno određene komponente kao što je slučaj sa nesretnim Alesisovim aktivnim monitorom kojeg sam više puta popravljao, točno sam znao koje komponente trebam naručiti a kod trećeg puta sam skužio da je razlog premali razmak štampe i da preskoči iskra između dva voda kad se desi nekakav pik u mreži

šta se tiče samih smetnji oko njih je danas stalna borba jer sve danas ima nekakav inverter i to počevši od lampi, profi inverteri s kojima se srećem na poslu i koji izdrže konstantan rad duže i od 15 godina imaju puno više elemenata posebno u zaštiti i filtraciji smetnji i bolje izvdene PCB za tu snagu ali zato i koštaju , kad bi pascal imao takvo napajanje bio bi duplo skuplji i sa puno većom PCB ali onda bi možda bio vječan i sigurno se ne bi prodavao zbog cijene a profit je ipak danas najbitniji

za Željkova pojačala sam čuo ali najprije bi se mašia za hibrida ili lampaša

da li ću promjeniti mišljnje ? teško , tvrdoglav sam i a rađe se držim A klase bar dok mi EU dozvoljava (posli ću staviti fotonaponske i par baterija i prst u uho) :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2472
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub lis 08, 2022 9:43 am

Hmm... jel se to meni čini da Grunf govori o pojačalu a Tubeman o predpojačalu. :mrgreen:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5735
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la pinco » Sub lis 08, 2022 10:28 am

Reka bi moja pok. baba, di stanu Prvljani nemogu Zlarinjani i obratno...
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la yoke » Sub lis 08, 2022 10:37 am

tubeman napisao:E, sad.
Digitalno pojačalo, pa što?
Treba to ipak nekako unaprijediti jer u suprotnom će to biti još jedan KK (uh, ipak nije baš kineski!).
Zato se upogonio front end s cijevi, jer "cevni saund" je ipak "cevni saund" :)
Vjerujem da neki već prepoznaju kakav je ovo pak "kit" :)
Neću puno elaborirati, jer sve što od tog "kineza" dođe ne treba propitivati.
Sklop je vrlo sofisticiran i u interakciji s pločom pojačala radi sve što treba za elegantan i siguran rad.
Ne trebam niti spominjati da su baš SVI potrebni naponi derivirani iz ispravljača pojačala :)
Ipak sam kasnije dodao još jedan mali ispravljač za XLR ulazni dio mada sam i to mogao izvući.
Malo mi je sve izgledalo pusto



Kad se vec pise, htio pitati koji je to kineski kit ?
Ustvari vise mi nije jasno dali je to kineski kit ili od ilimzna ?
Dali je uopce kit ili ne, dali se uopce moze kupiti i ako moze gdje....
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la tubeman » Sub lis 08, 2022 11:30 am

Posljedica površnog čitanja je da se u tri navrata gdje piše "nije baš kineski" i još u navodnicima i k tomu nakrcan s :) ili ;) vidi samo riječ "kineski" :) :)
Nema tu kinesog kita. Pogotovo ne onog jeftinog (+ free shipping) mada mnogi od njih nisu neozbiljni.
Pascal sigurno nije "kineski kit" a bome ni ovaj drugi što je i Željko pojasnio :)
Korišteno predpojačalo je ono koje je Željko razvio za ION.
Vrlo ljubazno mi je ustupio jednu praznu pločicu koju sam onda ja malo prilagodio za ovaj modul jer nije kompatibilna budući ION ima drukčiji Pascal modul.
Morao sam još samo napraviti malu pločicu za priključivanje podnožja cijevi ali to je sitnica.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ANADIG POJAČALO

PostPostao/la yoke » Sub lis 08, 2022 6:54 pm

to bilo tako tesko odmah napisati...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju