NOVO U ZBIRCI

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet pro 22, 2023 4:37 pm

Prošle srijede sam bio u Zagrebu nekim poslom pa sam usput sa prijateljem svratio kao i obično do jakuševca. Njemu je hobi kupovanje svega i svačega a ja kao priljepak reda radi. Ponekada malo prerujem i po pločama da vidim što ima. I tako ja listam po pločama koje cigani prodaju po par € komad i naletim na dva zanimljiva primjerka u gornjem redu, donji red je ionako "kuruza" koje ima posvuda. Dva komada ploča na 78 okretaja u veoma pristojnom stanju koliko se vidi na prvi pogled. Na manjoj je nasnimljeno nešto od Mantovanija(zato mi je i zapela za oko) a druga nemam pojma ali uzeo sam ih jer je šteta da se netko sa njima našutava.
Naravno da sam se sada uvalio u problem jer nemam niti gramofon na 78 okretaja, a niti iglu za to...

412836840_7363559290323247_5185689915803660145_n.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Edison » Pet pro 22, 2023 6:51 pm

Khadgar2007 napisao:Dva komada ploča na 78 okretaja u veoma pristojnom stanju koliko se vidi na prvi pogled. Na manjoj je nasnimljeno nešto od Mantovanija(zato mi je i zapela za oko) a druga nemam pojma ali uzeo sam ih jer je šteta da se netko sa njima našutava.
Naravno da sam se sada uvalio u problem jer nemam niti gramofon na 78 okretaja, a niti iglu za to...


DIY-eru koji je nedavno popravljao kalkulatore i osciloskope to ne bi trebao biti problem...

Prespojis gramofon da istovremeno vrti 33 i 45 okretaja u minuti. I sto dobijemo: 33 + 45 = 78. Eto! :mrgreen:
Zadnja izmjena: Edison; Pet pro 22, 2023 7:33 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la tubeman » Pet pro 22, 2023 7:15 pm

:laughing-rolling:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet pro 22, 2023 7:17 pm

Čuj ti, nemoj da ti dođem u posjet i tebe zavrtim ali na 50Hz...

Zapravo broj okretaja ne predstavlja neki veliki problem. Samo trebam prijatelju sa kojim sam dizajnirao gramofonsko napajanje za sinkrone motore reći da napiše još par linija koda tako da MCU uz 33,45 ima i treću opciju za 78 RPMa. I onda si moram složiti to napajanje jer mi do sada nije trebalo pa ga nemam niti jedan primjerak složen,a to bi moglo potrajati... :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Edison » Pet pro 22, 2023 7:50 pm

Khadgar2007 napisao:Čuj ti, nemoj da ti dođem u posjet i tebe zavrtim ali na 50Hz...


Samo ti svrati, nasilnice... :)

Nadji negdje kristalnu zvucnicu koja je isla na Tosca gramofone, Tosca 5 ili 10 npr. Na takvim zvucnicama su bile jeftine izmjenjive igle. Na jednoj strani je pisalo LP (33 i 45), a na drugoj 78. Ako i ne nadjes nove takve igle, ona strana od 78 je sigurno sacuvana... To ti je najjeftinije za isprobati te ploce.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet pro 22, 2023 8:43 pm

Ja mislim čak da imam kompletan headshell sa zvučnicom i takvom "preklopnom iglom" od Duala što mi je Dacho davno dao.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Edison » Pet pro 22, 2023 10:07 pm

Khadgar2007 napisao:Ja mislim čak da imam kompletan headshell sa zvučnicom i takvom "preklopnom iglom" od Duala što mi je Dacho davno dao.


To bi bilo to. Igle se nalaze s obje strane nosaca koji se okrene za 180 stupnjeva, tako biras. Potrosio sam kilo takvih igala, doduse strana sa 78 nije nikad bila koristena. Te igle su bile prilicno jeftine...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la tubeman » Uto sij 30, 2024 9:53 pm

Ne znam koliko je forumaša zainteresirano za klasiku ali pred onima malobrojnima se mogu pohvaliti s malom današnjom donacijom.
Hrpica otmjenih albuma, što izdanja Jugoton što originala s raznih strana svijeta.
Osnovna karakteristika im je da praktički nijedan nije vidio gramofona a kamo li iglu :)
Još imaju onaj fini ustajali miris koji nije nestao niti kad sam maknuo celofan :)
Morao sam jer ih je prvo trebalo uslikati a biti će i preslušavanja kad se stigne.
Mislim da samo dvije imam uduplo.
Dio imam ali u drukčijim izvedbama a neke su posve "nove".
Za razliku od "komercijale", klasika je bila otiskivana s kvalitetnim matricama tako da je kvaliteta takvih Jugotonovih izdanja jako dobra.
Često se događalo da su u svoje omote pakirali originalne ploče. To sam za sad primijetio na četiri od deset pregledanih albuma iz ove "tranše":
Većina ih je iz sedamdesetih i osamdesetih.

Slika
Slika

Zanimljiv je "domoljubni naboj" novih vlasnika Jugotona koji su se početkom devedesetih potrudili prelijepiti sve "Jugoton" natpise.
I to sistematski, gore, dolje, na hrptu , i po dvaput ako je trebalo :) :)

Slika

Srećom, samo izvana na celofanu, pa omoti nisu nagrđeni.
Preljepljivati su znali, izbunkerirati stare zalihe su znali ali prvo što su napravili je da su rasprodali opremu i ništa više kasnije nisu novo napravili :(
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto sij 30, 2024 10:04 pm

Bome lijepa kolekcija "box" setova. Imam i ja par komada u svojoj kolekciji ali niti približno koliko ih je ovdje.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVO U ZBIRCI

PostPostao/la Edison » Uto sij 30, 2024 11:58 pm

tubeman napisao:Ne znam koliko je forumaša zainteresirano za klasiku ali pred onima malobrojnima se mogu pohvaliti s malom današnjom donacijom.


Lijepa donacija... :)

Ja vecinom slusam klasiku, doduse ne toliko opere, koje u ovoj tvojojoj donaciji gotovo da prevladavaju. Cesto kupim polovne ploce klasike, operem ih i poslusam. Nadje se zaista bisera...

Pomalo mi postaje problem gdje to sve drzati, a da je pristupno i pregledno.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Ostalo

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost