ETAS GENERATOR MORZEOVIH ZNAKOVA

ETAS GENERATOR MORZEOVIH ZNAKOVA

PostPostao/la tubeman » Ned lip 02, 2013 9:59 am

Mali desert za one koji su se bavili ili se bave radioamaterizmom ili su bili u ikakvom kontaktu s telegrafijom :)

Kopajući po hangarima, danas sam naletio na jedan uređaj koji sam dobio prije desetak godina i posve zaboravio na njega.
"Zaplijenjen" u nekakvoj JNA kasarni i spašen od uništenja, kod mene uživa u mirovini :)

Vrlo sofisticiran uređaj koji služi za učenje i treniranje morzeove abecede.
Proizveden u splitskom ETAS-u 1985. godine, dan danas funkcionira savršeno.
Danas bi sve to bilo moguće napraviti puno lakše i jeftinije, ali to je bilo vrijeme kada su mikroprocesori još bili "neozbiljni" i slabiji od današnjih PICova :)
Ovim prikazom sam želio ukazati na to da su nekada, "u crnim vremenima", naši ljudi znali napraviti poprilično dobrih stvari.

No, par slika govori više od dosadnog teksta:

Onima koji se imalo "kuže" u tematiku sve će biti jasno :)

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ETAS GENERATOR MORZEOVIH ZNAKOVA

PostPostao/la Edison » Ned lip 02, 2013 11:00 am

U JNA sam bio telegrafist. Ovog uredjaja jos nije bilo, jer ja sam bio 1981. godine. Nas uredjajaj za generiranje Morzeovih znakova bio je mehanicki, analogni. Izvor je bila papirnata busena vrpca. Imali smo dosta tih vrpci. Montiralo se slicno kao kolutovi i traka na magnetofonu... Ja sam u to vrijeme mogao primati (i zapisati) 120 znakova u minuti...

Kasnije sam u C jeziku napisao programcic za generiranje Morzeovih znakova. Mogla se birati brzina, visina tona, imao je DOS menue i bio u boji. Tad su se kompjuterski monitori u boji tek probijali na trzistu. Bio je to mali programcic ispod 64kB pa sam ga mogao napraviti da bude s COM ekstenzijom. Poslje dosle stanice s mikrofonima, pa mobiteli, i pomeli sve oko telegrafije...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka


Vrati se na: VF i slični uređaji

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju