Tipkalo (Taster) za telegrafiju

Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la davorin » Pon kol 19, 2013 9:44 am

Sinoć sam dobio jedan stari (JNA?) uređaj za učenje i vježbanje telegrafije, potpuno ispravan, samo sam trebao baterije staviti u njega.
Ugrađen je zvučnik, potenciometri za glasnoću i visinu tona, izlazi za odašiljač, slušalice i spoj na pojačalo.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la deleted user » Pon kol 19, 2013 10:29 am

Zgodna spravica...

Nego, oprosti sto spammam temu, ali posto ima veze s JNA, da i ja ubacim jedno pitanje. Nemam pojma zasto ali oduvijek mi je bila zelja imati jedan JNA poljski telefon, onaj maslinasto-zeleni s kurblom, izgleda i velicine na temelju koje kao da je napravljen prvi Dancall mobilni telefon. Jel ima neko ideju kako i gdje doci u posjed jednog takvog JNA telefona???
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la s@ki » Pon kol 19, 2013 10:50 am

U nedjelju sam naletio na neki "mobitel" veličine osciloskopa, no mislim da je nešto novijeg datuma. Ima po hrelicu ekipe koja prodaje raznorazne artikle iz tog vremena pa bi se vjerujem dalo i na takvo što naletiti.. mogu pogledati u nedjelju..
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la stressman » Pon kol 19, 2013 11:30 am

vidjao sam takve telefone po hrelicu. istina, cijene znaju biti sarene, no da se to ispregovarati ...
as vintage as it gets

Slika
Avatar korisnika
stressman
 
Postovi: 433
Pridružen: Sub kol 10, 2013 5:00 pm
Lokacija: Donja Zelina / Zagreb

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la Edison » Pon kol 19, 2013 11:42 am

LesFaul napisao:Zgodna spravica...

Nego, oprosti sto spammam temu, ali posto ima veze s JNA, da i ja ubacim jedno pitanje. Nemam pojma zasto ali oduvijek mi je bila zelja imati jedan JNA poljski telefon, onaj maslinasto-zeleni s kurblom, izgleda i velicine na temelju koje kao da je napravljen prvi Dancall mobilni telefon. Jel ima neko ideju kako i gdje doci u posjed jednog takvog JNA telefona???


Da se ne mucis, oznaka mu je PT-1 (poljski telefon - jedan). JNA je bila mastovita u imenovanju uredjaja... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la davorin » Pon kol 19, 2013 12:54 pm

Edison napisao:
LesFaul napisao:Zgodna spravica...

Nego, oprosti sto spammam temu, ali posto ima veze s JNA, da i ja ubacim jedno pitanje. Nemam pojma zasto ali oduvijek mi je bila zelja imati jedan JNA poljski telefon, onaj maslinasto-zeleni s kurblom, izgleda i velicine na temelju koje kao da je napravljen prvi Dancall mobilni telefon. Jel ima neko ideju kako i gdje doci u posjed jednog takvog JNA telefona???


Da se ne mucis, oznaka mu je PT-1 (poljski telefon - jedan). JNA je bila mastovita u imenovanju uredjaja... ;)

Nije ta "maštovitost" njihov patent! :lol:
Prva elektronka konstruirana za pojačanje telefonskog višekanalnog signala je bila Aa(i nije neka maštovitost!?). Dobila je poštanski kodni naziv PT1(PT1=PostTube1)! :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la deleted user » Pon kol 19, 2013 2:12 pm

Edison napisao:
Da se ne mucis, oznaka mu je PT-1 (poljski telefon - jedan). JNA je bila mastovita u imenovanju uredjaja... ;)


Evo, ovi oglasi kazu da se radi o M-63:

http://www.njuskalo.hr/militarija/poljs ... as-7781107

http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/poljs ... as-8166777

Da nije ovaj PT-1?

http://www.njuskalo.hr/ostali-mobiteli/ ... as-7864466
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Tipkalo (Taster) za telegrafiju

PostPostao/la Edison » Pon kol 19, 2013 2:27 pm

M-63 bi znacilo Model iz 1963. godine.
A ne znam ni sam, meni ostalo u sijecanju da smo ga zvali PT-1.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka


Vrati se na: VF i slični uređaji

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost