vakum u autu

Re: vakum u autu

PostPostao/la tom_hifi » Sub pro 20, 2014 3:00 am

Još ponešto oko vakuuma, može i u autu :D

http://www.europak.hr/sto-radimo/vakuum-vrecice/
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: vakum u autu

PostPostao/la davorin » Sub pro 20, 2014 8:24 am

tom_hifi napisao:Još ponešto oko vakuuma, može i u autu :D

http://www.europak.hr/sto-radimo/vakuum-vrecice/

Prilog sa linkom svakako ne spada u ovu rubriku, pa molim da ga administrator premjesti tamo gdje pripada!
.........
Iako je otvorena tema za sada više u fazi teoretiziranja i ideja, to ne znači da ne postoje namjere sa gradnjom nakon filtriranja zamisli.
Ako je netko temu o upotrebi elektronki u auto ozvučavanju shvatio neozbiljno, uvjeravam ga da ja nisam i da ću gotovo sigurno kad-tad nešto i praktično ostvariti.
Svaki argumentirani komentar, pogotovo negativni, je poželjan, jer će se iz njega sigurno izvući korist, pa makar se zbog čvrstoće argumenata odustane od projekta!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: vakum u autu

PostPostao/la s@ki » Sub pro 20, 2014 9:41 am

Hmmm.
Iako ćemo biti predmet sprdnje (svakako ne zlonamjerne, bar se nadam :) ), osobno vidim smisla barem u teoretiziranju oko ovog.
Čak i da zanemarimo lokaciju ugradnje te potencijalne tvorevine, upravo zbog prirode korištenja istog dosta se da naučiti oko mehanike, montaže, vibracija, itd itd što je itekako primjenjivo u kućnom svijetu.

Osobno me i dalje strah izbora snage, no stoji i činjenica da je ovo i dalje samo ideja, a i ne treba odmah megalomanski jer bi se lako moglo desiti da netko odluči i izgraditi primjerak pa da ne bude prevelik udarac na buđet i na kraju ne uspije.

Osim zahtjeva za snagom, pojačalo bi svakako trebalo imati LFP na kanalu za sub, te HPF na onom za prednji sistem.
Čak u nekoj daljnoj iteraciji dva para za prednji kako bi isti mogao biti u aktivi što bi zahtjevalo LPF na subu, HPF na visokim te bandpass na tom "srednjem".
Nije ništa čudno da se pojedini parovi kanala na auto pojačalima spajaju u "bridge" u smislu povečanja snage no otom potom.Time od 4 kanalca dobijemo 3 kanalac a ovaj pristup bi dao daleko fleksibilniju uporabu.
Tu pak opet imamo problem u smislu da bi ta dva kanala morala imati i LFP i HPF pa se može raditi aktiva za prednji sistem i..tako je saki otišao predaleko :)
Mogućnost atenuacije pojedinog para izlaza je svakako obavezna, jer će sigurno biti namještanja suba naspram prednjih i sl.

10-16A je zarpavo smiješno za autoakustiku pa tu nema nikakvih problema.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: vakum u autu

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub pro 20, 2014 9:54 am

Naravno da nisam mislio da cijelo pojacalo stane na zadnju policu ili koristenje onog adaptera za struju njega sam spomenuo samo za primjer.Pojacalo nece bit malo sigurno pa gledam di bi se ga moglo smjestit a odabira nema puno.Nekako mi je upravo zato najlogicnije iza zadnjega sica a onu policu sam mislio da se izbusi samo da iz nje lampe vire a sve ostalo ispod tj. u gepeku.Vjerujem da bi i u gepeku naso mijesto i bass sad dali s jednim ili dva driver ovisi kolko bi se covjek dorekao prtljznog prostora.
Po meni bi bilo steta ako se netko potrudi napravit takvo sto da se lampe ne vide tako da bi mi to mjesto navise pasalo ali opet treba vidit u koje ce se auto to sve ugrađivati.Kasnije bi se sve to trebalo zastitit da nebi lampe dosle u slucani dodir s necime ili nekime :D i priserafit za sasiju od auta da ne skace.Barem nebi bilo bojazni da ti netko ukrade muziku iz auta dokt te nema ;)

Priznajem da napajanje jos nisam tocno razumio kako ce se napravit :mrgreen: to ce mi biti mozda najzanimljivije posto izvor struje je baterija od 12V i vjerujem da davorin ima vec neku ideju kako to izvest.

Sad za izvor zvuka predpostavljam da ce to bit klasican autoradio na kojem ce se pojacavat i smanjivat volumen jer ne vjerujem da je dobro da se pot od ampa nalazi na 2m udaljenosti od njega.I sad neznam dali bi se plairalo koristit i neki DAC...??? ako da moza oni jeftini mali uređaji koje se mogu vidit na ebay-u e sad neznam koliko je to ozbiljna napravica..
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: vakum u autu

PostPostao/la Master of disaster » Sub pro 20, 2014 9:59 am

Mene najviše brine grijanje. Ljeti duža vožnja (auto bez klima uređaja), u bunkeru je znalo biti pakleno. A pojačala "usijana" nisi ih rukom mogao dotaknuti a već na desetak cm udaljenosti ruke od njih se je osjetilo jako isijavanje.
Nikada nisam mjerio temperaturu ali vjerujem da su kučišta bila na 60-70 stupnjeva celzijevih a što je bilo unutar kučišta...
Lampe se griju još više, bojim se da bi se bez dobro rješenog ventiliranja bunkera ljeti moglo završiti sa melt-down-om. :mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: vakum u autu

PostPostao/la s@ki » Sub pro 20, 2014 10:19 am

Pao... omašio si ceo fudbal :)
Mislim, ok, svi imamo drugačiju viziju no vjeruj mi da varijanta u kojoj se to vidi kroz šajbu ima daleko više mana nego prednosti.
od mogućnosti oštećenja lampi, do gubitka praktički cijelog gepeka, u najmanju ruku vrlo otežan pristup njemu jer je kučište negdje više manje fiksno smješteno kod police pa do činjenice da bi bez te iste šajbe ostao nekoliko puta jer bi se nekom sigurno svidjelo ono ispod.

Potenciometar nikako neće biti 2m od auta, neznam odakle ta ideja.
Regulacija pojedinog kanala odnosno bolje reć para kanala se odradi trimerom a zatim se ukupna glasnoća regulira potenciometrom prepodjačala na samom HU (head unit - autoradio, cd ovo ono)

Napajanje se odrađuje switcherom.
Najčešće se u auto SMPSima nalazi TL494 il SG3525 a rade na cca 35-40kHz.
Tom frekvom okidaju najčešće MOSFETe, primjerice IRFZ44N a takav signal se dovede na trafo koji diže napon na potrebnu vrijednos te se nakon toga ispravlja, filtrira i dalje je stupanj samog pojačala identičan onom doma.

O ovom mogu detaljno ali tamo oko blagdana tek vjerojatno.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: vakum u autu

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub pro 20, 2014 10:31 am

s@ki napisao:Pao... omašio si ceo fudbal Mislim, ok, svi imamo drugačiju viziju no vjeruj mi da varijanta u kojoj se to vidi kroz šajbu ima daleko više mana nego prednosti.od mogućnosti oštećenja lampi, do gubitka praktički cijelog gepeka, u najmanju ruku vrlo otežan pristup njemu jer je kučište negdje više manje fiksno smješteno kod police pa do činjenice da bi bez te iste šajbe ostao nekoliko puta jer bi se nekom sigurno svidjelo ono ispod.

ma ovo moje je bio samo prijedlog,i istina mozda bi bilo vise mana nego koristi ponavise od pucanja lampi ili ostecenja istih u autu.Mozda sve ubacit ukutiju bilo bi zgodnjije ali di poslije s tom kutijom??? pogotovo u modernijim autima di slobodnog mjesta ima stvarno malo.
Isto problem koji master spominje treba dobro drzat u obzir,izvest dobro hlađenje koje moze dobro radit i u vrucih ljetnih dana bez da zuji poput kakvog mlaznog avijona bit ce problem...
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: vakum u autu

PostPostao/la s@ki » Sub pro 20, 2014 10:46 am

napisao sam prije, u dupli pod.

Budimo realni, takvo pojačalo neće raditi nitko tko nije spreman žrtvovati dio gepeka.
najsigurnije, urednije a i uštedi najviše prostora je ugraditi isto u dupli pod te aktivno hladiti ;)
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: vakum u autu

PostPostao/la tom_hifi » Sub pro 20, 2014 11:39 am

Prilog s vakuum vrećicama je imao malo dublji smisao od sprdancije :) Kako idemo sve stariji (obitelj), a nisu ni bogata vremena, bilo kakva ulaganja u takvom smislu su po meni besmislena. No, ako stavim to na stranu i računamo da raspolažemo jednim autom u kojem će biti ozvučenje i kojim ćemo se svakodnevno služiti, onda ovdje dođe smisao vakuum vrećica na vidjelo. Pojačalo s elektronkama, svo ožićenje i slično treba čim kompaktnije složiti/ograditi od ostatka bunkera da još uvijek imam neki raspoloživi i iskoristivi dio. Tu opet dolazi faza koja se zove, kompaktno, vrućine, elektronke ... baš i nije pogodno. A kako ženi/djeci objasniti da ne mogu nešto ponijeti na more/izlet jer imaš cijevno pojačalo i subwoofer u gepeku :D

Druga stvar je, ukoliko se ima dovoljno novaca, kupiti posebni auto i s njim eksperimentirati do milje volje. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: vakum u autu

PostPostao/la sonny » Sub pro 20, 2014 12:28 pm

Samo se djelomično slažem po pitanju potrebne snage pojačala....
Već duuuugi niz godina živim s 2 Adcoma GFA5250 koji po specifikacijama imaju tričavih 2x50W na 4 ohma...
U stvarnom životu vrlo vjerojatno i ponešto manje, ali nikad, ponavljam nikad nisam osjetio manjak snage...
A slušalo se i prilično glasno (i dandanas ponekad poslušam nešto vrlo glasno)...
Nikad ih nisam koristio za pogon sub-a, naravno, za to sam koristio snažnija pojačala...

No i danas mi Adcomi izmame osmjeh na lice, pogotovo ako slušam nešto u ozbiljnijoj kvaliteti (neovisno o žanru, pričam o kvaliteti snimke)...
I mogao bih s njima cijeli život... To su ozbiljne igračke koje su ozbiljno i koštale...
Nažalost nemarnošću prijašnjih vlasnika, oba su oštećena, odnosno razbijene/izgubljene su bočne plastične stranice, pa ne izgledaju nimalo reprezentativno...
No sakrivam ih u duplom podu, pa me srce manje boli :(

Imate temu u ovom podforumu, pa je sve jasnije...
Nimalo se ne slažem da se u autu ne može uživati u kvalitetnoj glazbi, samo treba imati na umu brojna ograničenja...
Imao sam/slagao sam svašta i za trud/modifikacije koji sam uložio u postojeći auto, zadovoljan sam ko' prasac :D

Ovako je to izgledalo prije nego ih je prijašnji vlasnik uzeo u ruke :(

Adcom 011.jpg


Adcom 012.jpg


Iznutrice :

Adcom 007.jpg


Sam koncept izgleda otprilike ovako (iako je shema od drugog modela, sam koncept je nepromijenjen u gotovo svim Adcom caraudio pojačalima - sorry na kvaliteti slike - nema bolje nažalost) :

adcomcapture.JPG


Da li sam prije razmišljao o cijevnom hibridu ? Jesam, ali sam odustao iz čisto (prije navedenih) praktičnih razloga...
Kad odrastem kupit' ću si auto za eksperimente :mrgreen: No dotad ću vjerojatno biti napola gluh, pa će mi biti apsolutno svejedno što i kako svira :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron