Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la elvis » Sri tra 03, 2013 4:40 pm

Kada bi morao birati sliku za avatar, a da pri tomu moram odabrati sliku lampe, onda bi to zasigurno bila 6AS7 (ili možda 807. .. moja prva ljubav :)) Prije 10+ godina imao (izradio) sam jedan SE amp baziran na predmetnoj lampi i nakon svih tih godina kada se spomenem iste srce veselo zaigra. Možda baš i ne idealna za primjenu u audio tehnici na prvi pogled, no uz malo domišljatosti ista može jako lijepo maziti naše razmažene uši. Obzirom da se radi o relativno snažnoj IH duploj triodi, dosta je korištena i u audio svijetu mada joj to nije primarna namjena, a naročito se sa istom razbacuju OTL zaljubljenici. Upravo činjenica da se u jednom balonu nalaze dvije odvojene i uvjetno rečeno potpuno jednake triode, sa ovom lampom moguće je radit razne kombinacije, pa ih nabrajam redom:

01. Single Ended stereo (jedna lama, stereo amp 2x2W)
02. Paralel Single ended (cca 5W)
03. Push Pull (cca 10+ W)
04. SRPP (cca 5W)
05. OTL (koliko poželiš W, ali bolno za novčanik, izvedbu i račun za struju, plus nije za ljeto)

Gotovo jednaka lampa je 6080 (najveća je zapravo vizualna razlika), a na tržištu je i hrpa ruskih inačica. Znači nabavljivo i jeftino. Dosta samograditelja ih ima po ladicama, onako skupljaju prašinu, nikada da dođu na red. Mišljenja sam da je lampa zaslužila zasebnu temu, a koliko mi vrijeme dozvoli, moguće je da ću ponovno ući u jedan od gore navedenih projekata, što ću naravno popratiti slikama i opisom u ovoj temi. Za sada moj favorit, tj. moja razmišljanja se vrte oko točke 03. Preduvjet je i mjerenje lampi, tj. mjerenje trioda unutar jedne lampe, jer su po mom iskustvu dosta su šarene. Znači tko nije napravio tester, pitanje je što se čeka ?? :).

Ok, neka ovo bude za početak, vjerujem da će nastavak prče biti koliko toliko zanimljiv. Pozz, Elvis
Avatar korisnika
elvis
 
Postovi: 135
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:35 pm
Lokacija: Zadar

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la davorin » Sri tra 03, 2013 6:05 pm

Evo za početnu diskusiju prijedlog:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la Dean » Sri tra 03, 2013 6:51 pm

E baš sam htio tak nešto nacrtati, ali kad več žuriš nek onda ostane tvoja shema. :lol: :lol:
Imam dvije 6080. Znači .......
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la harkonen » Sri tra 03, 2013 7:36 pm

Imam nešto iskustva sa ovom lampom, a i solidnu zalihu raznih verzija, pa to nešto i govori oko magije
koja je na njoj.Ova nelinearna lampa (što se riješava parafeedom, ccs-om, katodnim sljedilom kao ulogom) je zaista robusna i grijačima gladna. Ruske 6n13s imaju i pametno ubačene osigurače u konstrukciji, samo bih naglasio
- 6n5s - od toga bjež'te! Pogotovo kineskih varijanti. Petarde samo takve! Grijač-katoda često ne podnese ni oko 50V.
U predloženom PP ampu punih 10W biti neće, 6as7 je za to potrebno malo još zafrljiti, a i na manjoj impedanciji.
U ovoj konfiguraciji kao na shemi, korisnih (sonično korisnih, prihvatljivog izobličenja) 6-7W, to da.
Ali to nipošto nije za bacit, s obzirom na odabranu primarnu impedanciju, vrlo će lijepo sviriti,
no ja bih ipak probao sa zweimal u izlazu....
Zadnja izmjena: harkonen; Sri tra 03, 2013 7:42 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Opus Diy
Avatar korisnika
harkonen
 
Postovi: 423
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:41 pm

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la Dean » Sri tra 03, 2013 7:41 pm

Misliš na PPP ?
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la harkonen » Sri tra 03, 2013 7:59 pm

Ovisi što se misli pod PPP. Ako misliš na paralele u izlazu PP , onda da, no često se još ta oznaka koristi za-...
no pustimo Zuzija neka reče koju, ovo je njegovo područje i konstrukcije s tim nazivljem je pod zadnje proklamirao (ne osmislio nego često producirao) njegov ljubimac Gerhard zvani .....
Opus Diy
Avatar korisnika
harkonen
 
Postovi: 423
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:41 pm

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la davorin » Sri tra 03, 2013 8:30 pm

Misliš da jedna 6AS7 (6080) u PP ne može dati 10W?
Iskustvo, ili matematika?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la harkonen » Sri tra 03, 2013 8:52 pm

Ovo je na maximumu disipacije, pogotovo za ono što se danas pronalazi. Kad se pojavi što RCA 6as7, to kupim, kao
i 6n13s od Svetlane, ali i to kad se selekcionira ne guram preko 160V/60mA. U headphonima i niže, što kao CF, što kao White CF.
Uglavnom, ako se želi ovaj max kao na datasheetu, treba to dobro probrati, izabrati po mom iskustvu 6080 (pokazale su se kao izdržljivije, ali vizualno su "obične" pa se ljudi radije odreknu par W zbog izgleda) i imati
zalihu za retubing. Ne znam, jedan je PSE amp sa ovim lampama kod Zuzija, ne znam da li to svira, koliko svira, kako svira.... I to je oko 4-5W, mislim na 1K (paralela).
Opus Diy
Avatar korisnika
harkonen
 
Postovi: 423
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:41 pm

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la deleted user » Sri tra 03, 2013 9:06 pm

A ako se oce vise snage iz navedene konfiguracije sto ne ici na 6336A cevku? Takodjer dobavljiva i da se ubost povoljno ako je covjek strpljiv. Ja vec godinu dana cekam drugi RCA par.... :mrgreen:

http://educypedia.karadimov.info/library/ax-glass_audio_special05.pdf
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Njezino samozatajno visočanstvo 6AS7

PostPostao/la harkonen » Sri tra 03, 2013 9:09 pm

Onaj drugi par koji postoji?
Samo ti čekaj. Ja sam ga kupio i za sada ga ne dam!
Opus Diy
Avatar korisnika
harkonen
 
Postovi: 423
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:41 pm

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju