Transformatori - preliminarna razglabanja

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la tom_hifi » Sub sij 14, 2017 2:12 pm

Zmajz napisao:Dakle, za odnos 12:1 to bi bilo 4600 ohm primar za sekundar od 32 ohm (sluške standard), PP tarfo bez raspora (ide kondić ispred pa nema DC komponente). Malo ću se poigrati sa Nikovim jezgrama.


Točno to.

A trebali bi sagledati da se može više slušalica spojiti, 32 - 600 ohm. Tako da sve bude univerzalno.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la tom_hifi » Ned sij 15, 2017 8:10 pm

Popričao sam s čovjekom iz Bartola Valves.

Trafo bi trebao biti sljedećih specifikacija:

SE izlazni trafo
Ra ~5k
snaga na 20Hz ~500mW
sekundari: 12:1, 6:1, 3:1
max DC struja 30mA
frekventni raspon 10Hz do 30kHz +- 1.5dB

Dalje od toga ne znam ... jezgre, shema namatanja i to, pa bih molio pomoć. :D U krajnjem slučaju, ako to nema ovdje tko namotati, štedit ću za Sowthere.

:D
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Ivica33 » Ned sij 15, 2017 8:37 pm

Poštovani! Čemu traženje više detalja kad sve piše na niže
navedenoj poveznici?

http://www.sowter.co.uk/specs/8665.htm

Hvala.
Ivica33
 
Postovi: 41
Pridružen: Ned pro 27, 2015 12:15 am

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la tom_hifi » Ned sij 15, 2017 8:51 pm

Ivica33 napisao:Poštovani! Čemu traženje više detalja kad sve piše na niže
navedenoj poveznici?

http://www.sowter.co.uk/specs/8665.htm

Hvala.


Naravno, sve piše ovdje. Uglavnom, nekako je ljepše dati specifikacije trafo-a, nego nekome samo naljepiti link, pa sam se barem malo potrudio. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Edison » Pon sij 16, 2017 12:56 am

tom_hifi napisao:A trebali bi sagledati da se može više slušalica spojiti, 32 - 600 ohm. Tako da sve bude univerzalno.


Moze se spojiti i vise slusalica, pa i u rasponu koji si naveo, i onda to bude "univerzalno". No, da li je to i optimalno rjesenje? Mislim da nije.

Zahtjevi za pogon slusalica od 32 Ohma i 600 Ohma jako su razliciti. Evo par mojih razmisljanja, posto sam napravio nekoliko cjevnih i nekoliko tranzistorskih pretpojacala za slusalice, a posjedujem slusalice u rasponu od 32 do 600 Ohma. Slusalice od 32 Ohma traze malo pojacanje i veliku struju. Slusalice od 600 ohma traze vece naponsko pojacanje, ali nisu zahtjevne za strujom.

Pojacalo za slusalice lakse je i jeftinije napraviti u poluvodickoj tehnici. Takvo pojacalo je manje, lakse, ne grije se puno. Pametnim izborom sheme moze se napraviti i tzv. univerzalno poluvodicko pojacalo za sirok raspon impedancija slusalica.

Kod pretpojacala za slusalice s cijevima traba voditi racuna da su cijevi naponski elementi i ne mogu dati puno struje. Cjevno pojacalo za slusalice od 32 Ohma uopce nije isplativo raditi. Moze se napraviti, ali najcesce je potreban i izlazni transformator ili autotransformator. A to nas dovodi do klasicnog malog cjevnog pojacala. Ako idemo na OTL (bez izlaznog transformatora) onda traba koristiti jace cijevi i stavljati ih u paralelu, a to zahtjeva i veliko napajanje, i sve skupa je veliko, tesko i puno se grije. Slicno je za slusalice od 32 do 75 Ohma.

Cijevno pojacalo za slusalice od 75 do 600 Ohma je prihvatljivo. Tu mozemo ici na OTL i ne traze se jake cijevi. Potreban veci swing za npr. 600-ohmske slusalice lako je dobiti s cjevnim pojacalom.

Nije lose odlucit se na neke slusalice i onda za njih napraviti pojacalo. Univerzalno je uvijek problem. Ako radimo cjevno pojacalo s izlaznim transformatorom, da bi bilo univerzalno, trebaju nam namotaji na sekundaru za 32, 75, 150, 300 i 600 Ohma. Ne treba nam velik transformator, jer ipak je snaga mala, ali motanje ovakvog transformatora i proracun nisu jednostavni. Ako bi isli bez izlaznog transformatora, onda nam za slusalice od 32 Ohma treba izlazni kondenzator od bar 470uF (neki stavljaju i 1.000uF), a za 600-ohmske slusalice nam treba kondenzator od 20-30uF. Dok je prvi sigurno elektrolitski, ovaj drugi bi mogao biti folijski (ili dva u paraleli). Vidi se da je tzv. "univerzalno" pojacalo puno kompromisa... Bolje i jeftinije je napraviti dva pojacala: za niskoohmske i za visokoohmske slusalice. Sve skupa ce biti jeftinije, i svako ce pojacalo vrlo vjerojatno bolje raditi sa svojim slusalicama.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la tom_hifi » Pon sij 16, 2017 1:08 am

Kad bolje sagledam napisano, Edisone, sve što si rekao stoji. U principu, za niskoomske slušalice imam pojačalo, Gainwire MK2, a mislim napraviti još jedno s VN88AFD mosfetom. Imam skoro sve dijelove za njega.

Ovo s cijevima mi je vrlo zanimljivo bilo upravo zbog te univerzalnosti, a i zato jer je cijevno :) Sstrsatov OTL sam već prožvakao temu sa svih strana i čak mislim da nije ništa skuplje od ovog što bih ja radio (izlazni trafoi su ovdje dosta skupi).

Razmislit ću još malo, ali ovo me dosta zainteresiralo i morat ću si, na neki način, zadovoljiti interes. :whistle:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon sij 16, 2017 2:03 am

Tome, da probaš Draženovo sa 6n6p i autotrafoima. Na forumu postoji gruba šema koliko taj trafo treba imati namotaja i di je izvod, ali nema točne šeme motanja trafoa, možda bi se mogla naći šema a sam projekt nije nešto preskup.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la tom_hifi » Pon sij 16, 2017 9:39 am

Khadgar2007 napisao:Tome, da probaš Draženovo sa 6n6p i autotrafoima. Na forumu postoji gruba šema koliko taj trafo treba imati namotaja i di je izvod, ali nema točne šeme motanja trafoa, možda bi se mogla naći šema a sam projekt nije nešto preskup.


I to je opcija, ali tek nakon što istražim ovu. 6N6P mi nije toliko zanimljiva cijev. :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Zmajz » Pon sij 16, 2017 10:36 am

Ovdje govorimo o univerzalnosti na isti način na koji su univerzalna bilo koja cijevna izlazna pojačala sa izl. transformatorima. Kod pojačala imamo izlazni trafo sa sekundarnim namotajima 4-8-16 Ohma, a ovaj slučaj ima sekundare za tri različite impedance slušalica.
Uostalom, tu vam je link na preamp koji interesira Toma: http://www.bartola.co.uk/valves/2016/12 ... mp-part-i/
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la tom_hifi » Pon sij 16, 2017 1:07 pm

Zmajz napisao:Ovdje govorimo o univerzalnosti na isti način na koji su univerzalna bilo koja cijevna izlazna pojačala sa izl. transformatorima. Kod pojačala imamo izlazni trafo sa sekundarnim namotajima 4-8-16 Ohma, a ovaj slučaj ima sekundare za tri različite impedance slušalica.
Uostalom, tu vam je link na preamp koji interesira Toma: http://www.bartola.co.uk/valves/2016/12 ... mp-part-i/" target="_blank


Da, to je to ;)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron