Transformatori - preliminarna razglabanja

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Zmajz » Pon ruj 08, 2014 11:47 am

Zgodničko!
Moram obnoviti svoj poljski. Navodno sam negdje daleko porijeklom poljski (kaže moj stari).
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Zmajz » Pon ruj 15, 2014 9:41 pm

Muči me pitanje kod slaganja limova transformatora (zapravo više njih, sli zasad samo ovo) za SE OT. Kako se u praksi zapravo riješava pitanje zračnog raspora? OK, izračuna se zračni raspor npr 0,6mm, što ispadne 0,3mm po grani, ali što se dešava sa središnjim stupom E segmenta? Dali je i na njemu zračni raspor (često se preporuča za zračni raspor umetnuti papir potrebne debljine itd. ali time se izdigne cijeli I paket limova i od središnjeg stuba E segmenta. Ili se primjenjuju neke druge tehnike? Napominjem da nemam pojma o tome i nemam namjeru motati i slagati trafo, ali volim znati kako i zašto kad naručujem da mi se izradi.
Prilažem skicu da lakše pojasnim što me interesira (označeno sa ? na skici):

Trafo limovi.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la davorin » Pon ruj 15, 2014 9:55 pm

Magnetni tok se stvara u središnjem dijelu E-lima, a krug se zatvara kroz 2 bočna dijela i prislonjeni I-lim.
Ukupno izračunati zračni raspor se podijeli sa 2, nađe se papir te debljine i postavi pri montaži limova preko cijelog presjeka.
Kroz svaki od tankih dijelova E-lima ide polovina magnetnog toka, a kroz sredinu E-lima cijeli.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la deleted user » Pon ruj 15, 2014 10:06 pm

Ukratko, za ovaj tvoj primjer ?=0,3mm. :mrgreen:
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Zmajz » Pon ruj 15, 2014 10:56 pm

Još nešto, kad smo već kod gvožđa: uobičajeno je da se kod PP OT EI limovi slažu naizmjenice, što se može očekivati ako se slažu tako da se složi E paket i onda posebno I paket (kao kod SE trafa, ali bez zračnog raspora) pod predpostavkom da se to stvarno uredno izvede?
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la davorin » Uto ruj 16, 2014 7:01 am

Bez obzira na urednu izvedbu odvojenog slaganja E i I limova, gubitci i pad induktiviteta na transformatoru će biti veći od od slučaja sa naizmjenično slođenim limovima.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la davorin » Ned kol 07, 2016 1:03 pm

Kroz prepisku sa članom foruma (membrana) smo došli do potrebe za proračunom brzog, a dovoljno točnog u većini slučajeva, proračunavanja izlaznog trafa za protufazno pojačalo (u ovom slučaju za gitaru) sa 2xEL84 u izlaznom stupnju.
"štivo" koje povremeno zatreba pojedinim "forumašima", pa neka nađu što ih zanima jer mi se neda ponovo posati o tome.
Formule nisam (do sada) naučio pravilno pisati pomoću tipkovnice (valjda se i to može?), pa su neke od opreracija označene slovima ("kvadratni korijen" i "X"=pomnoženo, itd.)
Evo nekih citata:

membrana:

Pozdrav davorine, ja ni po ljetu nemam mira.

Vidim da ste motali izlazne trafoe za svoja pojačala, tamo u gitarskoj temi.
Zanima me kako se to proračunava.
Znam nešto iz osnova ide ovako: E=4,44×B×S×f×N -> efektivna vrijednost ind. napona

Kako bi bilo za moj slučaj sa 2xEL84, radna točka na 310V, screen na 300, g1 fiksno na -13V ?

Evo dokopao sam se jednog trafa dimenzija srednjeg stuba 2,8×2,2 cm i limovi debljine 0,5mm. Računao sam sa 6 cm^2.
Ako bi donja granična frekvencija bila 80Hz, a napona na primaru mi ispada 185V efektivno za punu snagu (swing od 310V do 50V), indukcija je 1T vršno -> ispada mi 868 zavoja tj 2×434 na primaru.

A sekundar 4 oma = 20 zavoja
sekundar 16 oma = 40 zavoja -> još 20 na onih prvih 20


Jel bi vam bio problem da napišete kako vi proračunavate izlazne, i jel ovo moje valja.


Moj odgovor:

Halo, halo...
Neto presjek jezgre za navedenu dimenziju jezgre M84x22 je nešto manji od ~6cm2(~5,5cm2), ali to nije dovoljno za 17W na 80Hz!
Efektivni presjek jezgre se može dovoljno točno izračunati sa približnom metodom:
S=1500 x Drugi korijen(P/(B x F))
S-neto presjek željeza
P-snaga u vatima (17W)
B-maksimalna magnetna indukcija u Gausima (10000G=1T)
F-donja granična frekvencija za punu snagu (80Hz)
Dakle:
S=1500 x Drugi korijen (17/(10000x80)
S=6,91cm2 (neto!)
Iz toga izračunamo da je bruto presjek jezgre (debljinu paketa limova treba uvećati za ~10%) ~7,8cm2, odnosno debljina paketa od 2,8cm, a time se dobije i najbolji oblik za namotavanje neokruglih presjeka jezgre (najmanja potrošnja žice i najmanji otpor jer je presjek jezgre kvadrat!).
Potrebni ukupni broj zavoja primarnog namotaja (Na-a!) se izračuna pomoću empirijske formule:
N=(Ua-a x 10exp8)/(4,44 x B x F x S)
N-broj zavoja (anoda-anoda, a na polovini treba uzeti izvod za napajanje!)
Ua-a=Vršni napon između anoda (koji se izračuna iz maksimalne snage P=17W i optimalne ukupne primerne impedancije Ra-a=8000 Ohma pomoću formule: Ua-a=Drugi korijen (P x Ra-a) odnosno Ua-a=Drugi korijen (17 x 8000)=~369Vpp)
B-maksimalna indukcija u Gausima ( 10000G )
F-tražena najniža frekvencija na punoj snazi ( 80Hz )
S-neto presjek jezgre ( ~6,91cm2 )
Uvršteno:
N=(369 x 10exp8)/(4,44 x 10000 x 80 x 6,91) a to iznosi N=1503zavoja (odnosno zbog djeljivosti N=1504 zavoja za ukupni primar. (ili 2 x 752 zavoja odnosno po preporuci: 376z-sekundar-752z-sekundar-376z).
Sekundarni brojeve zavoja se izračunaju za potrebne sekundarne impedancije (zvučnika).
Prporučujem slijedeći redoslijed namotavanja sekcija:
1/4 pr. - s -1/2 pr. - s -1/4 pr.
Sekundarni namotaji se spoje paralelno, primarni serijski (na odgovarajući način pa se dobiju približno jednaki Ohmski otpori polovina primarnih namotaja).
Za debljinu žice primara se uzme maksimalna opteretivost ~2-2,5 A/mm2, a sekundara ~3-3,5 A/mm2 (zbog paralelnog spoja sekundarnih namotaja treba debljinu žice za svaki namotaj izračunati po opteretivosti sa polovinom ukupne struje sekundara!).
Lijepi pozdrav, Davorin
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

edit trafo

PostPostao/la tom_hifi » Pet sij 13, 2017 12:46 pm

Može li mali info, koliko je teško namotati ovakav trafo, za npr Branka iz Odeona? Sowtheri su dosta skupi, a imam neki parafeed cijevni projekt u glavi. :mrgreen:

http://www.sowter.co.uk/specs/8665.php

Dali bi tu dobro došle one jezgre koje Nik ima?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la Zmajz » Pet sij 13, 2017 2:38 pm

Kao bilo koji SE izlazni trafo. Ali za lakši izračun i motanje ona srednja NIKova jezgra bi bolje legla.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Transformatori - preliminarna razglabanja

PostPostao/la drazenK » Pet sij 13, 2017 3:02 pm

evo par kratkih od prije neki dan. čeka za novu temu pa zato nije još pokazano.
ovo je najdosadniji dio posla..
trafo (7 of 7).jpg

jezgre su cm55 (barem mislim)
bifilarno namotano 2980 zavoja 0,13 mm.
trafo (1 of 7).jpg

trafo (4 of 7).jpg

trafo (5 of 7).jpg

trafo (6 of 7).jpg

sve smješteno na 3mm podnožje i spojeno na turete.
proračun by zmajz i bepone.
znači, može se!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1349
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju