Open question

Re: Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon pro 01, 2014 8:11 pm

Evo mene opet na starim stopama u pokusaju da dovedem do kraja ovaj projekt di cu trebat vasu pomoc savjetima,zapravo pomazete mi vec dosta a ni da neznate.. :) sa svim vasim projektima i temama koje pronalazim na forumima.Kako svi znamo nazalost konstruktora ovog pojacala vise nema,do sada sam njega gnjavio pitanjima i savjetima kad bi di zapeo a njegovi odgovori nikad ne bi nedostajali i pomoc oko svega takoder :bow-yellow: i to je jedan razlog vise zbog kojeg bi volio dovrsit ovaj projekt.Imat cu dosta pitanja posto sam jos jako :mrgreen: u ovome ali krenimo polako od najbitnih.

Najbitnija stvar (citaj promjena) koju bi napravio je prelazak sa dvije izlazne elektronke na jednu.Harkonen je imao dosta opcija i planova za ovaj amp. a najglavnija mu je bila između odabira rada TRIODE ,UL i odabir između jedne ili dvije izlazne lampe.
Razlozi zasto bi isao na jednu izlaznu lampu su slijedeci : prvo posto imam osjetljive zvucnike sa preko 95dB/w/m nepotrebna mi je snaga koje bi davale dvije lampe pa cak u SE varijanti,narucio sam si izlazne trafoe koje se misle koristit u AIR807 pojacalu koje neznam dal bi mogle podnijet teret dvije izlazne lampe,tesko ili nikako bi mi bilo naci uparene lampe za varijantu di idu dvije po kanalu,ovako cu imat manje komponenti za postavit u dosta skucen prostor,olaksat cu si dosta izradu tj. zivot :) ... amp ce manje grijat...itd....
Svejedno bi si ostavio izbor između UL-a i triodnog rada,a kao izlaznu lampadinu volio bi koristit mozda KT88cu :think: koju sam imao prilike poslusat (jos u sibeniku Edisonovi M.M.M.) i jedna takva lampa davala bi mi preko 6-7 w sto mislim da mi je i vise nego dovoljno.
Svejedno zapravo dapace sam otvoren na druge prijedloge lampa koje bi mozda i bolje mogle radit u ovom pojacalu.

E sad bi volio vase misljenje dal bi valjala ovako sema ampa kojoj sam doslovce odrezo jednu "ruku" i dali bi vrijednosti elemenata mogle ostat iste obzirom da bi koristio izlazne trafoe za AIR 807 i KT88cu?? Ova kombinacija bi mi pasala jer ima nekoliko slicnih projekta za usporedbu ( ne govorim za moje napajanje koje je malo drugacije nego inace) Tu mi je dao davorin da primjetim kako ovaj amp je malo izmjenjena vrzija DAH-1 pa sam si odmah proucio malo o tome i tu imamo cak i tomov DAH-1 deluxe koj je isto slican.

Napajanje:

Kod njega bi ostao na istoj koncepciji koju sam zamolio harkonena da mi razvije ali sa predpostavljam nekim manjim strajema radi promjene koje namjeravam napravit. Sad sto se tice grijanja lampi i njihovog trafoa tu mislim da bi se trebalo mjenjat samo izlaz za grijanje izlaznih lampi.Tu sada imam 2x 6.3V 4A posto je konstruktor mislio grijat po dvije lampe,sad dali je meni dovoljno da napravim dva izlaza po 6.3V 2A ???
Za ispravljacice 5u4g i driverice 6SL7 vjerujem da nebi trebale bit promjene struja grijanja???

Sad dolazimo na dio za visoki napom,tu bi mi trafo trebo davat 370V 0.2A po svakom kanalu,sad me zanima dali po snazi treba sto malo spustat?? posto nam je otpala jedna izlazna lapa.I zanima me posto ce mi trebat dvije prigusnice od 10H dali bi mi odgovarale one koje se namjeravaju koristit u AIR807 -ci,pa da se ubacim i za njih.Znam da su od 10H 0.25A i motane na EI84 koje je takoder harkonen mislio koristit za ove moje.

Kasnije cu vas jos gnjavit nazalost..i znam da nije sve jednostavno kako se meni cini ali za danas dosta :mrgreen: unaprijed zahvaljujem i pozz
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la Edison » Pon pro 01, 2014 10:53 pm

Pao Pepeo napisao:E sad bi volio vase misljenje dal bi valjala ovako sema ampa kojoj sam doslovce odrezo jednu "ruku" i dali bi vrijednosti elemenata mogle ostat iste obzirom da bi koristio izlazne trafoe za AIR 807 i KT88cu??


Za AIR-807 trafo ima impedanciju od 3k5, a za KT88 cini mi se da bi bilo bolje da je nesto niza, oko 2k5. Davorin ce znati bolje...


Pao Pepeo napisao:Napajanje:
Kod njega bi ostao na istoj koncepciji koju sam zamolio harkonena da mi razvije ali sa predpostavljam nekim manjim strajema radi promjene koje namjeravam napravit. Sad sto se tice grijanja lampi i njihovog trafoa tu mislim da bi se trebalo mjenjat samo izlaz za grijanje izlaznih lampi.Tu sada imam 2x 6.3V 4A posto je konstruktor mislio grijat po dvije lampe,sad dali je meni dovoljno da napravim dva izlaza po 6.3V 2A ???
Za ispravljacice 5u4g i driverice 6SL7 vjerujem da nebi trebale bit promjene struja grijanja???


Ostavi kako je. Nije velika razlika, a nikad ne znas... moze zatrebati... ;)

Pao Pepeo napisao:Sad dolazimo na dio za visoki napom,tu bi mi trafo trebo davat 370V 0.2A po svakom kanalu,sad me zanima dali po snazi treba sto malo spustat?? posto nam je otpala jedna izlazna lapa.I zanima me posto ce mi trebat dvije prigusnice od 10H dali bi mi odgovarale one koje se namjeravaju koristit u AIR807 -ci,pa da se ubacim i za njih.Znam da su od 10H 0.25A i motane na EI84 koje je takoder harkonen mislio koristit za ove moje.


Ma ostavi i to kako je. KT88 i tako trosi oko 100mA, a treba nesto rezerve i za ispravljanje... Jaci trafo uvijek dobro dodje i manje se grije... Razlika u cijeni nije tako velika da bi nesto usparao. Jedino ako ti je kriticno s prostorom...

Za grijanje 6SL7 ne treba ti 1,5A, dovoljno je i 0,8A. A napon digni na 9V. 8V ponekad zna biti premalo za regulaciju na 6,3V (npr. kad je nizi mrezni napon).

Zener diode za stabilizaciju napona drivera od 75V i 150V stavi od 5W.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5692
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon pro 01, 2014 11:34 pm

Edison napisao:Za AIR-807 trafo ima impedanciju od 3k5, a za KT88 cini mi se da bi bilo bolje da je nesto niza, oko 2k5. Davorin ce znati bolje...

Edisone tnx :handgestures-thumbupleft:
E to pitaje oko trafoa me najvise zanima,a i zato sam opet otvorio temu ovog ampa prije nego naruđebe budu konacne.Davorin je i u temi oko 807 ce naveo da bi trafo bio pogodan za vise vrsta jacih pentoda sa oktal podnozijem,a i poslo sam mu PM da vidim dal bi stvarno moglo pasat i za ovaj moj.Nije ni definitivno koristenje KT88 nju bi nekako najradije vidio da se zari ali ako ima koja druga cijevka da bi bolje ovdi pasala,da bi mi davala preko 5w u triodi i da bi bila lako dostupna brzo cu promijeniti ideju :D
Znam da su na DAH-1 bile od 3k izlazni trafoi i tom-hifi mi je potvrdio da je bio jako zadovoljan sa KT88 com. Gledao sam i u knjizi Nikole Vukušića ( koju vjerujem mnogi imate) dva primjera SE sa KT88 koji jedan istina ima 2k5 izlazne a drugi 5k/ 4;8 .Sad znam da nije to sve isto ali to cete mi trebat vi malo pojasnit.. :mrgreen:

Za napajanje sam razumio da manje vise tu smo,kasnije cu vas samo zamolit da mi provjerite podatke koje trebam dat motacu da se ne obrukam... a zanima me vezamo jos za prigusnice iz AIR807 kako stoimo??? dali bi mi ta prigusnica pasala iako predvidena za nesto vece snage??
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la Edison » Uto pro 02, 2014 12:21 am

Prigusnice pasu, mada su predvidjene za 250mA, a ti ces kroz jednu izlaznu cijev tjerati 100mA, malo vise/malo manje... Prigusnica ce imati nesto veci induktivitet jer nije opterecena, sto nije lose. Ali mozda ti je bolje naruciti prigusnice od 10H/150mA, bile bi manje i jeftinije...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5692
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto pro 02, 2014 1:10 pm

Dobro da vidim dal sam razumio sto se napajanja tice.

Za trafo namjenjen za visoki napon mi treba imat po dva namotaja od 370V 0,2A sa izvodom za masu na sredini

Dvije prigusnice od 10H 150mA

Trafo za grijanje lampi 2x 5V 4A za grijanje ispravljacica (5u4g)
1x 9V ali da snagu smanjim na 0.8A ili da pustim 1.5A za grijanje driverica 6SL7
2x 6.3V 4A za grijanje izlaznih elektronki ajmo reci da su to jos uvijek KT88 ce

E sad me jos uvijek ovo zadnje malo buni.Nebi li bio dovoljan samo jedan izvod na trafou od 6.3V 4A za grijanje dvije elektronke koje imam u izlazu??? Primijetio sam da je to neki standard kod grijanja pojacala za grijat dvije slicne lampe.A vjerujem isto da je harkonen pustio dva takva izlaza jer je mislio da ce ostat po dvije lampe u izlazu i onada svaki izvod od 6.3V 4A na svoju stranu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la tom_hifi » Uto pro 02, 2014 1:33 pm

Za dvije KT88 dovoljan je jedan sekundar 6.3V 4A. Dvije će povući ~3.2A. Za driverice 6SL7 (ukoliko imaš jednu po kanalu) dovoljan je jedan sekundar 9V 0.8A za DC grijanje. E sad, ja bih još na tvojem mjestu dao namotati 6.3V 0.8A za isprobati i AC grijanje. Što se tiče sekundara za ispravljačice, to je OK.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Open question

PostPostao/la Edison » Uto pro 02, 2014 1:48 pm

Pao, nisam siguran da li to radis kao dva monobloka, ili se oba kanala napajaju iz zajednickog napajanja. Mozda je najbolje da ti kazem princip kakao izracunati koliko ti treba snage u mreznim transformatorima. Pogledas u datasheetovima koliko koja lampa trosi na grijanje i koliku disipaciju moze podnijeti. Ako znas napon napajanja, iz ove disipacije mozes izracunati max. struju kroz tu lampu. Ako trosi manje, lampa ce duze trajati i sve u redu. Kad odredis napone i da li ces grijati s DC ili AC, onda odredjujes truju. Zbrojis sve struje za pojedine napone. Kod ispravljanja je potrebna struja oko 1,8x one koja ce se trositi. Racunas dvostruko i bit ce kako treba. Recimo, jedna KT88 trosi za grijanje 6,3V i 1,6A. Za AC grijanje treba ti namotaj od 6,3v i 3A. Za DC regulirano grijanje treba ti 9V i oko 3,5A, mada se takva cijev rijetko grije s DC. Na taj nacin mozes izracunati sve potrebne namotaje. Na ovaj nacin dobijes dosta "bogat" transformator, ali nema ti nista gore od slabog mreznog transformatora...

Kad sve izracunas, napisi konfiguraciju pojacala i trafoe kako si ih izracunao, pa cemo provjeriti prije nego das na motanje...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5692
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Open question

PostPostao/la tom_hifi » Uto pro 02, 2014 2:07 pm

Edison napisao:ali nema ti nista gore od slabog mreznog transformatora...


Ima :D Kad ideš ponovno kupiti drugi, a dimenzijama je veći i ne stane tamo gdi je 'zacrtano' :lol:

E sad, šalu na stranu. Ja sam pretpostavio, prema strujama koje si naveo da ne ideš na monoblokove? Ono gore što sam ti napisao, možeš još malo podebljati struje kako ti je Edison savjetovao. No, svakako, neće to baš biti mali trafo :)

Samo za primjer .. kod mojih GM-70 monoblokova, dimenzionirao sam mrežne trafoe tako da sam pomnožio potrošnju s dva. 90mA kroz cijev, naručio sam 200mA sekundar.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto pro 02, 2014 2:46 pm

Edison napisao:Pao, nisam siguran da li to radis kao dva monobloka, ili se oba kanala napajaju iz zajednickog napajanja.

Evo da pojasnim malo,radim stereo amp nista momoblokovi koji nemi ni bili moguci ovako osmisljenim napajanjem.Znam ovo napajanje se moglo napravit isto dobro i sa duplo manje zeljeza i lampa ali priznajem meni se takvo nije estetski svidalo :mrgreen: i nebi mi jako pasalo u cijelu cijelinu koju sam si zamislio.Iz pocetka sam bas radi toga htio radit dual mono amp,ali mi je tad harkonen dao bolji prijedlog.
Jedan tarfo samo za visoki napon sa dva mamotaja koja ce se kasnije ispravljat svaki za sebe posebno i jedan trafo samo za grijanje lampi i tako bi volio da ispadne barem za sve to cu imat mjesta za smijestit na sasiju.

Edison napisao: Pogledas u datasheetovima koliko koja lampa trosi na grijanje i koliku disipaciju moze podnijeti. Ako znas napon napajanja, iz ove disipacije mozes izracunati max. struju kroz tu lampu. Ako trosi manje, lampa ce duze trajati i sve u redu. Kad odredis napone i da li ces grijati s DC ili AC, onda odredjujes truju. Zbrojis sve struje za pojedine napone. Kod ispravljanja je potrebna struja oko 1,8x one koja ce se trositi. Racunas dvostruko i bit ce kako treba. Recimo, jedna KT88 trosi za grijanje 6,3V i 1,6A. Za AC grijanje treba ti namotaj od 6,3v i 3A. Za DC regulirano grijanje treba ti 9V i oko 3,5A, mada se takva cijev rijetko grije s DC. Na taj nacin mozes izracunati sve potrebne namotaje. Na ovaj nacin dobijes dosta "bogat" transformator, ali nema ti nista gore od slabog mreznog transformatora...

Havala Edisone na ovome,pokusat cu barem za mrezne transformatore napravit koju racunicu (posto za izlazne ni ne pomisljam...) pa dat vama na uvid dali sve stima.Mislim da razumijete da nebi volio dat namotat zeljezariu koja mi kasnije nebi bila od bomoci... tako da cu pazit,a za malo predimezionirat napajanje mi je razumljivo.

tom_hifi napisao: No, svakako, neće to baš biti mali trafo

Znam da nece ,Pricajuci Drazenom oko napajanja zna da je htio motat i trafo od visogog napona i onog za grijanje cijevi na jezgri ei96,a prigusnice na EI84.Za prigusnice je mislio da ce teci jaca struja nego sto ce bit meni sad potrebna posto vise necu imat dvije lampe u izlazu vec jednu.Vjerujem da nova prigusnica od 10H 150mA bit ce motanja na kojoj manjoj jezgri.
Za izlazne znam da je takoder htio koristit EI96 Kao sto su oni od AIR807 nazalost semu motanja impendenciju i ostale podatke mi nije stigo dat.

tom_hifi napisao: E sad, ja bih još na tvojem mjestu dao namotati 6.3V 0.8A za isprobati i AC grijanje.

E ova ideja mi se svida,sad neznam sto ostali misle o tome?? Primijetio sam da ima bas slicnih ampova i sa istom drivericom grijanom AC strujom,pa mislim da nebi bilo skupo dat napravit jos jedan namotaj od 6.3V 0.8A pa za probat direktno spojit???
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la Edison » Uto pro 02, 2014 3:21 pm

Pao Pepeo napisao:
tom_hifi napisao: E sad, ja bih još na tvojem mjestu dao namotati 6.3V 0.8A za isprobati i AC grijanje.

E ova ideja mi se svida,sad neznam sto ostali misle o tome?? Primijetio sam da ima bas slicnih ampova i sa istom drivericom grijanom AC strujom,pa mislim da nebi bilo skupo dat napravit jos jedan namotaj od 6.3V 0.8A pa za probat direktno spojit???


6SL7 koristi malo struje za grijanje i bolje ju je grijati s reguliranim DC. No moze se i s AC. U tom slucaju radis namotaj s izvodima 0 - 6,3V - 9V 600mA (za jednu cijev) pa ti onda to odgovara i za AC i za DC grijanje...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5692
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju