Open question

Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned kol 10, 2014 11:21 pm

Open question evo neka se za sad tako zove ova tema zapravo prijedlog jednog projektiča kojeg bi si realizirao,kojega bi da malo prokomentiramo da vidimo dali je to što sam si zamislio izvedivo.Ovo je kao reko prijedlog projekta koji ne treba da bude napravljen ali mi je u glavi duže vrijeme a volio bi da zaživi i pošto nije baš tipičan imat ću puno pitanja,problema i čega već ne za pričati s vama.
Inače kad netko ovdje krene radit neko pojačalo ili nešt ima već ideju o šemi kakvu bi koristio ja sam išao malo drugim putem…imam ideju oko šasije sad mi treba ideja o kakvoj šemi koju bi se moglo gore udomiti da bude od mene izvediva i da paše zvučnicima koje će trebat gonit. Krenimo redom,zvučnike koje imam su fostex-ove Fe166EN u hornama,zvučnici kojima ne treba neki snagator,bez ikakvih skretnica ili filtera a neki od vas su ih i imali prilike poslušat.
Za šemu pojačala imam par koje bi koristio ali sam siguran da ću i od vas dobit dosta prijedloga,za sad bi volio da to pojačalo ide u ovom pravcu,SE-amp,izlazni stupanj da bude neka pentoda spojena u triodni spoj (direktno grijane triode kako znamo su skupe…i možda za sad mi nisu ni potrebne) s jednom cijevi po kanalu koja bi volio da bude „vožena“ jednom drivericom ako je to moguče. Od driverice se traži da bude sposobna radit zaokrenuta za 180* znači naopako. Napajanje bi volio da bude riješeno sa cijevnom ispravljačicom. Pojačalo bi također volio da bude po filozofiji „što manje tim bolje“ i zato što čitam da su dobra i jer ne ću imat puno mjesta za smjestiti komponente…. snaga koju trebam mislim da se kreče od 4 do 8 W. Također gledam da komponente ne dođu pretjerano skupe i da su lako dobavljive,evo za jedan prijedlog odmah dajem Sawin SE amp kojega sam imao prilike poslušat s mojim hornama i da na kraju dobijem onakav zvuk ne bi se žalio…
Ajmo sad preči na tu famoznu šasiju,sa skica koje su ponajviše radi uvida u dimenzije i vrstu,da se skužit kako bi ja to volio da ispadne. Prva skica nije baš kako sam gore naveo,pošto maštanje ništa ne košta nacrtao sam vrlo skromno… dual mono pojačalo s dvije izlazne po kanalu i još mu dodao vu-metre itd. ali da se vidjeti kako bi se šasija radila. Kostur bi bio napravljen oko željezne cijevi od 21mm i limova debljine kojih 4-5mm.Napajanje bi bilo na dnu (E) tamo bi pokušali smjestiti sve potrebne dijelove,ispravljačicu i mrežni prekidač koji bi bio spojen s osovinicom na gornju ploču (A).Izlazne lampe i driverice bi bile na prstenovima C i D,kao što se sa skica vidi. Prstenove i njihova ležišta bi dao istokariti s time da bi gornji bio samo ko poklopac radi lakšeg slaganja komponenti a sve to bi zatvorio kakvom mrežicom i napravio bi dodatne rupice radi hlađenja. U ovom području bi smjestio i potenciometar koji bi također s osovinicom spoio na vrh i ako bi se prigušnicu koristilo kao sprežni element i nju bi se trebalo smjestiti tu negdje ili ispod.
Penjuči se prema vrhu odmah iznad izlaznih lampi postavio bi opet neke prstenove s nekakvim izolatorom između da mi se toplima što manje prenosi na izlazne trafoe. Na vrhu dolaze izlazni trafoi a iznad minimalistička ploča sa činčevima,potenciometrom i glavnim prekidačem. Selektor ulaza ne bi koristio…gledajući kako inače slušam mjuzu mislim da mi netreba. Vu-metre bi volio koristit ali nisu imperativ. Ulaz signala još ne znam di bi najrađe smjestio ali to ćemo vremenom vidit.
Žice koje bi tekle do napajanja prema gore moglo bi se vuči kroz centralnu cijev ili kroz male mesingane cjevčice koje teku pored nje radi smanjenja mogućih smetnji.
E sad malo sam vas izgnjavio opisom ali to je neki minimum jer još mi se 100 stvari vrti po glavi oko ovog projekta koji znam da neće bit jednostavan ali ne žuri mi se nigdje…
Postavljaju mi se pitanja oko grijanja tj. odvoda topline,mogućih šumova brumova uzrokovanih šasijom i ne pravilno vučenim vodovima,točki mase di je postavit??? Dali driverice mogu radit naopako ispod izlaznih lampi itd itd itd. Sad bi volio da prije nego počnemo pričati oko kojeg pojačala bi se moglo koristit da malo prokomentiramo ovu moju ideju koja je što se tiče konstrukcije šasije pred postavljam da je od moje strane izvedivo sad ne znam samo dali električni dio također hoće..  Jednog dana kad budu i ako budu svi dijelovi na stolu napravit će se precizan nacrt šasije,razmještaja komponenti vodova i odabir stila,boja i korištenih materiala.
P.S.
Budite strpljivi sa mnom jer ćete čuti svakakva pitanja od mene… i morate znati da o ovom pojačalu već dugo maštam i prije početka izrade horni koje su za njega i nastale tako da bi volio da kad tad oživi.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned kol 10, 2014 11:37 pm

ova je nekako naj bliža onome o čemu prićam
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la deleted user » Pon kol 11, 2014 12:08 am

Svaka cast na mastovitosti, nemam rijeci! Uopce ne sumnjam da ces ideju provesti u djelo. Samo jedan mali konstruktivni savjet. Ulaz i potenciometar obavezno stavi sto blize driverici, dakle na "kat" sa cijevima. Mislim da su zivine ispravljacice jako efektne. Em sto svijetle plavo, em sto imaju kapice. No pitanje je koliko su opravdane za upotrebu za snagu o kojoj pricas... Ako ces vec tim smijerom, i s obzirom na kapice u izlazu, predlazem 811 cijevi. Shemu prepustam znamo kome...
Zadnja izmjena: deleted user; Pon kol 11, 2014 12:09 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Open question

PostPostao/la Dean » Pon kol 11, 2014 12:08 am

Uvijek podržavam munjene ideje ! :dance:
Ne znam koliko mogu biti udaljene izlazne lampe od driverica?
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Open question

PostPostao/la Master of disaster » Pon kol 11, 2014 6:27 am

:bow-blue: Uuuu ideja ti je odlična. Ako ju uspiješ dosljedno sprovest, i bude radilo kako izgleda, biti će zakon. Mislim da većina driverica može raditi okrenuta prema dole. A ovako kako si nacrtao mislim da i neće biti prevelika udaljenost između driverica i izlaznih lampi. I mislim da je Les Faul u pravu što se tiče razmaka između ulaznih činčeva, potenciometara i driverskih lampi. Ali mislim da ni to nije problem jer potenciometre možeš staviti "dole" kod lampi i osovinu izvuć do gornje ploče...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Open question

PostPostao/la Edison » Pon kol 11, 2014 8:04 am

Jako zanimljivo, Pao. :clap:

Od interesantnih pojacala koja zadovolajavaju trazene kriterije imamo DAH-1 kit (naravno bez kucista), Sawine 807, moj 6CB5A, naslo bi ih se jos.

Sve driverice, ako pretpostavimo da su Noval cijevi, mogu raditi u bilo kojem polozaju, pa i obrnutom. No morat ces imati jako dobra podnozja, jer sila teza jos uvijek djeluje... ;) Ja cijevi ne bih ni "obrtao", mislim da ce se tako obrnute manje vidjeti.

Ulazni cinchevi i pot trebaju biti fizicki blizu ulazne cijevi. Potu mozes produziti osovinu pa gumb moze biti dosta daleko.

Trebas razmisliti i oko ravnoteze pojacala. Dolje je mrezni trafo, ali pri vrhu su ti izlazni trafoi. Dva takva su u pravilu teza od jednog mreznog, i mogla bi cijela konstrukcija postati nestabilna. Mozda da malo povecas bazu i spustis teziste. Mozda da driverice premjestis uz izlazne cijevi, a da na prstenu ispod vise izlazni trafoi? Tako bi cijela stvar ipak bila nesto stabilnija.

Od ispravljaca mozes vuci zice do pojacala, nece biti nikakav problem, samo ih treba dobro izolirati. Zavrsne kondenzatore napajanja stavis blizu izlaznih cijevi.

Uglavnom, pocetak je dobar. Odaberi shemu, pribavi sav potrebni materijal i onda se baci u razradu konstrukcije. Izradi vrlo pracizne nacrte i napravi blokove, a konacnu konstrukciju i montazu kad budu svi blokovi gotovi.

Ako mozes naci kakve prikladne spiralne opruge, dobro bi se uklopile u izgled... :idea:

Sretno s projektom. :D
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Open question

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon kol 11, 2014 8:16 am

Edisone, baš sada kada si rekao da ne bi bilo zgodno da su driverice naopako sjetio sam se da bi se mogao staviti kakav "oklop" za lampe i tako ih učvrstiti. Naravno ne mislim o onim oklopima koji zatvaraju kompletno lampu već ovako nešto http://www.banzaimusic.com/Tube-Retainer-3.html .Nemaju za male signalne lampe ali kako će oko kućišta biti stvarno dosta posla, napraviti tako nešto ili prilagoditi postojeće ne bi trebalo biti neki problem.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Open question

PostPostao/la deleted user » Pon kol 11, 2014 8:57 am

deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Open question

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon kol 11, 2014 10:22 am

Pa i planirao sam postavit pot negdije na središnjoj terasi između ploča C i D i kasnije osovinicom do vrha,skice su malo još izmiješane i ne kompletne zato se ne treba uzimat svaki detalj kao za gotov.Ulaz signala bi se trebao i on tu negdije smijestit samo kasnije se treba pazit da kabel od signala ne pada po mrežnom trafu,ne teče paralelno strujnim kabelom i sl. Driverice bi se trebale nalazit krajnje blizu izlaznih lampi tj. odmah ispod na udaljenosti od kojih 60mm,ta udaljenost biti će ona min na kojoj se može ostvarit dobar spoj sa izlaznom lampom i ne pre natrpan smiještaj kamponenti.Zato tražim neko pojačalo sa po jednom izlaznom i jednom "ulaznom" lampom.Također bi volio da mi driver bude u ovom šišmiš položaju jer nije baš svagdašnji i tad sam mislio koristit one kapice poput onih koje vidimo u gitarskim pojačalima a ove koje su Khadgar i LesFaul spomenuli su mi još i privlačnije.Mislim da će ovaj dio (balkon) biti najzahtijevni za dobro napravit,prostor je skućen dimenzija odprilike promjer 200mm visina 60mm i s time da je centar zauzet šasijom kako se da vidit na skici.
Trebat će se vidit kako vuči žice od grijanja,kako vuči masu i di smijestit točku mase koja mislim da bi trebala biti tu negdije,di s potom itd.
Za izlazne lampe razmišljm slično kao Edison neke 807-ce,El 34, 6CB5A i još mnoge,ugl trebam se motat oko tih 6w u SE spoju i volio bi da su lampe onako manekenskog oblika :) visoke i uske,primjerice babuške mi se nebi uklopile u dizain...
Bilo bi isto pametno da se nađe neki provijereni projekt več prisutan na ovim našim forumima jer bi mi bilo tako lakše pri gradnji.

Napajanje će se osmislit nad nađemo ko će nam biti na balkonu,ali tu me brinu neke stvari a to su lagana ne simetria ako se koristi samo jedan trafo.Kao što se na zadnjoj skici vidi s jedne strane bi se nalazio mrežni a s druge ... niš.. to mi se ne sviđa jako.Također bi volio imat dvije ipravljačice e sad ako se ide na ove sa živinim parama to je neizbiježno i paše mi,ali mislim ići na jednu normalniju soluciju iako sam si skinuo par šema napajanja sa živinim parama AX50,866 pa budem ih okačio ako se krene u tom smijeru.I da se ide na ovakvo napajanje trebale bi mi i prigušnice koje se mogu postavit nasuprot mrežnog da se dobije nekakva simetrija...to je još jedna pozitivna.
Evo još jedan prijedlog,napraviti napajanje sa dva trafa jedan za HV a drugi za grijenje jedan nasuprot drugoga da se dobije izgled kakvog bi htio,tad bi se moglo koristit jednu lampu za ispravljanje HV-a a drugu za struje grijanja lampi tako da smo opet došli na dvije ispravljačice.Donji dio di bi bilo napajanje napravilo bi se u metalnom pklopu kasnije obloženom drvom ili čime,lijepo široko da se niš ne trese a predpostavljam da ovo pojačalo ako nastane neče bit baš lagano tako da nemam straha da mi se prevrne.
Prostor za smijestit napajanje bi bio sljedeči,cilindar ovih dimenzija promjer240mm visina 110mm s time da bi se u sredini čak i moglo napravit da niš ta ne smeta.Tu bi išli kondenzatori,glavna sklopka,kolo za odgodu uključenja HV i još ostalo što ide.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Open question

PostPostao/la Master of disaster » Pon kol 11, 2014 10:35 am

Razmisli i o kt 120, one bi u triodnom spoju trebale davati barem desetak vati, e sada, s obzirom na dizajn kapice su skoro pa must have :D
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju