Pretpojačala, pretpojačala...

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la audio kutak » Sub lip 25, 2016 10:32 pm

da bih riječ rekao... štanca ih kao na traci....
BEsc
:mrgreen:
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la Edison » Ned lip 26, 2016 8:10 am

pamook napisao:koje cijevi su u igri?


Kod prvog pretpojacala ECC82, ECC83 i ECC82. Alternativa za 6,3V grijanje je 6CG7, 6N2P i 6CG7.

Kad drugog pretpojacala ECC81, ECC81 i ECC99. Tu je napajanje +/-280V. Kad bi se napajanje smanjilo na oko +/-150V mogle bi u 6,3V alternaciji ici ECC88, ECC88 i 6N6P.

Kod treceg pretpojacala cijevi su 6SN7. Trenutno sam stavio ruske i sve su malo mikrofonicne, tj. kad ih malo kvrcnem noktom to se cuujjjeee-je-je. U normalnom radu ne prave probleme. Imam negdje i Tung-solice koje nisu mikrofonicne, ali trebam ih pronaci... Pretpojacalo lijepo svira, ali ga jos moram premjeriti... Nadam se jutros, a popodne na more...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la joe dalton » Ned lip 26, 2016 1:31 pm

Edison napisao:
pamook napisao:koje cijevi su u igri?


Kod prvog pretpojacala ECC82, ECC83 i ECC82. Alternativa za 6,3V grijanje je 6CG7, 6N2P i 6CG7.

Ja i dalje ne mogu shvatiti tko, pored tolike gomile dobrih, linearnih i lako nabavljivih cijevi, konstruira bilo što za hi-fi sa ECC82.
Mislim svaka čast Broskiju, ali čemu?
Osim za "cevni saund" :doh:
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la Edison » Ned lip 26, 2016 2:07 pm

joe dalton napisao:Ja i dalje ne mogu shvatiti tko, pored tolike gomile dobrih, linearnih i lako nabavljivih cijevi, konstruira bilo što za hi-fi sa ECC82.
Mislim svaka čast Broskiju, ali čemu?
Osim za "cevni saund" :doh:


Imao sam jedno Audio Note pretpojacalo koje je koristilo samo jednu ECC82 (za oba kanala). Nemam ga vise, ali ne zato sto nije dobro sviralo. Jedno od muzikalnijih pretpojacala kad se stavi dobra ECC82, npr. Telefunkenova. Jos uvijek imam Copland CTA 301 pretpojacalo. U linijskom dijelu je ECC82 u SRPP spoju. Ni taj Copland ne svira lose... A naslo bi se jos dosta primjera koristenja ECC82 u pretpojacalima i ulaznim stupnjevima pojacala, ali naveo sam samo ona kojima sam (bio) vlasnik...

Kome ECC82 ne pase, moze koristiti oktalku 6SN7, ili njenu verziju u noval kucistu 6CG7. Slicne karakteristike, ali su te puno linearnije.

U pretpojacalu nam treba koliko pojacanja? 2 do 3,5x, a za toliko ce se naci i radna tocka gdje nelinearnost ECC82 nece doci puno do izrazaja. Meni ta nelinearnost ne smeta. A ima jedna jos nelinearnija cijev, ECC81, ali i ta mi je OK. Sa cetiri takve imam phono pretpojacalo koje dobro svira. Kod cijevi me smetaju shum, mikrofonija i slicno. Kad se to rijesi i nije problem, onda me zanima kako gotov sklop svira. Malo izoblicenja mi ne smeta. Cini mi se, a tu ne moram biti u pravu, da sklopovi koji imaju vrlo niska izoblicenja (blizu nule) sviraju nekako sterilno i dosadno. Naravno, dopustam da nekom drugom to zvuci bas kako treba...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la joe dalton » Ned lip 26, 2016 10:03 pm

Ko što rekoh - "cevni saund".
A i o Audio Note-u baš nemam neko dobro mišljenje. Debelo precijenjeno i uz puno magle.
Da se zadržimo na tehničkim argumentima. Borosky-ju je to malo žvaka za mozak. Kako izvesti sklop sa nelinearnim cijevima da se ponište izobličenja. Ali inženjerski gledano zašto se truditi rješavati problem koji možeš vrlo lako izbjeći dobrim izborom cijevi.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la Edison » Ned lip 26, 2016 11:59 pm

joe dalton napisao:Ko što rekoh - "cevni saund".


Lako moguce da je tako...

Medjutim, nakupio sam dosta godina na grbaci, a od rane mladosti idem po koncertima. Do prije koju godinu isao sam prosjecno na oko 30 koncerata godisnje, bar pola od njih neamplificiranih. Naucio sam kako instrumenti zvuce, kako se ponasaju pojedine dvorane, kako kad se promjeni broj reda u istoj dvorani... Trecina moje fonoteke je klasika, trecina Jazz, a ostala trecina je Rock i ostalo, i tu zadnju trecinu najmanje slusam zadnje vrijeme. Hocu reci da sam godinama ipak skupio nesto slusnog iskustva, poznajem neka djela, i znam kako bi tebala zvucati. Kod sistema mi je samo bitno moze li mi sistem prenijeti slicne emocije koje pamtim s koncerata. Ako moze, meni je to dobro i vise od toga ne trazim. A to mi moze prenijeti NEKOLIKO mojih cjevnih pojacala i samo JEDNO tranzistorsko (koje tako svira uz samo JEDNO cjevno pretpojacalo, nije moje, kupovno). Mozda je to taj "cevni saund"...

joe dalton napisao:A i o Audio Note-u baš nemam neko dobro mišljenje. Debelo precijenjeno i uz puno magle.
Da se zadržimo na tehničkim argumentima. Borosky-ju je to malo žvaka za mozak. Kako izvesti sklop sa nelinearnim cijevima da se ponište izobličenja. Ali inženjerski gledano zašto se truditi rješavati problem koji možeš vrlo lako izbjeći dobrim izborom cijevi.


Slazem se. Ne treba rijesavati probleme koji u startu i ne postoje.

Nazalost, zadrzavanje samo na tehnickim argumentima nije dovoljno. Imam neka pret/pojacala koja su fantasticna na mjerenjima, ali sviraju sasvim prosjecno i neinteresantno. Zasto je tomu tako, ne znam, a vjerojatno necu nikad ni saznati.

No, kad bi netko bio spreman finacirati, ja bih bio voljan napraviti dva identicna pretpojacala, jedno s ECC82 cijevima (nelinearne) i drugo sa 6CG7 (vrlo linearne). Na nekom od sljedecih TF mogli bi to spojiti na Joeovo izlazno pojacalo i zvucnike (vec ih ima, i dobro mu rade) i onda bi netko iza zastora mogao prebacivati jedno pretpojacalo pa drugo, a publika bi trebala pogadjati kad je "linearnije". Bojim se da nista ne bismo otkrili, ali bi se sigurno dobro zabavili.

Usput, oni koji imaju tih nelinearnih ECC82, a i ECC81, neka ih salju meni. Ja cu ih uskladistiti na po okolinu neskodljiv nacin, bez vama ikakvih dodatnih troskova. ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la joe dalton » Pon lip 27, 2016 12:19 am

Edison napisao:Nazalost, zadrzavanje samo na tehnickim argumentima nije dovoljno. Imam neka pret/pojacala koja su fantasticna na mjerenjima, ali sviraju sasvim prosjecno i neinteresantno. Zasto je tomu tako, ne znam, a vjerojatno necu nikad ni saznati.


Možda nisi mjerio sve što bi se trebalo mjeriti da bi se mogao izvući neki zaključak? A možda je i prosječnost ili neinteresantnost bila u nekoj drugoj komponenti u lancu? A možda je i nešto treće.....
Edison napisao:No, kad bi netko bio spreman finacirati, ja bih bio voljan napraviti dva identicna pretpojacala, jedno s ECC82 cijevima (nelinearne) i drugo sa 6CG7 (vrlo linearne). Na nekom od sljedecih TF mogli bi to spojiti na Joeovo izlazno pojacalo i zvucnike (vec ih ima, i dobro mu rade) i onda bi netko iza zastora mogao prebacivati jedno pretpojacalo pa drugo, a publika bi trebala pogadjati kad je "linearnije". Bojim se da nista ne bismo otkrili, ali bi se sigurno dobro zabavili.

Usput, oni koji imaju tih nelinearnih ECC82, a i ECC81, neka ih salju meni. Ja cu ih uskladistiti na po okolinu neskodljiv nacin, bez vama ikakvih dodatnih troskova. ;)

Sad me ye...š malo. Ali slažem se da vjerojatno ništa ne bi otkrili.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la Master of disaster » Pon lip 27, 2016 8:22 am

joe dalton napisao:Sad me ye...š malo. Ali slažem se da vjerojatno ništa ne bi otkrili.


Pa sada... ako ništa otkrilo bi se dno boce :mrgreen: možda čak i nekoliko puta :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la Edison » Pon lip 27, 2016 8:31 am

joe dalton napisao:Sad me ye...š malo. Ali slažem se da vjerojatno ništa ne bi otkrili.


:angelic-green:
:obscene-drinkingcheers:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Pretpojačala, pretpojačala...

PostPostao/la Edison » Pon lip 27, 2016 10:06 pm

Netko ce zapitati cemu tolika pretpojacala? Imam ih nekoliko kupovnih, i bar 5, 6 ili cak i vise svojerucno izradjenih i kompletno finishiranih... i jos uvijek ih radim. Cemu? Nemam pravog odgovora. Volim raditi pretpojacala. Ne traze izlazne transformatore pa nisu toliko skupa za izradu kao pojacala. Jos uvijek trazim, istrazujem, proucavam... i svako svira malo drukcije. Nije neki odgovor, ali bolji ne znam...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju