Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la Klokan » Pon lis 20, 2014 12:28 am

Evo i mene nakon podosta vremena u ovom dijelu foruma.
Napokon se skupilo ponesto djelova za nekakvo pojacalo. Odluka je pala na protufazno pojacalo sa 2x6P6S u izlazu i obe sekcije 6N9S u okretacu faze.

Shema je iz naseg nepresusnog izvora, naravno da je Davorin u pitanju :D
Slika

*EDIT: Shema ispravljena


Davorin mi je napomenuo da je za smanjenje faktora izoblicenja potrebno upariti izlazne cijevi te neke okolne elemente u izlaznom stupnju te dimenzionirati dobro napajanje.
Kupio sam si 10 komada cijevi tako da imam i rezervu. Cijevi su bile na mjerenju i slozio sam 5 parova od njih.
Izlazni transformatori su primarne impedancije (Raa) 7k sa izvodom na sredini. Više podataka ovdje: http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=33&t=1979
Slika
Cijevi su slozene u parove tako kako su grupirane na slici.

Kako od prije posjedujem ovu kutiju odlucio sam u nju smjestiti pojacalo. Kutiju je radio Dean.
Slika


Na papiru sam si nacrtao dimenzije gornje ploce i slagao podnozija po njoj. Meni se najvise svidjela kombinacija kao na doljnoj slici.
(podnozija su tu samo da oznace polozaj gdje bi se cijev nalazila)
Slika
Cijevi uvucene prema gore su izlazne a dvije u sredini bi bile okretacice faze.


Danas sam uhvatio i nesto malo vremena pa sam se igrao sa PSUD i pokusao konstruirati napajanje.
U nekom od darivanja dobio sam 3 komada EPCOS elektrolita od po 470uF/450V koje sam mislio ubaciti u napajanje ali sam sa smanjenjem kapaciteta dobio manju AC komponentu ispravljenog signala. Nekakvom, i dalje laickom, logikom sam se ponadao da ce vise kapaciteta rezultirati "ravnijim" naponom.
Evo i kako to izgleda:
http://i.imgur.com/6fffM4l.png
http://i.imgur.com/gAZSHe5.png

Podatci za mrezni trafo su generirani od programa. Ja sam tezio k tome da dobijem sto manju AC komponentu na C3. Unutrasnji otpor i ostale komponente nisam uzimao u obzir jer niti ne rukujem bas najbolje tim pojmovima. Ne znam jel dobro napajanje i vjerovatno ce netko imati korekcija koje su pozeljne :)


Mrezni trafo planiram uzeti kod kolareka. Mrezni ce ici u gornju kutiju i oklopio bih ga sa trafo limom ako netko ima toga viska i da je voljan poslati.

To je za sada vise manje to. Jos mi fali par podnozja, mrezni trafo i prigusnica pa gradnja moze poceti :)
Zadnja izmjena: Klokan; Uto lis 21, 2014 3:28 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la tom_hifi » Pon lis 20, 2014 7:48 am

Simulaciju u PSUD-u ostavi za nakon što kupiš mrežni trafo. Bez njega nemaš par ključnih varijabli koje se zovu otpor primara i sekundara.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la davorin » Pon lis 20, 2014 1:57 pm

-Na postojećoj šemi pojačala treba vezne kondenzatore od 0,05uF sa okretača faze zamijeniti sa onima od 0,1uF/400V(polipropilen), a katodni elektrolit od 25uF izlaznih elektronki zamijeniti sa nekim od 100-220uF/50V. Također na ulaz treba dodati regulator glasnoće i selektor ulaza.
-Na predloženoj šemi ispravljača (sa simulatora) treba zamijeniti mjesta prvog i drugog elektrolitskog kondenzatora pa ponoviti simulaciju.
-Prijedlog rasporeda elektronki na ploči nije baš najsretnije riješenje i mislim da ima i boljih! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la joe dalton » Pon lis 20, 2014 10:32 pm

Klokan napisao:Danas sam uhvatio i nesto malo vremena pa sam se igrao sa PSUD i pokusao konstruirati napajanje.
U nekom od darivanja dobio sam 3 komada EPCOS elektrolita od po 470uF/450V koje sam mislio ubaciti u napajanje ali sam sa smanjenjem kapaciteta dobio manju AC komponentu ispravljenog signala. Nekakvom, i dalje laickom, logikom sam se ponadao da ce vise kapaciteta rezultirati "ravnijim" naponom.
Evo i kako to izgleda:
http://i.imgur.com/6fffM4l.png
http://i.imgur.com/gAZSHe5.png

Ako želiš dobiti realnu sliku ispravljenog napona nije ti dovoljno 5 sekundi simulacije da se napon stabilizira.
Za stacionarno stanje postavi kašnjenje najmanje 20-ak s, a trajanje simulacije ti je dovoljno i 500ms.
Čudit ćeš se kako će ti se odjednom situacija promjeniti u korist većih kapaciteta i odjednom će sve postati logično ;)
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la Klokan » Uto lis 21, 2014 4:12 pm

@tomo definitivno cu simulacije ponoviti kada dobijem trafo kako bih utvrdio tocnost prethodne simulacije, a do tada se moram s necime igrati i nauciti kako se sta ponasa :)

Vezni kondenzatori su prepravljeni na shemi u prvom postu.

Ponovio sam simulaciju (opet sa podatcima koje je program izracunao i predlozio) cisto da vidim kako se napajanje ponasa kada sam zamjenio kondenzatore koje je davorin napomenuo i kada sam stavio sve elktrolite 470uF.
Evo i rezultata:
http://i.imgur.com/cFELPW8.png - svi 470uF
http://i.imgur.com/YhMMhwC.png - davorinov ispravak
*takodjer sam i smanjio induktivitet prigusnice vodjen Edisonovim savjetom

Sad mi ipak logika radi :D
AC komponenta od 80uV mi se cini dobar rezultat ali me zanima do koje granice ima smisla peglati napon napajanja? Koliko se to cuje? Ako me netko ne bude ispravio ja cu vjerovatno staviti sva 3 od 470uF jer ih imam pa zasto ne imati dobro napajanje ako mogu, ali valja znati za ubuduce.
Ovaj put sam simulacije radio kako mi je Joe sugerirao i uzeo sam vece kasnjenje prije pocetka simulacije.

Sto se rasporeda cijevi tice. Ja sam predlozio ovaj jer bih vjerovatno u prazninu izmedju izlaznih elektronki ugurao IN-9 vumetar. Ali kao i sve u ovom projektu i to je podlozno promjenama tako da cu rado saslusati predloge.


@Edison kako nebismo raspravu o induktivitetu i svemu drugome vezanom za prigusnicu prebacili u onu temu ja cu odgovoriti ovdje.
Da je 10H/200mA velika prigusnica to mi je jasno. Receno mi je da bi ta dobro odradila posao i ja sam tu trazio :D
Posto imam, ajmo reci, malo viska kapaciteta u napajanju onda bi to trebalo znaciti da mogu vise ustediti na prigusnici? Ili ne? Koliko bi mi najmanje induktiviteta bilo dovoljno za prigusnicu? I jel mi i ovih trenutnih 5H (ovu sam vrijednost uzeo napamet) sto je u simulaciji premalo?
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto lis 21, 2014 4:30 pm

Ja mislim sa 80uV možeš ići skoro pa raditi pretpojačalo za MC zvučnicu a kamoli izlazno pojačalo,ali opet ako imaš već kondiće ne vidim razloga zašto ih ne upotrijebiti.
Vidim da imaš ESR kondića malo visok(2 oma). Baš sam sada izmjerio jedan od 390u/450V koji mi je došao pod ruku i ESR metar kaže da ima 0,02oma tako da možeš to slobodno promijeniti na debelo manju vrijednost.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la tom_hifi » Uto lis 21, 2014 7:27 pm

Nije ESR visok, nego je ostavio tako kako je bilo u PSUD-u :D Klokane, smanji i taj ESR, pa opet napravi simulaciju :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto lis 21, 2014 7:54 pm

Znam da je ostavio kao ča je u PSUDu,ali ja sam inače škrt u riječima pa eto... :roll:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la joe dalton » Uto lis 21, 2014 9:02 pm

@Klokan - provjeri kolika ti je disipacija na R1 (180R) ;)
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Push-Pull sa 6N9S i 6P6S

PostPostao/la Edison » Sri lis 22, 2014 12:10 am

Klokan napisao:@Edison kako nebismo raspravu o induktivitetu i svemu drugome vezanom za prigusnicu prebacili u onu temu ja cu odgovoriti ovdje.
Da je 10H/200mA velika prigusnica to mi je jasno. Receno mi je da bi ta dobro odradila posao i ja sam tu trazio :D


Pa sigurno bi dobro odradila posao i mozes traziti i dalje, ali... velika je to prigusnica...

Klokan napisao:Posto imam, ajmo reci, malo viska kapaciteta u napajanju onda bi to trebalo znaciti da mogu vise ustediti na prigusnici? Ili ne? Koliko bi mi najmanje induktiviteta bilo dovoljno za prigusnicu? I jel mi i ovih trenutnih 5H (ovu sam vrijednost uzeo napamet) sto je u simulaciji premalo?


Kapaciteta nemas viska, niti je dobro trpati preko mjere. Prvi kondenzator stavi od 50 do 100uF, a iza prigusnice 470uF. S prigusnicom od 4 do 5H bi trebalo biti sve u redu. Ipak je ovo push-pull konstrukcija. Pojacalo je prilicno jednostavno pa ga prije konacne izvedbe probaj spojiti provizorno na nekoj dasci, shasiji ili slicnom. Onda to malo izmjeris, poslusas... vidis da li je napajanje dobro dimnezionirano, rijesis brum ako ga ima... I kad si zadovoljan, sve lijepo slozis u konacnom kucistu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju