RS1003 S.E.

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la Master of disaster » Pet lis 02, 2020 12:41 pm

O istom problemu i ja razmišljam samo je u pitanju 6c33c. Po meni ovakvo hladilo baš i nije sretno riješenje. Ja bih ispod podnožja montirao ventilator (12 voltni ali ga mislim napajati sa 6V ,fi cca 120mm) sa konusnim usmjerivačem na samo podnožje i okolicu. Dalo bi se iznad podnožja staviti tuljak do visine cca 70% visine lampe da se osigura da zrak struji uz nju. To bi po meni bilo dovoljno.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la davorin » Pet lis 02, 2020 12:47 pm

Nemoj to raditi jer je ta elektronka napravljena da se hladi prvenstveno radijacijom topline u okolni prostor, djelomično konvekcijom putem strujanja zraka oko staklenog balona i kontakta podnožja, a nikako kondukcijom (ili jako malo, odnosno onoliko koliko topline pređe sa pinova elektronke na kontakte podnožja) to jest prijenosom prijelaza topline dodirom dva tijela.
Dakle treba osigurati dovoljno slobodnog prostora oko elektronke i pogodnim bušenjem rupa oko podnožja prirodnu cirkulaciju zraka oko staklenog balona.
U teoriji bi se na dovoljnom razmaku (~barem 5cm) oko elektronke mogao staviti crno matirani cilindar (poželjno od toplinski dobro vodljivog materijala kao što su berilij, bakar, legure bakra i berilija, a u krajnjem slučaju i crno eloksirani aluminij) koji bi upijao radijacijom emitiranu toplinu elektronke, ali bi morao sa vanjske strane imati rebra za hlađenje ili biti hlađen na neki drugi način.
U profesionalnoj tehnici ništa takvo nikada nije rađeno (čak niti u medicinskim uređajima gdje se tražila najveća pouzdanost u radu!) već se vodilo računa da pravilnim načinom montaže osigura dovoljno hlađenje i eventualnim dodatnim ventilatorima osigura provjetrava unutrašnjost samih uređaja.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la Edison » Pet lis 02, 2020 12:51 pm

Cappucino, mislim da to ne bi bila dobra ideja.

Ako zelis ohladiti stakelni balon cijevi, on bi morao biti u kontaktu s hladnjakom od aluminija. Staklo i aluminij sigurno imaju razlicite koeficijente rastezanja pri zagrijavanju. Pitanje je i koliko stakleni balon prati idealan valjak? Na dobrom stroju hladnjak se moze izbusiti skoro pa idealno. Ocito neke tolerancije izmedju stakla i hladnjaka mora biti. Kod zagrijavanja taj se razmak moze smanjiti ili povecati. Ali recimo da nece postati mehanicka opasnost po balon cijevi. Ta mala kolicina zraka izmedju balona i hladnjaka ne pomaze hladjenju, vec vise sluzi kao izolator. Moglo bi biti losije hladjenje nego kad je cijev slobodna u zraku...

Po meni, treba osigurati dobar protok zraka oko cijevi. Znaci, kuciste na visokim nozicama, dovoljan broj velikih rupa oko podnozja cijevi i slobodan dotok zraka s donje strane kroz donji lim.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la Bepone » Pet lis 02, 2020 1:17 pm

niti ja nebi ovo radio gore.. pospjesivanje cirkulacije zraka oko balona da, uvijek, kao ca je spomenuo mod, ventilatorom od dole!

davorin napisao:U profesionalnoj tehnici ništa takvo nikada nije rađeno (čak niti u medicinskim uređajima gdje se tražila najveća pouzdanost u radu!) već se vodilo računa da pravilnim načinom montaže osigura dovoljno hlađenje i eventualnim dodatnim ventilatorima osigura provjetrava unutrašnjost samih uređaja.

bilo je, F2a je bila montirana na hladilo to ca ja znam, a iman ih i doma skinute sa tog hladila sa "urezima" u staklu. a onaj neki prodava ta hladila na ebayu
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la Bepone » Sub lis 03, 2020 4:12 pm

osvjetljavanje plocica u toku! oommmmmmmmm... :P
luce1.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la Bepone » Sub lis 03, 2020 4:47 pm

malo kasnije..
pcbi2.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la Bepone » Sub lis 03, 2020 5:12 pm

jos malo kasnije..
nekoliko.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la cappucino » Pon lis 05, 2020 8:37 am

Vikend je iza nas i nešto se razmišljalo kako "najbezbolnije" izvesti hlađenje ( u koliko bude potrebno ) RS-ica.
Osim što će se izbušiti rupe oko podnožja, zamisao je montirati s donje strane podnožja, točnije uz njega, ventilator laptopa. Oni su mali ,kompaktni i vjerujem da bi solidno
odradili posao. Možda čak i neki bimetal ugurati unutra...?
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1617
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la vilim » Pon lis 05, 2020 9:31 am

Sredinom 70-ih u Gratz-u sam kupio POSITIV 20 i krenuo u izradu pločica. Pokušao sam osvjetljavati upravo ovako kao Bepone i to nije dobro izgledalo već sam kupio neonke na kojima piše 11000 Kelvina (plava svijetlost) i složio aparaturu čiji su opisi u to vrijeme bili u mnogim časopisima. I ovo je jedna od potvrda da ozonske rupe postaju sve već te da UV zraka ima više nego u nekim "normalnijim vremenima" !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: RS1003 S.E.

PostPostao/la joe dalton » Pon lis 05, 2020 7:36 pm

cappucino napisao:Vikend je iza nas i nešto se razmišljalo kako "najbezbolnije" izvesti hlađenje ( u koliko bude potrebno ) RS-ica.
Osim što će se izbušiti rupe oko podnožja, zamisao je montirati s donje strane podnožja, točnije uz njega, ventilator laptopa. Oni su mali ,kompaktni i vjerujem da bi solidno
odradili posao. Možda čak i neki bimetal ugurati unutra...?

Zasto se zamaras hladenjem? 70ak W nije nikakva specijalna disipacja. Meni RSice rade bez problema vec godinama uz prirodnu ventilaciju. Samo im pusti prostora okolo i ne brini. Imas u mojoj temi fotke kako su montirane i rade godinama.
http://diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=6&t=1752&start=150
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju