6101-EL86 pp monoblokovi

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Edison » Sub tra 28, 2018 1:47 pm

Pao Pepeo napisao:ima li smisla postavit trimer od povratne veze na dostupno mjesto na sasiji ?


Ima smisla. Moje SE EL34 pojacalo koje je bilo na TF u Sisku ima regulaciju povratne veze preko potenciometra na prednjoj ploci. Kome se da time se baviti, da se lijepo podesiti stupanj povratne veze ovisno o ostatku sistema, sobnoj akustici i vrsti glazbe koja se slusa. Nije da uvijek treba, i da se ta kontrola stalno vrti, ali nekad bas dobro dodje...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la tubeman » Sub tra 28, 2018 2:25 pm

Osobno to ne bih radio.
To bi bila druga apsurdna krajnost korištenja povratne veze.
Prva je ona da je uopće ne treba, a druga je da se "šarafi" bez veze.
Povratna veza je vrlo delikatna kategorija kod pojačala i ako ju nemamo pod "kontrolom", može izazvati posve suprotne efekte od onih koje želimo.
Ima smisla napraviti dva - tri položaja (uključivo onaj BEZ NPV).
Pomoću NPV se "može" regulirati i pojačanje sklopa što je uhometrom i najvidljivija karakteristika. To onda daje varljivi efekt "bolje-lošije".
Situacija podešavanja NPV bez istovremenog praćenja izobličenja, spektra i frekventnog odziva je šalabajzeraj i u konačnici rezultira negativnim "emocijama" prema NPV.
Tada na svoje dolaze zlatouhi kojima je NPV hereza iako nemaju pojma zašto (piše, valjda, na Internetu i u recenzijama :)).
Zato se u pojačalima ona obično omogućava u tih nekoliko stupnjeva.
Kod SE pojačala je popularno (i uglavnom najispravnije) ostaviti mogućnost zero NPV (isključeno) + najčešće 5-6 dB.
Kod PP se isto može koristiti zero NPV, ali to nikada nije optimalno. Zato takva pojačala gotovo u pravilu imaju neki stupanj NPV.
Koliko? Onoliko koliko je dosta, a to je toliko koliko je potrebna za kompromis (u najmanju ruku) frekventnog odziva, izobličenja i odnosa harmonika.
Gotovo nikada nije moguće postići idealne karakteristike u svim kategorijama istovremeno, ali je pažljivim namještanjem (uz ostale "šarafiće") moguće približiti se optimumu.
Ovako, s potenciometrom (sri Edison) i pogotovo "na uho" ne dobijemo ne-znam-što.
Već malim okretom se ČUJNO dobije tek veće ili manje pojačanje koje nas lako prevari pa uho to prepoznaje kao bolje ili lošije.
Možda je u takvom slučaju bolje ugraditi ton blende :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Edison » Sub tra 28, 2018 6:29 pm

Ima dosta toga u ovom sto tubeman pise, medjutim, moje pojacalo s potenciometrom za NFB je tako konstruirano od pocetka (autor Claus Byrith). U praksi to dobro radi, a pokazalo se i u Sisku. Normalno da pojacanjem povratne veze pada glasnoca, ali to znam i cujem pa nadomjestim potenciometrom za glasnocu. Raspon povratne veze nije velik, da se regulirati od nule do -8dB. U praksi koristim dva ili tri polozaja potenciometra pa bi to mogao odraditi i prekidac s 3-4 polozaja.

A slozio bih se da ima i pojacala kojima nije dobro dirati u povratnu vezu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub tra 28, 2018 8:29 pm

tubeman napisao:Situacija podešavanja NPV bez istovremenog praćenja izobličenja, spektra i frekventnog odziva je šalabajzeraj i u konačnici rezultira negativnim "emocijama" prema NPV.

volio bi ja dam znam i mogu izvrsit mjerenja i nac neki kompromis kao sto tubeman govori , kasnije se pusti kako je ili stavi jedan otporinik i mir... i meni jedna briga manje :)
al posto nemam te mogucnosti postavit cu trimere na dostupno mjesto ili na gornjoj ili od ispod " haube " da se opet moze lako doc do njih
i uhomjerom u akciju :mrgreen:
tubeman napisao:Već malim okretom se ČUJNO dobije tek veće ili manje pojačanje koje nas lako prevari pa uho to prepoznaje kao bolje ili lošije.

istina... na prvu mi je zvuk bio naj bolji di je bilo naj vise basa... kasnije sam ipak malo smanjio i nasao neki balans u zvuku koji mi je pasao
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub srp 07, 2018 5:19 pm

idemo dalje i s ovime :D izrezane gornje i bocne stranice za kutije , 4 mm jer nisam imao tanje..
ova pojacala ce definitivno biti heavy metal tipa
i moram priznat da sam izradu kutija totalno zakomplicirao... :roll: :mrgreen: nadam se da ce mi biti skola za neki buduci projekt ...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub srp 07, 2018 7:35 pm

kutije puntirane i sad tekma :happy-wavemulticolor:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub srp 07, 2018 7:45 pm

Kakva utakmica...ajde švas aparat u ruke i da si sve to zašvasao, kakvo punktiranje i ostavljanje toga da se paca...
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned srp 08, 2018 1:22 am

Khadgar2007 napisao:Kakva utakmica...ajde švas aparat u ruke i da si sve to zašvasao, kakvo punktiranje i ostavljanje toga da se paca...


eeee sad bi mogo :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Bepone » Ned srp 08, 2018 7:56 pm

Komotno ti uljanik more delat kutije :lol: :lol:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 6101-EL86 pp monoblokovi

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned srp 08, 2018 9:34 pm

Bepone napisao:Komotno ti uljanik more delat kutije

treba strpljenja za ovako sitne stvari.. i to je vec za njih nanotehnologia ;)

probno slaganje djelova , ima nade da komotno i to spojim..
jos neke sitnice napravim na kutiji pa je mogu i ofarbat
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju