Head amp - razmisljanja

Re: Head amp - razmisljanja

PostPostao/la joe dalton » Ned ožu 04, 2018 10:37 pm

@Klokan - Vidim da ti se svidjelo Harkonenovo pojačalo sa 6AS7. Svojevremeno sam složio pojačalo za slušalice sa 6S19 što je u biti otprilike pola 6AS7. Ima tema na plavom forumu.
http://diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=11&t=130&hilit=6S19&start=150
Shema bi se vjerojatno vrlo jednostavno prilagodila za 6AS7. Mislim da je i Harkonen napravio nešto vrlo slično samo što je dodao povratnu vezu kako bi prilagodio pojačalo za slušalice niže impedancije. Mislim i da je ostavio mogućnost uklapanja i isklapanja NPV po želji i potrbi. Jedino što ne znam da li je njegovo pojačalo DC vezano između stupnjeva. I čini mi se da koristi rusku 6N23 ili 6N1 kao drajver. Uglavnom to je dobro OTL pojačalo.

Kako sam određeno vrijeme muziku slušao gotovo isključivo preko slušalica, složio sam preko nekoliko cijevnih pojačala za slušalice od kojih su 2 završila skutijana kao konačni projekti. Jedno je ovo gore, a drugo je projekt Andrea Ciuffolija http://www.audiodesignguide.com/ sa jednom 5842 triodom i Lundahl trafom u izlazu. I to je definitivno najbolje što sam čuo od pojačala za slušalice. Projekta nažalost nema na njegovim stranicama. Bio je objavljan na Headwize webu koji je ugašan. Inače je to bio odličan izvor informacija i projekata vezanih uz slušalice. Ako te zanima mogu ti nacrtati shemu po kojoj sam ja složio. Mana je jedino da nije baš idealno za slušalice niže impedancije (<120ohm).
Što se tiče slušalica općenito, ako ih misliš ganjati cijevnim pojačalom onda radije biraj slušalice više impedancije. AKG nije loš, ali nije kraj svijeta. Za lovu koju očito imaš u budžetu postoji veliki izbor. Istraži malo, pogledaj i poslušaj što nudi Sennheiser i Bayerdynamic. Za tu lovu se mogu dobiti odlične slušalice.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Head amp - razmisljanja

PostPostao/la Klokan » Ned ožu 04, 2018 11:33 pm

Na sluzbenim stranicama za Maestral 1 navedeno je da pojacalo koristi 6DJ8, ECC88 ili 6N23P kao driverice a u izlazu 6AS7, 6N13S ili 6080. Ovdje ima vise specifikacija.

Ovo pojacalo sa 6S19 mi se cini jako zanimljivo, svakako cu procitati cijelu temu kada uhvatim vremena.

Do sada sam vec i pretpostavio da su slusalice vise impedancije "zahvalnije" za ganjati cijevnim pojacalom jer se time moze eliminirati izlazni transformator. Slusalice sa 120Ohma onda ne spdaju ni vamo ni tamo pa s te strane nisam pametan sto napraviti.
K702 su ipak malo izvan budzeta dok se K612Pro mogu naci u Muzikeru za ok novce, na sto bi tocno trebalo obratiti pozornost u tom cijenovnom rangu? AKG slusalice su mi se uvijek svidjale svojim stilom, a kada sam poslusao Lestove K702 uvjerio sam se i da zvuce jednako profinjeno kako i izgledaju :D

Uskoro je TF pa to vidim kao odlicnu priliku za slusanja raznih kombinacija pojacala i slusalica. Do tada mozda kupim slusalice ali pojacalo sumnjam da ce biti gotovo do tad, biti ce dobro ako i zapocnem do tada :D. Bio bih jako sretan ako bi mogli donjeti spomenuta pojacala na TF i Vinkovce. :violin:
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: Head amp - razmisljanja

PostPostao/la audio kutak » Pon ožu 05, 2018 12:10 am

We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Head amp - razmisljanja

PostPostao/la joe dalton » Pon ožu 05, 2018 10:38 am



Ovaj prvi link je opis novije varijante koja koristi drugi izlazni trafo sa amorfnom jezgrom i nešto manjim prijenosnim odnosom pa je onda Ciuffoli radi potrebe većeg pojačanja ubacio D3a umjesto 5842. Na linku je i shema prve verzije sa 5842.
Drugi link je OTL sa 5842 i direkno vezanom E182CC u izlazu. Potencijalno dobro ali nisam probao. Mislim da je bolje u izlazu imati jednu jaču triodu nego dvije paralelno vezane triode ili triodne sekcije E182CC u ovom slučaju.

Inače se kod ovako jednostavnih koncepcija postavlja pitanje da li je bolje imati imati jedan aktivni stupanj sa izlaznim transformatorom (SET) ili dva aktivna stupnja od kojih je drugi sljedilo i onda izlazni vezni kondenzator koji je zbog veličine u pravilu elektrolitski (OTL). Meni se osobno pokazalo bolje ovo prvo - jedna cijev + trafo. S tim da trafo mora biti dobar.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Head amp - razmisljanja

PostPostao/la Bepone » Pon ožu 05, 2018 3:00 pm

headamp od pokojnega trsa je zakon, ECC88, 6H30... OTL, ja sam bio napravio 2 kom, stvarno super
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Head amp - razmisljanja

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon ožu 05, 2018 3:24 pm

Ja mislim da za Sstrsatov headamp imam nekoliko setova PCBa za napajanje.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Prethodni

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 17 gostiju