HV delay

Re: HV delay

PostPostao/la Bepone » Sri sij 16, 2019 9:37 pm

to se lako more preradit na one divlje releje kojih ima zmajz na tone :shock:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: HV delay

PostPostao/la djmilicic » Sri sij 16, 2019 10:45 pm

Da li je pogrešno odložiti grejanje HV ispravljačice?
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: HV delay

PostPostao/la tom_hifi » Sri sij 16, 2019 11:02 pm

djmilicic napisao:Da li je pogrešno odložiti grejanje HV ispravljačice?


Iz kojeg točno razloga?? Koliko je meni jasno, nisam ekspert, ali grijanje je ono što je najidealnije da uvijek prvo dođe!!
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: HV delay

PostPostao/la Bepone » Sri sij 16, 2019 11:33 pm

ispravljacica isto mora ic na odgodu, a onda i ta odgoda mora ici na standby prekidac. neki puta kotvu standby-ja-ja-ja stavis na daljansku kontrolu. tako da ako si bas jako siguran da zelis upaliti pojacalo, krenes odredjenim slijedom.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: HV delay

PostPostao/la djmilicic » Sri sij 16, 2019 11:58 pm

tom_hifi napisao:
djmilicic napisao:Da li je pogrešno odložiti grejanje HV ispravljačice?


Iz kojeg točno razloga?? Koliko je meni jasno, nisam ekspert, ali grijanje je ono što je najidealnije da uvijek prvo dođe!!



Istovremeno se uključi grejanje svih cevi osim grejanja ispravljačice i visoki AC napon. Posle 20-30 sekundi uključuje se grejanje ispravljačice, koja postepeno diže DC visoki napon na već zagrejane cevi. Na anodama hladne ispravljačice je AC visoki.
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: HV delay

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 18, 2019 12:27 pm

Evo šeme za solid state riješenje odgode visokog napona.
Znači drajver(opišimo njega kao nekakav optocoupler koji na izlazu daje oko 15V) za mosfete je tu ključni element. Ovaj kojeg sam stavio ima u sebi sklop za "gašenje" mosfeta, tj. da se gate isprazni pri nestanku napona napajanja. Kako kod kuće nemam VOM2171,već LH1262 koji u sebi nema taj sklop predvidio sam mjesto za R3 za svaki slučaj da se u praksi vidi što odgovara. Sve ostalo prije toga je dobropoznato. NE555 kao tajmer, R2 je tu da ograniči struju kroz fotodiodu u drajveru za mosfete, ispravljač za NE555 se može upotrijebiti a i ne mora sve ovisi kakve napone imate na raspolaganju. Ako se NE555 napaja sa naponom višim od 5V, vrijednost R2 se mora preračunati da se ne prekorači struja kroz fotodiodu u drajveru.

Također vrijeme uključenja mosfeta neće biti baš najbrže jer drajver nije nešto stujno moćan te treba nešto vremena da prođe dok napon na gateu ne naraste na koliko je već potrebno da se mosfet aktivira. Sam drajver ima turn-on vrijeme od nekih 50uS ako ga se optereti sa 200pF i 10Mohma,pa sada ako se poveća kapacitet to vrijeme će narasti ali opet na sasvim nevažnu vrijednost jer kod on/off prekidača ne tražimo neke velike brzine.

SSR timer.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: HV delay

PostPostao/la tubeman » Pet sij 18, 2019 10:29 pm

Opet odmah unaprijed crtamo šeme i radimo pločice a nakon skoro 40 komentara nitko se nije zapitao što se u stvari želi :)
Radi li se samo o odgodi preklapanja "visokog napona" ili o nekakvoj kvalitetnijoj kontroli uređaja.
Ili želimo samo da nam uređaj ima što više nekakvih sklopova da izgleda "mudrije" ?
Ako se samo malo pogleda filozofija "modernijih" (unatrag četrdeset godina) uređaja, vidi se da U PRAVILU imaju nekakav relej koji se "nekim čudom" uključuje nekoliko sekundi nakon što ga uključimo, a bome se zna i isključiti u radu što obično ne sluti na dobro.
Taj relej nije tu zato da odgodi napone već da pripadajući sklop ustanovi je li sve u redu. Ako jest, onda će priklopiti zvučnike. Ako nije, otklopiti će ih a u inteligentnijim varijantama će isključiti problematične dijelove uređaja.
Kod cijevnih je situacija malko drukčija ali krajnja funkcija bi trebala biti ista: Prvo da zaštiti zvučnike i ostatak pojačala i tek onda da s odgodom privede visoki napon.

Kod jednostavnih pojačala sa standardnim cijevima odgoda visokog napona i nije neki "must have". Bepone se malko ismijavao (vjerojatno mojoj konstataciji) da je u svijetu bilo na milijune radija s jednom ili dvije EL84 koje NEMAJU nikakvu odgodu i trajale su godinama pa i desetljećima. Ne sjećam se da su i mnoga komerijalna pojačala veće snage imala odgodu. Da odgoda visokog napona MOŽE pomoći - to stoji i nikako ne može štetiti.
Možda je veći benefit postepeno podizanje napona grijanja, ali to bi prividno bila neka druga tema.

Zadržimo se na temi:
Nekakvim iskustvom sam došao do toga da se odgoda isplati, pogotovo jer ne zahtijeva neke posebne troškove. Posebno ako se sklop napravi promišljeno, tako da se osim uključivanja, monitoriranjem pojedinih točki pojačala može automatski i isključiti.
Optimalna varijanta bi bila korištenje dodatnog transformatora (upravo tako danas funkcioniraju praktički sva pojačala).
Prvi, manji mora osigurati napajanje kontrolnog sklopa s relejem a drugi sve ostalo. Pri tomu će relej (pogađate) uključivati i isključivati drugi, veći transformator.
Luksuznija varijanta bi imala prvi transformator koji bi bio "pojačan" s naponima za grijanje cijevi (koji bi se mogli ispraviti i imati postepeno podizanje), a drugi samo namotaje za anodni napon, ili već po potrebi, odnosno kako već bude zamišljeno.
Vrlo jednostavan sklop može monitorirati napone (anodni, struje katode, napone grijanja - čak i za svaku pojedinu cijev) i po potrebi isključiti pojačalo. To ne bi trebao biti baš nikakav problem za izvesti.
Još bolji bi bio sklop s mikrokontrolerom što je danas jednostavnije nego ikad, ali to malko izlazi iz okvira ove teme.
O tomu se može otvoriti neka nova.

Osobno mi se ova ideja s mosfetima, koliko god bila "moderna" ne sviđa previše jer je kruta i nema baš nikakvih prednosti pred klasičnim sklopom s relejom, a pogodna je za "preklapanje" isključivo visokog napona. Zlatouhi bi možda čak mogli čuti kakav utjecaj mosfeta na zvuk :) :)
Relejni sklop može preklapati visoki napon, može preklapati namotaj transformatora bilo za visoki napon, grijanje cijevi ili štogod već i to s onoliko sekcija kakav relej imamo - nije ograničen na samo jednu funkciju (krug).
Današnji releji predviđeni za 240VAC mogu bez problema preklapati barem 400 V DC. Predviđeni su za dosta visoke struje (10A ili više) pa ne vidim nikakvih problema.
Niti jedan uređaj unatrag 15-20 godina, od kad ugrađujem takve sklopove do sad nije zakazao.

Zato predlažem malo (ali zbilja ozbiljnije) diskusije na "zadanu temu" jer bilo kakvo brzinsko crtanje ili precrtavanje šema i još brža izrada pločica nije baš nešto.
U suprotnom je puno jednostavnije odmah kupiti gotov kineski kit (a ima ih stotine) za 2-3 dolara (free shipping :twisted: ) i gotova priča :)
Fino ćemo ponosno pokeljiti linkove s eBaya i zabiti glavu u pijesak :)
Svi oni će sasvim dobro raditi ono za što je namijenjeni.
E sad, je li to ono što doista želimo?
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: HV delay

PostPostao/la Bepone » Pet sij 18, 2019 10:47 pm

Ako je netko citao sto pise klokan na turneraudio, uvijek je stavljao zastitu na vecim lampaskim pojacalima, pogotovo ako su paralelni pp ili ako su neke vece struje tipa preko 100mA sa nekim vecim lampurinama... Okidac je naravno 1om u katodi ili 10 oma koliko ne smeta , protokom struje tamo se generira napon, koji se dalje pojacava i usporedjuje te zastita moze reagirati i preko releja iskljuciti trafo sekundar za anodni napon i sprijeciti havariju.. Znaci ako.su neke skupe lampe lijepo ih je zastititi , a ako su neke vulgaris, pa neka prasne ako treba, izgorit ce neki osigirac po putu prije :lol: :lol:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: HV delay

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub sij 19, 2019 12:01 am

Šema nije baš na brzinu nacrtana ili zapravo je ali u glavi mi se mota već preko pola godine,tj. od kada sam doznao za postojanje takvih integriraca. Koristim u nekoliko uređaja SS releje čija cijena nije nimalo zanemariva pa čim sa doznao za ovako jednostavan i jeftin drajver za mosfete misao se već počela vrtiti po glavi. Tek sam nedavno nabavio drajver i rekoh si idemo sada to malo probati,a kako je cappucino otvorio temu zašto ne bi stavio neku svježu ideju na forum.

Spajanje back-to-back mosfeta mi je Ilimzn predložio već prije nekoliko godina kada sam onda razmišljao o traceru i gledao nekakvu zamjenu za releje za visoki napon. Također smo pričali ove godine na Triode festivalu o zaštitama za zvučnike i ponovo je spomenuo u današnje doba šteta je ne koristiti mosfete na ovaj način(a zlatouhi ionako osluškuju osigurače pa neka i osluškuju i ovo...). Tako da nisam vidio razlog zašto se ne bi maknuo od mehaničkih releja kada za skoro istu cijenu(ako se kupuju svi dijelovi i nema se ništa kod kuće) dobijem nešto što mislim da je kvalitetnije i nema problema oko oksidacije kontakata ili stvaranje električnog luka.

@Tubeman
Kažeš da današnji releji mogu bez problema preklapati i do 400VDC, jel to piše di u datasheetu? Kada sam aktivno gledao releje za preklapanje napona preko 500V u njihovim datasheetovima nisam našao podatak da su sposobni za to. Uvijek je pisao neki visoki AC napon i onda DC napon reda par desetina volti.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: HV delay

PostPostao/la Edison » Sub sij 19, 2019 12:42 am

tubeman napisao:U suprotnom je puno jednostavnije odmah kupiti gotov kineski kit (a ima ih stotine) za 2-3 dolara (free shipping :twisted: ) i gotova priča :)
Fino ćemo ponosno pokeljiti linkove s eBaya i zabiti glavu u pijesak :)
Svi oni će sasvim dobro raditi ono za što je namijenjeni.
E sad, je li to ono što doista želimo?


Mogu za sebe odgovoriti - meni to odgovara.

Napravio sam do sad na busenim plocicama nekoliko razlicitih soft-start uredjaja, blockera DC-a iz mreze, delaya visokog napona i grijanja, regulatora za grijanje i postupno dizanje napona grijanja. Znam kako rade, kako ih konstruirati, kako izmjeniti, prilagoditi potrebama... Medjutim, kad se ukaze dobar gotov sklop ili kit, koji to radi, rado ga uzmem i koristim. Jos ako je free shipping... :dance:

To su sve jednostavni uredjaji, na zvuk ne utjecu, tu su kao sigurnosni ili infrastrukturni uredjaji oko glavnog sklopa - pojacala. A meni je veliki problem postalo naci sve dijelove. U Rijeci su samo dvije trgovine koje to prodaju, a jedna nema skoro nista. I kad/ako sve uspijem nabaviti, ceka me piljenje busene plocice i montaza tipa vrlo slicnog P2P. A kineski kit me cesto dodje upola jeftinije od samih dijelova kupljenih ovdje. Meni je to isplativo i ima smisla.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju