Kopije Marantz 7 pretpojačala

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Schultz » Čet vel 04, 2021 6:16 pm

ziki napisao:Jel ovo Red head?


Je...
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la grunf » Pet vel 05, 2021 9:31 pm

Edison napisao:
grunf napisao:nisam pobornik pretpojačala u današje vrijeme ,posebno ovako 'kompliciranih', dobar DAC bi morao goniti bilo koje pojačalo samo preko pasive, ovo bi se više moglo nazavti bojalicama zvuka


Grunfe, ovo nije bojalica zvuka. Ima vrlo neutralan zvuk. Na mjerenjma je vrlo dobro pretpojacalo, odlicne frekvencijske karakteristike, sirokog opsega, odlicno drzi cetvrtasti signal. Nista od bojalice...



hm, nije mi vrag da mira pa san iša malo simulirati ,iskreno ne znam koliko je dobar model za ecc83 ,ali na velikom diyu kažu da je najbolji, naša san orginalnu shemu i po njoj je napravljena sim.
nisam stavio kontrole boje tone kao i kinez , odma se vidi da ne može goniti ništa ispod 50K ulazne imp., ecc88 u izlazu puno popravlja stvar, za ecc81 nemam dobar model pa ne znam točno ,ali isto nije baš nešto, ali sad bez obzira na sim imate dvije lampe s mu od 100 to onda spustimo povratnom vezom na 16-17 puta pojačanja koje i opet preveliko za današnje signale ,a ni izlazana impendanca nije za današnje uvjete,nema šanse da se izbori s pasovim pojačalima, pa sad kažete nije bojalica , hm...
pa i kad se malo sredu pojačanja , ubace ccs-ovi i bolja izlazan lampa opet je stvar prekomplicirana i dalje izvedena s ecc83 u ulaznom stupnju ,a danas se to riješava puno bolje i jednostavnije, gledam cijene sedmice na ebayu ,u 1000 baksi ,ne znam u čemu je kvaka , nostalgija, skupljanje ???, a tehnički gledano ne zadovoljava današnje uvjete, o zvuku je stavar ukusa ali svi se slažu da je tanak na basu

Edison napisao:A DAC, to je ono sto iz sitno nareckanog zvuka proba opet sloziti cjelinu... onako matematicki? ;) :D


a šta se tiče DAC-a ne znam odakle tolike prerasude prema jedinicama i nulama ako je konverzija dobro izvedena ,međutim u većini slučajeva to nije tako pa je onda uvik lipo vratiti se na iglu :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Pet vel 05, 2021 10:38 pm

grunf napisao:hm, nije mi vrag da mira pa san iša malo simulirati ,iskreno ne znam koliko je dobar model za ecc83 ,ali na velikom diyu kažu da je najbolji, naša san orginalnu shemu i po njoj je napravljena sim.
nisam stavio kontrole boje tone kao i kinez , odma se vidi da ne može goniti ništa ispod 50K ulazne imp., ecc88 u izlazu puno popravlja stvar, za ecc81 nemam dobar model pa ne znam točno ,ali isto nije baš nešto


Racunska izlazna impedancija s ECC81 je oko 250 Ohma, pa nek je u praksi i dvostruka, a nije, to je prilicno dobar rezultat.


grunf napisao:ali sad bez obzira na sim imate dvije lampe s mu od 100 to onda spustimo povratnom vezom na 16-17 puta pojačanja koje i opet preveliko za današnje signale ,a ni izlazana impendanca nije za današnje uvjete,nema šanse da se izbori s pasovim pojačalima, pa sad kažete nije bojalica , hm...
pa i kad se malo sredu pojačanja , ubace ccs-ovi i bolja izlazan lampa opet je stvar prekomplicirana i dalje izvedena s ecc83 u ulaznom stupnju ,a danas se to riješava puno bolje i jednostavnije, gledam cijene sedmice na ebayu ,u 1000 baksi ,ne znam u čemu je kvaka , nostalgija, skupljanje ???, a tehnički gledano ne zadovoljava današnje uvjete, o zvuku je stavar ukusa ali svi se slažu da je tanak na basu


Nisam bas radio po originalnoj shemi, tj. napravio sam neke izmjene. S takvim tipom pretpojacala dobivam pojacanje 8-11x, kako kod kojeg modela. Za izlaznu impedanciju sam vec napisao koja je. I moje i Schultzovo pretpojacalo su svirala na TF u Zagrebu, i nitko se nije zalio. Neki su ih i pohvalili. A Shultz, nicim izazvan, neki dan rece da mu to odlicno radi. ;) A da ima boljih pretpojacala, ima...

Bas cu ga sutra spojiti na Aleph 5, da vidim ima li sanse da se izbori...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la grunf » Pet vel 05, 2021 10:49 pm

s ecc88 u izlazu goni 5k bez problema s skoro deset puta manjim THD-om, ali naravno treba povećati sve vezne kondezatore za skoro puta 10
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la grunf » Pet vel 05, 2021 10:56 pm

treba to još malo uštelati ,ali i ovo je odlično šta se tiče tereta na izlazu
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la SasaKC83 » Pet vel 05, 2021 11:07 pm

Kakva zanimljiva tema :D

grunf, ako ti se da, što bi gatanje u simulatoru reklo za OVO ?

Naručio sam skupa s uzemljenom mrežicom i pločicu za ovo pa ću probavat, Zavelo me ono " based on AR" i ECC88 na kraju... :lol:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Bepone » Sub vel 06, 2021 12:40 am

zasto ne cijeli onaj 3. stupanj kompletno izbacit, cemu sluzi toliko komponenti i skupih kondenzatora, a da ne spominjen skupu ECC88? za nabijat cijenu? pa samo se stavi umjesto zadnje ECCjke mosfet follower, direktno vezan na anodu srednjeg stupnja.. to moze ganjat i kratki spoj :P
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Bepone » Sub vel 06, 2021 12:48 am

a i trs bi dao koment na shemu.. lose rasprezanje u napajanju , i lijevi i desni kanal se napajaju iz istih kondica i moduliraju zajedno napon na kondicima kako dolazi signal i ista ta valovitost se injektira u suprotni kanal a kako vidin i dva stupnja pojacanja su spojena na isti kondic, unos izoblicenja i IMD-a kroz napajanje? mogucnost lakih oscilacija na niskim f, motorboating..
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Sub vel 06, 2021 1:03 am

Ma sve stoji sto grunf i Bepo predlazu, ali onda to vise nije Marantz 7, vec nesto drugo. Ni ja ga nisam radio kako je u originalnoj shemi, minimalno sam ga izmjenio i prilagodio danasnjim zahtjevima, ali je ostao duh originalne sheme pretpojacala. Napajanje je dobro stabilizirano i modernije je konstrukcije od samog sklopa pretpojacala.

A lose rasprezanje, moduliranje izmedju kanala, oscilacije, motorboating... toga nema ni na mjerenju, ni pri slusanju. Svira dobro.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la ilimzn » Sub vel 06, 2021 1:29 am

grunf napisao:treba to još malo uštelati ,ali i ovo je odlično šta se tiče tereta na izlazu


Original je u izlazu imao ECC83 kao slijedilo, za današnje uvjete promašaj. ECC81 je bolja opcijašto se tiće izlaznog otpora ali je po prirodi nelinearna. ECC88 je tu definitivno bolja, samo paziti na Ugk kad su cijevi još hladne.
C2 i C3 višak i vrlo loša ideja, R11 nepotreban, povratna veza spojena na potpuno krivo mjesto čega je rezultat raspadanje zvuka u prisutnosti subsonika (zajednički problem svih pojačala koja imaju u povratnoj vezi visoki propust!!!), da bi se to riješilo fali kondenzator na ulazu (paradoksalno), ilidrugačije izvedena povratna veza s jednim kondenzatorom manje sa katode slijedila. Vezni kondenzatori od 1uF na izlazu nemaju što tražiti na modernom pretpojačalu, nitko više ne koristi ulaze s 200k impedancije, već prije s 10k kao neki worst case. Poštedite me priča tipa 'manja vrijednost kodenzatora je 'brža'. To spada u crtiće tipa Toro i Pančo 'velika žaba u maloj bari krekeće glasnije, a mala žaba i velikoj bari krekeće brže'.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju