Kopije Marantz 7 pretpojačala

Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2019 10:59 am

U svoje vrijeme Marantz 7 je to bilo jako poznato i cijenjeno pretpojacalo. Izgradjeno s phono predstupnjem i linijskim pojacalom sa svim kontrolama i ulazima koji su se koristili u ono vrijeme. Danas ga je vrijeme malo pregazilo. Ima puno boljih phono stupnjava, ali linijski dio jos se drzi. A drze ih uglavnom kineske kopije i kitovi.

Vremenom sam probao nekoliko takvih pretpojacala, sto onih koji vuku porijeklo direktno od Marantza 7, sto McIntosha C22, sto Jadisa JP200. Sve je to vrlo slicno, samo su nesto malo promijenjene radne tocke ulaznih cijevi i signal za povratnu vezu se uzima nakon izlaznog katodnog sljedila, ili prije njega. Svima im je u danasnje vrijeme nedostatak preveliko pojacanje koje se krece u rasponu od 13x pa cak do 25x. Nabavio sam prilican broj tih kineskih kitova, uglavnom zato sto su jeftini, i sto sam zelio malo eksperimentirati s njima. Lokano ne mogu nabaviti samo dijelove za taj novac, a kod Kineza dobijem i podnozja za cijevi, i odlicno izradjene plocice. Napravio sam i univerzalnu shasiju s pogodnim transformatorom, jer svi koriste vrlo slicne napone napajanja. Sa dovoljno rupa u eksperimentalnoj shasiji mogao sam spajati sve te plocice na infrastrukturu napajanja, ulaza s potenciometrom i selektorom ulaza, te izlaza. Odvrnem 4 vijka koji drze plocicu, skinem cijevi i zabodem ih u drugu plocicu i montiram novu plocicu s ista ona 4 vijka, i eto novo pretpojacalo za probu.

Eksperimentirao sam s radnim tockama prva dva stupnja s ECC83 cijevima i povratnom vezom. U originalu je i na izlazu ECC83 kao katodno sljedilo. Tu sam obicno stavlajo ECC81 i malo povecavao struju tog stupnja. S nizom izlaznom impedancijom ECC81 kao katodnog sljedila i vecom strujom, pretpojacalo je moglo lakse pogoniti pojacala koja se spajaju na njega. Uspio sam pojacanje svesti na prihvatljivih 7x do10x, ne pase za svaki spoj isto. Na taj nacin sam dobio pretpojacala koja se mogu lakse koristiti s danasnjim pojacalima, imaju dobar zvuk i dobra su i na mjerenjima.

Naisao sam i na jednog prodavca s ebaya koji je prodavao samo plocicu. Na njoj je bilo napajanje i linijski stupanj Marantza 7. Sa fotografija plocice sam vidio da je napajanje posteno napravljeno i da je onaj koji je to radio znao sto radi. Narucio sam plocicu i lokalno pokupovao sve dijelove i sastavio pretpojacalo. Na testiranju se pokazalo dobrim. Slusao sam to neko vrijeme i rekao kolegi Shultzu da je to OK plocica pa da je eventualno stavi u razmatranje.

M7-4955.jpg


M7-4957.jpg


M7-4961.jpg


Kako se priblizavao ovogodisnji Triode festival, a napravio sam samo jedno pojacalo za izlaganje, cinilo mi se nekako malo pa sam pomislio da bi dobro doslo skutijati i jedno pretpojacalo. I ta plocica mi se ucinila pogodnom za to. Nekakvo poluzavrseno kuciste vec imam, mrezni trafo cu naruciti u Odeonu, potenciometar i konektori ce se naci, ali zelim da se cijevi vide, a plocica je vec slozena, i to na nacin da ide u kutiju, da se cijevi ne vide. Trebalo bi sve elemente, osim podnozja cijevi, odlemiti i prebacivati na suprotnu stranu. A to ne zelim, ne sto ne bih mogao, nego ne volim lemiti dva puta iste elemente. Mogu naruciti jos jednu plocicu, ali na prvu sam cekao preko mjesec dana, nece stici do Triode festivala. I priupitam Schultza je li mozda narucio plocicu i da li je stigla? Veli on - jesam i stiglo je, ali narucio sam dvije... I sto sad? Napunit cemo obje, jednu njemu, jednu meni. Nabavili smo opet lokalno sve dijelove, narucili mrezne trafoe kod Odeona, ja imam nesto od svoje kutije, a Schultz nabavio talijansku za sastavljanje. Bas zgodno za probati kakve su te Talijanke. Njegovo pretpojacalo ce biti zatvoreno u kutiju, a kod moga ce se izvana vidjeti cijevi. Kad su se sakupili svi dijelovi krenula je "proizvodnja".

M7-4945.jpg


M7-4946.jpg


M7-4947.jpg


M7-4950.jpg


M7-4951.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2019 11:02 am

I evo Schultzovog pretpojacala...

M7-4981.jpg


M7-4984.jpg


M7-4989.jpg


M7-4993.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2019 11:06 am

A evo i mojeg...

M7-4963.jpg


M7-4967.jpg


M7-4969.jpg


M7-4976.jpg


M7-4979.jpg


... i oba zajedno...

M7-4997.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la zuzi » Čet svi 16, 2019 11:20 am

Čije /kojeg proizvođača/ su cijevi u tim preampima?
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2019 11:25 am

zuzi napisao:Čije /kojeg proizvođača/ su cijevi u tim preampima?


Kod mene su ECC83 ruske EH, ECC81 je Tungsram, a ispravljacica je trenutno ruska (dvije mi dao Schultz), inace imam kineske.
A sto je Schultz stavio, pojma nemam.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2019 11:39 am

Kutak je preko poruka pitao za link ne pocicu, a vjerojatno ce dobro doci jos kome, pa evo ga...

https://www.ebay.com/itm/Pre-AMP-Bare-Board-F-Marantz-7-M7-12AX7-6Z4-6u4n-Tube-Buffer-Audio-Pre-amplifier-/153247883703?hash=item23ae4921b7
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la audio kutak » Čet svi 16, 2019 12:34 pm

Hvala Edisone...

Nego, jesi stavljao original 2SK1170 ili nešto drugo ? Ako original, gdje si uzimao?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Schultz » Čet svi 16, 2019 2:15 pm

zuzi napisao:Čije /kojeg proizvođača/ su cijevi u tim preampima?


U svoj sam stavio 12AX7 (ECC83) Sylvania dva komada i jednu Telefunken ECC81. Ispravljačica je ruska 6C4P-EV.
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la Edison » Čet svi 16, 2019 2:20 pm

audio kutak napisao:Nego, jesi stavljao original 2SK1170 ili nešto drugo ? Ako original, gdje si uzimao?


Mislim da je kod Schultza taj sto pitas. Kupljen je u Holexu u Rijeci, i radi. Ja sam stavio 2SK2717, odlican na tom mjestu, a jeftiniji od 2SK1170. Kupljen u istoj trgovini. Isao bi vjerojatno i IRF820.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kopije Marantz 7 pretpojačala

PostPostao/la tom_hifi » Čet svi 16, 2019 8:43 pm

Odlično. Kako si zadovoljan zvukom?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju

cron